A naptárban a menstruációs időszakot piros virággal jelölő női kéz

Hízás a menzesz alatt? Ezek az okai​ és így tudjuk megelőzni

A menstruáció egy sor bosszantó mellékhatással járhat, köztük olyanokkal is, amelyek már a menzesz előtt elkezdődnek, például a PMS. A menstruációs időszakra gyakran jellemző tünetek a görcsök, a fáradtság, a hangulatingadozás, fejfájás, hányinger vagy éppen a puffadás. Emellett van, aki némi súlygyarapodást is tapasztal ebben a néhány napban vagy hétben.

Normális a súlygyarapodás a menstruáció alatt?

Akár a PMS tünetei, akár a menstruáció alatt jelentkeznek, a puffadás és a súlygyarapodás viszonylag könnyen megelőzhetőek. Néhány hatékony módszerrel enyhíthetjük és minimalizálhatjuk ezeket a tüneteket.

A súlygyarapodás a menstruáció alatt teljesen normális, a súlygyarapodást okozó tényezők azonban nem egyértelműek, és egyénenként eltérőek lehetnek. Köztudott, hogy a ciklus vége körüli hormonális változások a vízvisszatartás révén puffadáshoz vezethetnek. Más nőknél előfordulhat gázvisszatartás és székrekedés, mivel a progeszteron (a menstruációs ciklusban szerepet játszó hormon) befolyásolhatja az emésztés sebességét. Egyes nők hasmenést is tapasztalnak, amit ugyanazok a hormonszerű lipidek (az úgynevezett prosztaglandinok) okoznak, amelyek miatt a méh görcsöl a menstruáció alatt. Ezek az emésztőrendszeri problémák puffadást és átmeneti súlygyarapodást eredményezhetnek.

Mi okozza a súlygyarapodást?

A szakértők szerint a menstruációs ciklus alatti puffadásnak és súlygyarapodásnak nem egy, konkrét oka van, hanem néhány közös folyamat vezet ezekhez a tünetekhez:

  • Ösztrogén dominancia: az ösztrogén hormon hatására a só és a víz visszatartódhat a test szöveteiben, ami általában akkor történik, amikor az ösztrogén meghaladja a progeszteronszintet a szervezetben. Az egyik módja annak, hogy megtudjuk, hogy az ösztrogéndominancia okozza-e a vízvisszatartást és a puffadást, az, hogy ha már meglévő hormonális egyensúlyhiányunk van, (amely miómát, endometriózist, policisztás petefészek szindrómát (PCOS) vagy petefészekcisztákat eredményezett). Ha tehát a luteális fázisban (az ovuláció és a menstruáció kezdete közötti kéthetes időszak) puffadtnak érezzük magunkat, és ezen betegségek bármelyikében szenvedünk, joggal feltételezhetjük, hogy az ösztrogénszint csúcsértéke okozza a puffadást.
  • Stressz: amikor stresszesek vagyunk, a szervezet mellékveséi kortizolt, azaz stresszhormont szabadítanak fel. Amikor a kortizolszint megemelkedik, a szervezet ellenállóvá válik az inzulinnal szemben, ami megnövekedett vércukorszintet és súlygyarapodást is eredményez. A kortizol antidiuretikus funkciója miatt felpuffaszt, és arra készteti a szervezetet, hogy visszatartsa a nátriumot.
  • Magnéziumhiány: az emberi test olyan, mint egy akkumulátor, amely négy kulcsfontosságú elektrolitból származó speciális elektromossággal működik: kalcium, nátrium, kálium és természetesen magnézium. A magnézium-kiegészítőkről kimutatták, hogy csökkentik a stresszt és javítják az inzulinrezisztenciát. A magnézium segíthet a menstruációs fájdalom, a görcsök és még a PMS-hez kapcsolódó szorongás csökkentésében is.

Egyéb PMS tünetek

A súlygyarapodás és a puffadás mellett számos más tünetet is tapasztalhatsz a ciklusod kezdetének napjáig eltelt két héten belül. Ezek közé tartoznak:

  • pattanások
  • fokozott cukoréhség
  • fájdalom a mellekben, az ízületekben, a hátban és a gyomorban
  • hangulatváltozások, beleértve a fokozott szorongást és a depressziót is
  • fejfájás
  • gyomor-bélrendszeri problémák, mint a hasmenés, székrekedés és gázképződés
  • álmatlanság
Hogyan kezeljük a puffadást és a vízvisszatartást? Bár sok tényező játszik szerepet, van néhány dolog, amit megtehetünk a súlygyarapodás és a puffadás kezelése érdekében, hogy a PMS miatt.

1. Egészséges táplálkozás

Gyakorlatilag minden szakértő az egészséges táplálkozást ajánlja a tünetek kordában tartása érdekében. Az erősen feldolgozott, teljes értékű élelmiszerekben szegény, vegyszerekben és adalékanyagokban gazdag étrend fogyasztása növeli annak esélyét, hogy a menstruáció előtti időszakban puffadástól és súlygyarapodástól szenvedjünk.

2. Kerüljük a sót

Bár a jogorvoslatok mindenkinél eltérőek lehetnek, néhány táplálkozási változtatás valószínűleg segíthet a puffadás megelőzésében. Bár hajlamosak lehetünk a szénhidrátban gazdag kényelmi ételek után nyúlni, kerüljük a sós vagy feldolgozott ételeket, mivel ezek miatt a szervezetünk vizet tarthat vissza, ami puffadást eredményezhet. Érdemes kerülni az alkoholt és a koffeint, mivel ezek is ronthatják a puffadást.

3. Hormonszintek kiértékelése

Ha más zavaró tünetekkel együtt PMS-es súlygyarapodást tapasztalunk, akkor vizsgáltassuk ki orvosunkkal a hormonszintünket. A természetes hormonszabályozó kezelések és étrend-kiegészítők, amelyek az egyén sajátos egyensúlyhiányától függően változnak, segítenek abban, hogy jobban érezzük magunkat, és elűzzük a puffadást.

4. Testmozgás

Ha úgy gondoljuk, hogy a PMS-tüneteink a stresszel függhetnek össze, akkor irány az edzőterem. A testmozgás nagyszerű módja a stressz legyőzésének és a kortizolszint csökkentésének. Néha az is sokat számít, ha felpörgetjük a pulzusunkat.

Hogyan előzhetjük meg a súlygyarapodást és a puffadást?

Fontos megjegyezni, hogy a hormonális ingadozásokból eredő súlygyarapodás és puffadás nem mindig kerülhető el. A természetes testtömeg- és súlyváltozások az élet részei, de a fenti tippekkel és módszerekkel minimalizálhatók. Emellett, ha a megelőzés már nem a legfontosabb, mert már felpuffadtunk, az alábbi ételek fogyasztását javasolják az emésztési problémák enyhítésére és a tünetek minimalizálására:

  • Kefir: fogyasztása különösen akkor lehet hasznos, ha a tejtermékek emésztési problémákat okoznak. A kefir laktázt tartalmaz, egy olyan enzimet, amely segít a szervezetnek lebontani a laktózt, ami általában a tejtermékek esetén a puffadásért, a gázokért vagy a hasfájásért felelős.
  • Spenót: egy csésze spenótban körülbelül 156 milligramm magnézium található. Ez segít ellazítani az izmokat, és csökkentheti a görcsöket a menstruáció alatt. Bónusz: a magnézium állítólag csökkenti a PMS tüneteit, például az ingerlékenységet és a fejfájást is.
  • Csokoládé: Csak győződjünk meg róla, hogy 70%-os étcsokoládét vagy bio nyers kakaóból készült finomságokat választunk, melyek nem tartalmaznak cukrot, ami gyulladást okoz.
  • Avokádó: magas káliumtartalommal rendelkezik, ami nemcsak az agy egészségét segíti elő, hanem bizonyítottan csökkenti a nátriumszintet, ezáltal potenciálisan növeli a vizelettermelést, segít csökkenteni a vízvisszatartást és javítja a menstruációs puffadást.
  • Kimchi: A sós koreai köret elsősorban sózott nápolyi káposztából és fűszerekből áll. Mivel erjesztett, nagyon erős, csípős szaga van, de remekül csökkenti a puffadást. Ráadásul mivel a kimchi tele van probiotikumokkal, az egészséges bélműködést is elősegíti.
  • Brokkoli: sok keresztesvirágú zöldség, például a brokkoli, kalciumban gazdag, ami csökkentheti a PMS okozta fáradtságot és depressziót. A szervezet kalciumfelszívódásának fokozása érdekében fogyasszuk a brokkolit egy kis lazaccal, amely magas D-vitamin-tartalmú. A kalcium- és D-vitamin-kiegészítők, bizonyítottan javítják a hangulatot és csökkentik a PMS-tünetek, például a hasmenés, a székrekedés, a fáradtság, a depresszió és a puffadás súlyosságát.
  • Diófélék és magvak: magas B-vitamin-tartalommal rendelkeznek (különösen B1 (tiamin), B6 és riboflavin), amelyek segíthetnek csökkenteni az olyan PMS-tüneteket, mint az ingerlékenység, a folyadék visszatartás (súlygyarapodás) és a puffadás. A diófélék és magvak nagy mennyiségű ásványi anyagot, elektrolitokat és egészséges zsírokat tartalmaznak, amelyek szintén segítenek kiegyensúlyozni a hormonjainkat.

(Byrdie)

Nyitókép: Shutterstock