egy nő műanyag dobozba zárt könyvetek tart a kezében

Nagy hibát vétesz, ha ezt a 7 dolgot műanyag tárolóba teszed

Néhány tárolódoboz vásárlása egyszerű módnak tűnik ahhoz, hogy enyhítsük a rendetlenséget otthonunkban. Az éppen nem használt tárgyak összegyűjtésével felszabadíthatunk némi helyet – azonban egyáltalán nem mindegy, hogy melyik tárgyat mibe tesszük.


A megfelelő típusú tárolók használata segíthet megőrizni a tárgyak állapotát. A műanyag tárolódobozok kiválóan alkalmasak például művészeti kellékek, szerszámok és karácsonyi díszek tárolására, de bizonyos tárgyakat nem szabad ezekben tárolnunk.

Ennek figyelembevételével összeállítottunk egy listát a leggyakoribb háztartási tárgyakról, amelyeket lehetőség szerint ne tároljunk műanyag tárolódobozokban. Ezzel egyúttal a tavaszi nagytakarítást is előrevehetjük a listánkon, és átrendezhetjük azokat a dolgokat, amiket esetleg eddig nem jó helyen tartottunk.

Ha tovább olvasnál: Tárolás a pincében: 7 dolog, amit soha ne tarts ott

1. ​Finom szövetek

Bár a ruhák műanyag dobozokban való tárolása jó ötletnek tűnik, az ilyen típusú tárolóeszközök visszatartják a nedvességet és hőt, ami lassan roncsolhatja kedvenc ruhadarabjainkat. Különösen óvatosnak kell lennünk a finom szövetekből, például selyemből és csipkéből készült ruhákkal, valamint a természetes anyagokkal, például a kasmírral és a gyapjúval.

Helytelen tárolás esetén az ilyen anyagokból készült ruhák könnyebben penészesedhetnek, és idővel büdös szagot árasztanak. Helyette használjunk vákuumzáró tasakokat vagy kötött táskákat, amelyek jobb légáramlást és szellőzést biztosítanak.

​2. Fotók

Ha van papírfotónk, akkor nem jó ötlet ezeket az értékes emlékeket műanyag dobozba zárni. A műanyagban felhalmozódó nedvesség és hő itt is problémát jelent: a fotókra ugyanolyan káros hatással van, mint a selyem vagy kasmír ruhákra. A papírfotók idővel nagy eséllyel elveszítik minőségüket egy ilyen dobozban, és kifakulnak.

A szakértők papírdobozok és/vagy savmentes archív tokok használatát javasolják, és azt, hogy a fényképeket tartsuk távol a ragasztóanyagoktól. A biztonság kedvéért érdemes digitálisan is elmenteni az összes fényképet, így bármi történjék is, megmaradnak a legkedvesebb pillanatok.

​3. Bőrből készült dolgok

Egy n\u0151 cip\u0151ket tesz m\u0171anyag dobozokba

Fotó: Kostikova Natalia/Shutterstock

Hogyan lehet megállapítani, hogy a régi bőrövek vagy táskák túl sokáig voltak rosszul tárolva? Egyszerű: az anyaguk repedezni kezd. A repedések a túlzott nedvesség miatt keletkeznek, amely a műanyag dobozokban rekedhet. Akár penész vagy penészgomba is megjelenhet a finom bőr repedésein. Ez azért van, mert a műanyag nem lélegzik, így idővel elfojtja a bőr anyagát. Ha szeretnénk, hogy bőr ruhadarabjaink és kiegészítőink akár évtizedekig szépek maradjanak, próbáljuk meg textilzsákokban tárolni őket. A tárgy méretétől függően érdemes lehet pamut takaróba, papírszalvétába vagy régi újságpapírba csomagolni őket.

​4. Dokumentumok, iratok

A fontos dokumentumokat és iratokat – például születési anyakönyvi kivonatokat, útleveleket, házassági anyakönyvi kivonatokat vagy végrendeleteket – mindig száraz, hűvös helyen, például iratszekrényben vagy széfben tároljuk. A műanyag tárolóeszközök nem alkalmasak erre a célra, mert könnyen nedvességet zárnak magukba, ami azt jelenti, hogy a fontos dokumentumok bepenészesedhetnek, elszíneződhetnek és egyéb romlási jeleket mutathatnak. A műanyag tűz vagy más természeti katasztrófa esetén sem nyújt megfelelő védelmet; ezeket a fontos dokumentumokat inkább tűzálló mappában vagy zárható dobozban tároljuk.

​5. Könyvek és fizikai adathordozók

A könyveket és fizikai adathordozókat nem ajánlott hosszabb ideig műanyag dobozokban tárolni. A fényképekhez és dokumentumokhoz hasonlóan ezek is könnyebben megsérülhetnek, elgörbülhetnek és elromolhatnak a zárt dobozban felhalmozódó nedvesség miatt.

Akár könyveket, Blu-ray lemezeket, CD-ket vagy videojátékokat tárolunk, azok a műanyag tárolóeszközökből rosszabb állapotban kerülhetnek elő. Tároljuk őket inkább speciális helyiségekben, ahol a hőmérséklet és a páratartalom szigorúan ellenőrizhető, és nem éri őket napfény, például kartondobozokban vagy vászonzsákokban.

6. ​Élelmiszerek

\u00e9lelmiszerek m\u0171anyag dobozokban

Fotó: Oksana Klymenko/Shutterstock

Hosszú távú élelmiszer-tároláshoz válasszunk BPA-mentes szilikon és/vagy üveg edényeket. Ha a maradékot műanyag edényekbe rakjuk és hosszú ideig ott tartjuk, akkor fennáll a veszélye, hogy a szagok beszivárognak az anyagba, különösen, ha az étel fokhagymás, hagymás vagy halat tartalmaz.

Ugyanez a probléma jelentkezik a háziállatok eledelénél is. A macska- és kutyatápot legjobb élelmiszer-biztonságos fém tárolóedényekben tárolni. Ha mégis műanyag edényt használunk, mindig tartsuk az ételt az eredeti csomagolásban. Ez nemcsak egyfajta gátat képez az étel és a műanyag között, hanem lehetővé teszi, hogy megőrizzük a csomagoláson szereplő lejárati dátumot.

​7. Elektronikai eszközök

A laptopoktól a fényképezőgépekig és a táblagépekig, az elektronikai eszközök műanyag tartályokban való tárolása lehet a legkockázatosabb döntés. Talán nem is gondolnánk, de a már említett, zárt tartályban felhalmozódó felesleges nedvesség komoly károkat okozhat a technikai eszközökben. Munkahelyi körülmények között ez rövidzárlatot vagy a készülék teljes tönkremenetelét okozhatja.

Ennek elkerülése érdekében tároljuk technikai eszközeinket légáteresztő táskában vagy ha még megvan, az eredeti csomagolásában. Egy másik fontos tárolási kellék a szilikagél tasak. Helyezzünk egyet a választott táskába vagy dobozba, hogy csökkentsék a nedvességtartalmat. Egy másik jó szabály, hogy technikai eszközöket hőmérséklet-szabályozott helyiségben, például a hálószobában tároljuk, ne a pincében, a padláson vagy a garázsban.

(Mentalfloss)

Nyitókép: Rubanitor/Shutterstock