Ezért nem mindegy, hogy reggeli előtt, vagy után mosunk fogat
Sokan vannak úgy, akik az evés előtti fogmosást kontraproduktívnak tartják, hiszen miért azelőtt tisztítanák meg fogaikat és szujat, hogy abba étel kerül, a másik nyomós ok pedig az, hogy a fogkrém íze miatt sokszor számos étel íze is rossz lesz.
Ettől függetlenül azonban mégis az cselekszik helyesen, aki étkezés előtt ragad fogkefét, írja a Real Simple.
A fogorvosok szerint az egész a lepedék és a savas melléktermékek miatt van. Amikor reggel első dolgunk a fogmosás, eltávolítjuk az összes lepedékes biofilmet, amely alvás közben felhalmozódott (ez okozza a reggeli szájszagot).
A lepedéket nagyjából 12 óránként kell eltávolítani a fogak felszínéről, ezért a fogmosás és a nyelvmosás rögtön ébredés után ideális. Az étkezés előtti fogmosás szintén védőgátat képezhet a fogainkon az ételekben lévő savakkal szemben.
Ha fogmosás nélkül eszünk, lényegében úgy tesszük mindenzt, hogy a lepedék a fogainkon van. Mivel a lepedék az elfogyasztott ételeket használja fel arra, hogy még több baktériumot és savas mellékterméket termeljen, a fogmosás közvetlenül evés után körbesúrolja a szánkban lévő savakat.
Ráadásul a fogzománc átmenetileg meggyengül evés után, így a túl korai fogmosás növelheti a zománc demineralizációjának kockázatát (ami problémát jelenthet, ha már amúgy is ki vagyunk téve a fogszuvasodás kockázatának).
A reggeli előtti fogmosás szabálya alól kivételt képez, ha az étkezés sok cukrot tartalmaz, például fánkot vagy cukros gabonapelyhet. A cukor megmaradása a legrosszabb dolog a fogak számára, ezért az utána történő fogmosás segíthet megelőzni a szuvasodást. Ne feledjük azonban, hogy a legtöbb reggeli étel savas, beleértve a gyümölcsöt, a narancslevet és a kávét is, ezért általában jobb reggeli előtt fogat mosni.
Ha egyáltalán nem bírjuk elviselni, hogy kávés lehelettel megyünk dolgozni, érdemes fogmosás helyett vízzel átöblíteni a szájunkat, hogy segítsen kimosni a savakat. Ha pedig mindenképpen fogat akarunk mosni reggeli után, próbáljunk meg egy kicsit várni az étkezés után, hogy a savak semlegesedjenek. Körülbelül 30-45 percbe telik, amíg a nyál remineralizálódik, és a zománc visszaáll a korábbi állapotába.
Ha tényleg többet szeretnénk tenni a lepedék elleni küzdelem terén, akkor reggeli előtt és 30 perccel azután is moshatunk fogat. Ez nagy kérés, de a fogorvosok egyetértenek abban, hogy ez a legjobb megoldás a lepedékképződés és a saverózió megfékezésére, miközben hatékonyan eltávolítja a reggeli összes ételmaradékát.
Nyitókép: Shutterstock