Rendetlen szoba, széthajigált ruhákkal és tárgyakkal

7 módszer, amivel gyerekjáték lesz a rendrakás

A tavasz a nagytakarításnak és a rendrakások időszaka, ilyenkor érdemes kidobni a sok felesleges dolgot is a lakásunkból. Ennek ellenére nem mindig vesszük rá magunkat könnyen, és hamar káoszba is fulladhat. Ha azonban sikerül megszabadulnunk a felesleges holmiktól és rendszerezzük a maradékot, otthonunk egyből frissebbé válik.


A rendrakásnak nincs egyetlen helyes vagy helytelen módja. Marie Kondo 2011-es könyve óta számos módszer született, amelyek segíthetnek a folyamat átláthatóbbá tételében, összegyűjtöttük a hét legjobbat.

​1. A sípálya módszer

Ez az egyszerű, mégis hatékony módszer Anita YokotaHome Therapy (Otthonterápia) című könyvéből származik. A terapeuta-belsőépítész úgy alkotta meg, hogy segítse ügyfeleit a rendrakásban.

A sípálya módszer lényege, hogy minden egyes helyiséget rendszerezetten, fentről lefelé, oldalról oldalra haladva takarítunk ki, mintha síelnénk. Ez segít abban, hogy ne vállaljunk túl sokat egyszerre, és átlátható útvonal mentén haladjunk.

Figyelmedbe ajánljuk! Ezzel a módszerrel nem lesz nehéz a tavaszi nagytakarítás

2. Svéd haláltakarítás

A kissé morbid nevű haláltakarítás módszerét Margareta Magnusson mutatta be The Gentle Art of Swedish Death Cleaning (A svéd haláltakarítás finom módszere) című könyvében. Lényege, hogy szabaduljunk meg a felesleges holmiktól, hogy megkönnyítsük szeretteink dolgát, akár idősebb korban is.

„Nem feltétlenül az életkor vagy a halál a lényeg. Ha már alig tudjuk becsukni a fiókot, itt az ideje a haláltakarításnak”

– mondja Magnusson.

A legjobb, ha a nagyobb darabokkal indítunk, majd fokozatosan haladunk a kisebbek felé, és az érzelmi értéket képviselő tárgyakat hagyjuk a legvégére. Fontos, hogy iktassunk be szüneteket, mert ez egy hosszabb folyamat.

3. A négydobozos módszer

Szort\u00edroz\u00e1s, tavaszi nagytakar\u00edt\u00e1ss

Illusztráció

Fotó: Pexels

Kezdőknek ideális ez az alapmódszer: készítsünk elő négy dobozt, és címkézzük fel őket az alábbiak szerint: megtartani, kidobni, eladományozni, eladni.

Ahogy haladunk, minden egyes tárgy kerüljön valamelyik dobozba. Ha a megtartani doboz túl gyorsan megtelik, érdemes átgondolni, mennyire vagyunk valóban készek az elengedésre. Ez a módszer remek kiindulópont a rendszerezéshez, de a valóban nehéz döntésekhez máshol kell keresnünk a segítséget.

4. KonMari

A legismertebb rendrakási módszer Marie Kondo nevéhez fűződik, aki nem helyiségek, hanem kategóriák szerint rendszerez. Először a ruhák következnek, majd a könyvek, papírok, vegyes holmik (komono), végül az olyan tárgyak amelyekhez érzelmileg kötődünk.

A döntés kulcsa egyszerű: örömet okoz-e az adott tárgy? Ha igen, maradhat. Ha nem, engedjük útjára.

„Amikor valami örömet okoz, enyhe bizsergést érzel és amikor nem, a tested elnehezedik

– árulja el Kondo.

5. Csomagolós buli

Ez a különleges, kissé radikális módszer költözés előtt különösen hatékony. A Minimalists nevű trió találta ki, és a lényege igen egyszerű: csomagoljunk be mindent mintha tényleg költöznénk. Akár barátokat is hívhatunk segíteni, innen ered a buli elnevezés.

A következő három hétben csak azt csomagoljuk ki, amit tényleg használunk, ami pedig bent marad a dobozokban, valószínűleg feleslegessé vált, és ideje eladni vagy elajándékozni.

Olvasd el ezt is! 7 pont, amiről mi is megfeledkezünk az otthoni takarítás során

6. A minimalista játék

Ez a módszer is a Minimalists csapat kreatív találmánya, a szabály pedig pofonegyszerű. Minden nap annyi dolgot szelektálunk ki, ahányadik nap van. 1-jén egyet, 2-án kettőt, és így tovább.

Egy 31 napos hónap alatt ezzel a módszerrel akár 465 tárgytól is megszabadulhatunk, de nem árt az óvatosság. A gyors döntések könnyen megbánáshoz vezethetnek, ezért érdemes tudatosan, megfontoltan haladni.

7. Egy be – egy ki

Ez a szabály a lomtalanítás után segít megőrizni a rendet. Az alapelv egyszerű, ha valamit beviszünk az otthonunkba, egy ahhoz hasonlót el is kell távolítanunk.

Például, ha új kabátot vásárolunk, egy régitől szabaduljunk meg. Így nem nő az összmennyiség, és elkerülhetjük az impulzusvásárlást is. Mielőtt döntünk azonban álljunk meg egy pillanatra és kérdezzük meg magunktól: valóban szükségem van erre? Hajlandó vagyok lemondani valamiről cserébe?

(Good Housekeeping)

Borítókép: Shutterstock