repülőjegy

Ezzel a trükkel sokkal olcsóbban vásárolhatsz repülőjegyet, de mennyire biztonságos?

Az elmúlt időszakban egyre népszerűbb az úgynevezett „skiplagging“ nevű jelenség, aminek segítségével jelentősen kedvezőbb áron repülhetünk. De tényleg megéri?


Valószínűleg veled is előfordult már, hogy le akartad foglalni a repülőjegyed egy utazásodhoz, majd azt vetted észre, hogy pár órával később már ugyanaz a járat sokkal drágábban kínálta az adott utat. Habár köztudott, hogy az olcsó repülőjegyek megszerzéséhez az a legjobb, ha jó előre foglalunk, ám ez nem mindig lehetséges. Ennek hatására terjedt el az úgynevezett „skiplagged“ spórolási taktika, amivel esetenként olcsóbban lehet hozzájutni egy-egy jegyhez.

Pontosan mi az a „skiplagging“? 

A jelenség azt jelenti, hogy olyan járatot foglalunk le, aminek van egy átszállása azon a helyen, ahová valójában el szeretnénk utazni, és a hosszabb út olcsóbban jön ki. Így valójában csak az út felén veszünk részt, és a következő járatra már nem szállunk fel.

Elsőre talán furcsán hangzik, hogy egy hosszabb útra szóló jegy kevesebbe kerül, de bizonyos útvonalak ára a gyakori kereslet miatt változik.

Miért nem szeretik a légitársaságok a skiplaggingot?

rep\u00fcl\u0151jegy

Fotó: Shutterstock

Bár ezzel a taktikával elméletileg rengeteget le lehet faragni a repülőjegy árából, a légitársaságok úgy vélik, a trükköt alkalmazó utasok megszegik az utazási szerződésüket. A szolgáltatók ugyanis sok esetben fenntartják a jogot arra, hogy az utasoktól azt az összeget kérjék számon, amit fizetniük kellett volna.

Hozzá kell tenni, hogy a trükközésnek vannak következményei is, például elvehetünk vele egy ülőhelyet valaki elől, szükségtelen késéseket okozhatunk, ráadásul az ökológiai lábnyomunk is nagyobb lesz.

Mi történik, ha lebukunk?

A légitársaságok alapvetően keményen fellépnek a jelenséggel szemben, és az is előfordult már, hogy eltiltottak néhány utast a jövőbeli járatfoglalástól. Az utazás felének kihagyása azt is jelentheti, hogy az adott légitársaság érvényteleníti a visszatérő járatát, így bár az érkezéskor megspórolhatunk némi pénzt, a visszaúton egy drága last minute jegyet kell majd vásárolnunk. A törzsutas-kedvezmények is visszavonásra kerülhetnek.

Szóval, mindezt szem előtt tartva, talán mégsem éri meg a spórolás. A legjobb, ha előre lefoglaljuk a repülőjegyünket, vagy a vásárlás előtt figyeljük a repülőjegy-összehasonlító weboldalakat és a jegyárak csökkenésére vonatkozó figyelmeztetéseket.

Forrás: Time Out

Nyitókép: Shutterstock