
A mesterséges intelligencia átalakítja a randizást – de mennyire kell félnünk tőle?
A generált fotóktól kezdve a ChatGPT által megírt szakítós szövegekig, a mesterséges intelligencia egyre inkább meghatározza a szerelmi életünk alakulását. De mennyire kell aggódnunk a jelenlététől, és mik lehetnek a használatának a hátulütői? A témában a Dazed magazin készített egy átfogó riportot, a cikkben megszólalók alanyok nevét megváltoztatva.
„Először vicces volt számomra, hogy AI képeket láttam a társkereső alkalmazásokon, borzalmasan rosszak voltak. Határozottan emlékszem egy férfi felhasználó fotójára, amin póló nélkül pózol és összesen négy mellbimbója van, valamint úgy nézett ki, mintha egy felfújható izomruhát viselne, ami két számmal nagyobb volt nála”
– fejtette ki a Dazed magazinnak a 29 éves humorista, Renee.
A randiappok már évek óta, feltűnésmentesen használják
Néhány évvel ezelőtt az MI által generált képek ritkaságnak számítottak, ezért jókat lehetett nevetgélni azokon, pláne, ha ennyire látványosan rosszul sikerültek. A technológia fejlődésével azonban a mesterséges intelligencia elkezdett az életünk minden aspektusába beépülni – ma már elkészíti nekünk az önéletrajzunkat, és üzleti tervet is ír, ha arra van szükségünk. De belefolyik a szerelmi életünkbe is, ugyanis sokan a segítségével próbálnak ismerkedni az online randizási felületeken. Ennek hatására egyre több vita folyik arról, hogy az MI valójában hogyan változtatja meg a randizási szokásainkat. Az egyik ilyen megosztó applikációk közé tartozik például a SwipeMagic is, amely kifejezetten a társkereső alkalmazásokhoz való képek generálására szolgál. Egy másik társkereső alkalmazás, az Iris pedig szintén az MI segítségével próbál összehozni olyan felhasználókat, akik a legnagyobb valószínűséggel kölcsönösen vonzónak találhatják egymást.
Az MI-t pedig már a bevált társkereső alkalmazásokat használva sem tudjuk kikerülni: A Tinder és a Hinge (mindkettő a Match Group tulajdonában van), a Grindr és a Bumble mind felfedezték az AI funkciókat.
„A mesterséges intelligencia bizalmatlanná tesz minden egyes profillal szemben, amit látok. Ma már nehéz megmondani, hogy egy fotó valódi-e vagy sem. Tényleg alaposan meg kell vizsgálnom a legtöbb profilt, ami elém kerül“
– folytatta Renee. Ezt a típusú bizalmatlanságot mások is megtapasztalták már. A 30 éves modell és színésznő, Emma elárulta a lapnak, hogy még olyan férfiaktól is kapott üzeneteket a társkereső alkalmazásokon, akik szerint gyanúsan tökéletesen néz ki – és ezért biztosan mesterséges intelligenciával készült képeket használ.
Ez is érdekelhet: 6 tipp, ha még új vagy az online társkeresés világában
Talán meglepő lehet, de ezek a generált fotók valóban engedélyezettek a Hinge oldalán – ám ésszerű keretek között. Az alkalmazás felhasználási feltételei szerint a profiloknak legalább egy olyan fotót kell tartalmazniuk, amely nem mesterséges intelligencia által generált vagy erősen módosított.
Mindemellett a platform lehetővé teszik a képellenőrzést, és azt is, hogy bárkit jelentsenek, aki nem valódi képeket használ. Végső soron a hamis fotókért és profilokért maguknak az alkalmazásoknak kell felelniük – és úgy tűnik, ezzel a felelősséggel ők is tisztában vannak.
Fontos megemlíteni, hogy a mesterséges intelligenciát már évek óta használják a társkereső alkalmazások, akár észrevettük, akár nem. Nem ritka, hogy az MI segítségével befolyásolják a profilképek megjelenítési sorrendjét, és azt a képet helyezik előtérbe, amelyik nagyobb valószínűséggel hoz találatokat a felhasználók számára. De ami igazán ellentmondásosnak tűnik, az a generatív MI integrálása, amely különböző mintákat hoz létre. Korábban a sajtó széles körben foglalkozott azzal a bejelentéssel, hogy a Match Group mesterséges intelligenciával rendelkező „szárnysegédeket“ vezet be, azaz robotokat, amelyek flörtölnek az alkalmazásokban.
Részben válaszul a Match Group növekvő érdeklődésére a mesterséges intelligencia iránt, az év elején neves szakértők, Dr. Luke Brunning és Dr. Natasha McKeever nyílt levélben fejtették ki véleményüket, amelyet akadémikusok és oktatók nemzetközi csoportja írt alá. A levélben megkérdőjelezték az MI használatának etikáját a társkeresőben. Brunning szerint a levél célja nem az ítélkezés, mint inkább a kritikus gondolkodás elősegítése volt a technológia és a társkeresés találkozásának új korszakával kapcsolatban.
„A levél számos sürgető kérdést vet fel a hitelességgel, a hamisítással, a felelősséggel, valamint a romantikáról és az intimitásról alkotott káros ideálok társadalmi hatásáról. A célunk egyszerűen az volt, hogy felhívjuk a figyelmet a lehetséges kockázatokra, és hogy beszélgetést kezdeményezzünk arról, hogy mennyire van rendben az, hogy intim tereinket az interneten mesterséges intelligencia eszközök alakítsák ki.”
– fejtette ki Brunning, aki a Leedsi Egyetem IDEA Központjának alkalmazott és interdiszciplináris etika szakos előadója. Hozzá kell tenni, hogy amikor a mesterséges intelligenciáról és a randizásról beszélünk, az nem merül ki csupán a randiappokban. Egyre gyakoribb jelenségnek számít, hogy az internetezők egy nehéz érzelmi helyzetben a ChatGPT-re támaszkodnak. Így tett a 28 éves Arshan is, aki elmondása szerint sokan a ChatGPT-nek öntik ki a szívüket, és megkérik, hogy foglalja össze a helyzetet, az valóban segíthet tisztázni az érzéseiket.
Nem tudod, mit érzel? Az MI majd elmondja!
„Nehezen tudtam összefoglalni a gondolataimat valakivel kapcsolatban, akivel randiztam, ezért elmondtam a ChatGPT-nek, hogy mit érzek a helyzettel kapcsolatban. Ez segített rájönnöm, hogy csak figyelmet akartam, és inkább szakítanék vele. Szeretném lezárni“
– magyarázta. Ahogy a TikTok-on több videó is tanúsítja, sokan használták már a ChatGPT-t szakítós szövegek vagy a klasszikus „maradjunk barátok” üzenet megírására is. Cate Campbell, a COSRT akkreditált pszichoszexuális és párkapcsolati terapeuta szerint a mesterséges intelligencia eszközeinek használata válasz lehet a – 2010-es évek végén és a 2020-as évek elején fellépő jelenség – ghosting (azaz eltűnés) korszakára, amit a kommunikáció hiánya jellemzett.
Habár lehet, hogy a legtöbben igenis szeretnék kommunikálni a másik felé, hogy hogyan érzik magukat, néhányunknak nehézséget okozhat, hogy a gondolatainkat szavakba öntsük. Itt jönnek a képzeletbeli intelligencia eszközei. Nem mindenki Shakespeare, ahogy nem mindenkinek van ideje a tökéletes üzenet kidolgozására, így ez potenciálisan jó ötlet”.
– tette hozzá a terapeuta. Mindemellett úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia segíthet világosabban kifejezni magunkat, ahogy önbizalom-növelő hatással lehet ránk az is, ha kimondjuk, amit gondolunk.
Nyitókép: Tero Vesalainen/Shutterstock
- A Z generációnak köszönhetjük 2024 új társkereső trendjét ›
- 6 tipp amit érdemes megfogadnod, ha új vagy az online társkeresés világában ›
- 3 jel, ami elárulja, hogy szabotálod magad a szerelemben ›
- 4 tipp, hogy hogyan randizz egy távolságtartó partnerrel ›
- Szakértők elárulják, mit és mikor érdemes írni az első randi után ›
- Randi 30 felett? Ez a 7 legfontosabb szabály, amire érdemes figyelned ›