egy terhes kismamának ad be injekciót egy orvos

Egyre terjed ez a veszélyes betegség Magyarországon

Július közepére − eddigi rekordként − 32 szamárköhögés-gyanús esetet regisztráltak Magyarországon. Eddig egy vármegye kimaradt, de most Szabolcs-Szatmár-Beregből is jelentettek esetet. A csecsemőkre és a várandósokra különösen figyeljünk!



2018 és 2022 között 8 gyanús esetet jelentettek, ehhez képest 2024 első félévében már 185 esetet rögzítettek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ azonban továbbra is hangsúlyozza, hogy nincs járvány hazánkban, az esetek szórványosan fordulnak elő.

Bár a szamárköhögés elleni átoltottság 98%-os Magyarországon, sajnos a védőoltás hatásossága 5-6 év után elkopik, így a felnőttek is megfertőzödhetnek − írja a Portfolio.

Mennyire veszélyes a szamárköhögés?

Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, hogy felnőttek és az oltottak körében enyhén zajlik le a szamárköhögés, és antibiotikummal jól kezelhető. Ugyanakkor a magas kockázatú csoportok, így például az újszülöttek, csecsemők esetében a fertőzés lefolyása súlyos, a légzéskimaradás miatt akár halálos is lehet.

egy k\u00f6h\u00f6g\u0151 n\u0151 k\u00f6zelr\u0151l

Fotó: Shutterstock

Eddig két otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében állapították meg, hogy a halál oka a szamárköhögés, illetve annak következtében kialakult szövődmények voltak.

Várandós kismamáknak javasolt az oltás

A várandós kismamák számára javasolják az emlékeztető oltást, amely az az újszülöttet is védi. Az NNGYK arra is felhívja a lakosság figyelmét, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában résztvevők számára is javasolt a védőoltás. Jelenleg a szamárköhögés elleni újraoltáshoz szükséges oltóanyag országos lefedettséggel hozzáférhető a patikák számára, és a vakcina elérhetőségét a hatóság folyamatosan monitorozza.

Forrás: Haszon

Nyitókép: Shutterstock