Ez a 100 éves szépségtrükk tényleg felér a botoxszal?
Az utóbbi idők egyik legnépszerűbb szépségápolási eszköze valójában már legalább az 1800-as évek vége óta létezik, és a ráncok távol tartásának nem invazív módját ígéri.
Az elsősorban éjszaka viselt ránctapaszokat (néha arctapaszként is emlegetik) általában a ráncok megelőzésének költséghatékony, nem invazív módszereként reklámozzák, különösen azok számára, akik tű nélküli módszert keresnek.
Az eredeti ránctapasz, az 1889-ben megjelent „Frownies” egy egyszerűen, vízzel aktiválható ragasztóval ellátott papírból állt – ma ezek ma már a szilikontapaszoktól kezdve az orvosi szalag előre vágott csíkjaiig terjednek.
Dr. Hannah Kopelman New York-i bőrgyógyász szerint az arctapaszok úgy működnek, hogy átmenetileg megfeszítik a bőrt, és mozgásképtelenné teszik a ráncokat képző arcizmokat – legalábbis elméletben.
A bőrgyógyászok azonban nincsenek annyira meggyőződve a ránc-és bőrtapaszok előnyeiről.
„Bármennyire is szeretnénk megtalálni az anti-aging szent grált, az arctapasz nem hosszú távú, életképes megoldás a ráncok kezelésére”
– mondja Dr. Susan Massick, az Ohio Állami Egyetem klinikai bőrgyógyász professzora.
Fotó: Shutterstock
Egyes felhasználók enyhe javulást tapasztalhatnak a bőr-és ránctapaszok használata után, amikor reggel lehámozzák őket. A HuffPost által megkérdezett bőrgyógyászok szerint azonban ezek öregedésgátló hatása legfeljebb átmeneti.
„Valószínű, hogy az arc lifting szalag felhelyezésének bármilyen átmeneti előnye gyorsan elmúlik annak eltávolításakor, ahogy a gravitáció és a bőr alapszintű támasza átveszi a hatalmat”
– magyarázza Dr. Angela Casey ohiói bőrgyógyász.
Casey és Massick egyaránt megjegyzi, hogy a mai napig nem léteznek olyan klinikai tanulmányok, amelyek bizonyítják az arc lifting szalag vagy a ránctapaszok használatának öregedésgátló hatását.
A bőrgyógyászok szerint a ráncoknak két típusa van: a dinamikus és a statikus. A ráncokat, amelyek akkor alakulnak ki, amikor érzelmeket mutatunk – a szemünk körül mosolygáskor kialakuló szemöldökráncokat vagy a szemünk között a szemöldökünk összeráncolásakor kialakuló vonalakat – „dinamikus ráncoknak” nevezzük.
Amint abbahagyjuk az érzelemkifejezést, ezek a vonalak általában eltűnnek. Ha azonban nem tűnnek el, akkor jó eséllyel a második típusú ráncokká – statikus ráncokká – alakultak át.
Massick szerint, bár az arctapaszok és a ránctapaszok korlátozhatják az arc mozgását és átmenetileg kisimíthatják a dinamikus ráncokat, a statikus ráncokon nem sokat segítenek. Ennek oka az, hogy bár az idővel ismétlődő arcmozgások valóban hatással vannak a statikus ráncok kialakulására, a statikus ráncok nem csak így alakulnak ki.
A ráncképződést olyan sok tényező befolyásolja – genetika, napozás, életmódbeli szokások és bőrápolási rutin –, hogy a ránctapasz önmagában nem fogja drámaian késleltetni az öregedést.
Más öregedési tényezők, többek között a kollagén- és elasztinvesztés, az izomvesztés, a csontok felszívódása és a zsírok elmozdulása is befolyásolhatják e vonalak kialakulását. A ránctapasz nem célozza meg az izomsorvadás, a zsír- és csontvesztés, valamint a kollagén- és elasztinvesztés problémáit.
A ráncok megelőzésének legjobb módja a háton alvás. Amikor az oldalunkon vagy hasunkon alszunk, az arcunkat a párnához nyomjuk, ami ráncokat hoz létre a bőrön. Idővel ez alvási ráncokhoz vezethet, amelyek végül maradandóvá válnak.
Mivel sokan nem akarnak lemondani kedvenc alvási pozíciójukról, egyesek az arc lifting szalagokhoz és ránctapaszokhoz fordulnak. Bár ezek segíthetnek, az előnyeik korlátozottak, mivel nem tudják visszafordítani a bőr következetes és hosszan tartó összenyomódását, amelyet az arc egyik oldalán fekvésből eredő nyomás okoz az oldalsó és a hasi alvók esetében egyaránt.
Nyitókép: CBS via Getty Images