Női láb help feliratú mérlegen

Ennyi kilót lehet leadni egy hónap alatt

Bár lehet, hogy egy hónap alatt le tudunk dobni 15 vagy 20 kilót, de ez nem jelenti azt, hogy ezt meg is kell tennünk és hogy egészséges. Az alábbi cikkben a tényelet mérlegeljük a biztonságos és fenntartható fogyásról.

Sokan szeretnének gyorsan fogyni, legyen szó egy eseményről, egy tengeprarti nyaralásról vagy a nyár kezdetéről. Amikor a fogyásról van szó, az időzítés mindent megváltoztathat. Mennyit lehet fogyni egy hónap alatt, és mennyit kellene fogynunk? Nem mindig ugyanaz a válasz ezekre, ha egészségesek akarunk maradni és hosszú távon kívánjuk megtartani a súlyunkat.

Íme, hogyan határozhatjuk meg, hogy egy hónap alatt mennyi a biztonságos fogyás, és hogyan győződhetünk meg arról, hogy mindezt egészségesen tesszük.

Mennyit lehet fogyni egy hónap alatt?

A válasz személyfüggő, természetesen. Aki nagyobb testalkatú, az jellemzően többet tud fogyni, mert kezdetben több súlya van, de általában heti 1-2 kiló, vagy havi 4-8 kiló a biztonságos és fenntartható fogyás. Előfordul, hogy néhányan az elején ennél többet is veszíthetnek, de ez gyakran sok vízsúlyt jelent, és nem valódi zsírveszteséget.

Mielőtt belekezdünk egy diétába vagy tisztítókúrába, kérdezzük meg magunktól a következőt: mire gondolunk, amikor azt mondjuk, hogy fogyni akarunk? Az emberek nagy része általában arra gondol, zsírt akar leadni, hogy jobban érezze magát a bőrében.

A testsúly ingadozása sokkal összetettebb a bevitt és a leadott kalóriáknál. Vegyük figyelembe, hogy fél liter víz körülbelül fél kilót nyom, és a legtöbb ember a mosdóba járással is veszít súlyt. Az izom, a zsír, a csont, a víz, a szövetek, a szervek és mindaz, ami az emésztőrendszerünkben van, alkotja a teljes súlyunkat. A fogyás fixálódik, de a mérlegen lévő szám nem tudja megmondani, hogy a fogyás vízből, izomból vagy zsírból történt-e. A korlátozó diéták segíthetnek a gyors fogyásban, de lehet, hogy izom- és vízsúlyt veszítünk, ami nem ideális, és végső soron tönkreteheti az anyagcserénket.

A túl gyors fogyás szabotálja az anyagcserét

Ha egy hónap alatt 8 kilónál többet fogyunk, akkor valószínűleg nem csak, hogy nem fogjuk tudni megtartani, de ez azt is jelenti, hogy valószínűleg egészségtelen viselkedésmódokat alkalmaztunk a cél elérése érdekében. Csábító a gyorsdiéta, de hosszú távon károsítja az anyagcserénket, ez viszont szabotálhatja a jövőbeni fogyóképességünket.

A táplálék a szervezet fő energiaforrása. Ha nem eszünk eleget, a szervezetnek máshonnan kell energiát szereznie. A nagy kalóriadeficit gyakran arra készteti a szervezetünket, hogy az izomzatot lebontsa energiahordozónak, ami hatással lehet az erőnlétre, a sportteljesítményre és az anyagcserére. Minél több izmot veszítünk, annál kevesebb kalóriát égetünk el, ezáltal lelassul az anyagcsere.

A gyors fogyás általában nem fenntartható vagy egészséges, mert általában a kalóriák szigorú korlátozásával vagy túlzásba vitt testmozgással érhető el, ami falánkságokhoz, lassabb anyagcseréhez és olyan anyagcsere-változásokhoz vezethet, amelyek arra ösztönöznek, hogy többet együnk és több zsírt tároljunk. A testünk nagyon okos, és meg akar védeni minket az éhezéstől, és ezt érzékeli, ha túl kevés kalóriát fogyasztunk.

A gyors diéta vagy az, hogy egy hónap alatt 20 kilót próbálunk leadni, kezdeti fogyáshoz vezet, amit a diéta végeztével súlygyarapodás (és még több) követ.

Tippek a biztonságos, fenntartható fogyáshoz:1. Koncentráljunk a kis, erőteljes változásokra

Gyorsdiéta helyett dolgozzunk azon, hogy egyszerre csak néhány dolgot változtassunk meg az étkezési szokásainkon. Gondoljuk át azt is, hogy mi a végső célunk azzal, hogy fogyni szeretnénk, mielőtt még belemennénk abba, hogy hogyan tegyük ezt. Érdemes inkább az egészséges viselkedésmódok mellett dönteni, ahelyett, hogy a fogyást jelölnénk ki célnak, mivel az emberek anyagcsere szempontjából lehetnek egészségtelenek kisebb és nagyobb súlyú testben egyaránt.

Az alacsonyabb testsúly nem egyenlő az egészségesebb testtel. Tegyük fel a kérdést magunknak, hogy egészségügyi okokból akarunk-e fogyni, azért, hogy egy bizonyos módon nézzünk ki vagy azért, mert tetszett, ahogy egy bizonyos méretszámnál éreztük magunkat. Ezután kérjük szakember, például dietetikus segítségét, hogy a céljaink alapján olyan tervet dolgozzunk ki, amely a legjobb a számunkra.

Bár a diéta-ipar nagyon egyszerűnek tünteti fel a fogyást, jóval sokrétűbb dologról van szó, mint kevesebbet enni és többet mozogni. A fogyáshoz az is szükséges, hogy eleget aludjunk, csökkentsük a stresszt és hidratáltak maradjunk. A kis, fenntartható döntések nyerik meg a fogyókúrát.

2. Együnk jobb ételeket, ne kevesebbet

Táplálékban gazdag ételeket fogyasszunk a legtöbbször, és korlátozzuk a feldolgozott élelmiszereket, a cukros italokat és az alkoholt. Ez azt jelenti, hogy töltsük meg a tányérunkat gyümölcsökkel, zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonafélékkel, babokkal, hüvelyesekkel, hallal, baromfival és kis mennyiségű vörös hússal, ha úgy döntünk, hogy húst eszünk, valamint egészséges zsírokkal, például avokádóval, olívaolajjal és diófélékkel vagy magvakkal.

De ne korlátozzuk teljesen a kedvenc ételeinket sem, mert az csak frusztrációhoz és későbbi falánksághoz vezet. Párosítsuk ezt olyan testmozgással, amit élvezünk, mert különben nem fogunk kitartani a diéta mellett.

Érdemes a fogyókúrát lassan kezdeni, és az egészséges táplálkozási magatartás beépítésére összpontosítani, ahelyett, hogy csak a kalóriadeficitre koncentrálnánk. Például minden étkezésnél fogyasszunk megfelelő fehérjét, több gyümölcsöt, zöldséget és vizet, illetve korlátozzuk az édesített italok fogyasztását. Kicsiben kezdjük, hogy segítsük az élethosszig tartó szokások beépítését ahelyett, hogy nagyon alacsony kalóriatartalmú diétákat csinálnánk, amelyek gyakran gyors fogyáshoz, majd visszaeső súlygyarapodáshoz vezetnek, valamint az alacsony kalóriatartalmú diéta számos élettani és fizikai hatásához.

3. Hosszú távú gondolkodásmód

Attól, hogy 40 évesen több kilót nyomunk, mint 20 évesen, még nem jelenti azt, hogy kevésbé vagyunk egészséges. Bár érthető, hogy egész életünk során el akarjuk kerülni a szélsőséges fogyást és gyarapodást, normális, hogy a testsúlyunk idővel változik. Koncentráljunk a testösszetételre – zsír kontra izom – ahelyett, hogy csak a mérleg számával foglalkoznánk. A zsír és az izom súlya azonos, de az izom kevesebb helyet foglal el.

4. Hagyjunk fel a kalóriák számolgatásával

Helyette koncentráljunk az éhség- és jóllakottságjelzésekre. Alkalmazzuk a tudatos és intuitív étkezés stratégiáit, például gyakoroljuk a tudatosságot az étkezéseknél, és tiszteljük az éhségjelzéseket. Törekedjünk arra, hogy változatos és színes étrendet fogyasszunk, és koncentráljunk arra, hogyan érezzük magunkat evés előtt, közben és után, ahelyett, hogy kifejezetten a súlyra összpontosítanánk.

Ha korábban soha nem folytattunk következetesen egészséges viselkedést, például évekig jojó-diétázott, esztelenül ettünk vagy az ételt az érzelmek feldolgozására használtuk, valószínű, hogy fogyni fogunk, de ez nem garantált. De az a béke, amely az evéssel kapcsolatos szorongás és stressz megszűnésével jár, sokkal többet ér, mint a mérleg száma.

(EatingWell)

Nyitókép: Shutterstock / Eviart