Mit tesz valójában velünk a szundi gomb megnyomása?
Nehéz ma már találni olyan okos telefont vagy ébresztőórát, amin ne lenne szundi gomb, mellyel újra és újra késleltethetjük a felkelés idejét. Egy új kutatás szerint azonban a szundi kifejezetten rossz hatással van ránk, olvasható a ScienceAlert cikkében.
Az alváskutatók úgy gondolják, hogy az ébresztőórák elméletileg megszakíthatják az alvási ciklusunkat, ami megnehezíti az ébredést. Ha még néhány percre elhallgattatjuk az ébresztőt, azzal csak a következő alvási ciklusba ringatjuk a testünket, hogy aztán az újra megszakadjon.
A szundi gombot ért sok negativitás ellenére annak hatásáról kevés a konkrét adat, a legtöbb információ az alvással vagy stresszel kapcsolatos viselkedésről szóló tanulmányokból származik.
„Az orvosi intézményrendszer általában ellenzi a szundit, de amikor megnéztük, milyen határozott adatok léteznek, nem találtunk semmit. Most már rendelkezésünkre állnak adatok, amely bizonyítják, milyen gyakori problémáról is van szó, és még mindig nagyon sok mindent nem tudunk”
– mondja Stephen Mattingly idegkutató, az Indiana állambeli Notre Dame Egyetem munkatársa.
A 450 felnőtt résztvevőt bevonó vizsgálat a napi alvásfelméréseken és a viselhető eszközökön rögzített adatokra támaszkodott, és megállapította, hogy a nők 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel szundikálnak, mint a férfiak. Eközben a megrögzött szundikálók kevesebb lépést követtek a napok során, mint az önjelölt nem szundikálók, és az alvászavar több jelét mutatták alvásmintáikban.
Emellett az alvási preferenciákat is figyelembe vették. Kiderült, hogy az éjszakai baglyok gyakrabban használták a szundi gombot, és általában fáradtabbak voltak, és a fiatalabbak is gyakrabban szundikáltak.
Mindez nem jelent közvetlen ok-okozati összefüggést a szundikálás és a későig való fennmaradás vagy a napközbeni kevésbé aktív élet között, de azt mutatja, hogy míg az egyik embernek jól esik a szundikálás, a másiknak nem feltétlenül. Ahogy a korábbi kutatások is mutatják, mindannyian másképp alszunk.
Talán nem meglepő, a szundikálók inkább a pozitívumokat látják a szunyókálásban, mint például a jobb hangulatot és az éberséget, míg a nem szundikálók hajlamosabbak voltak nem egyetérteni a lehetséges jótékony hatásokkal. A szundi gomb megnyomásának fő okai között szerepelt, hogy a személyek nem tudnak kikelni az ágyból az első ébresztő pillanatában, valamint az, hogy kényelmesebb az ágyban maradni. A kutatók azonban rámutattak arra a tényre, hogy az Egyesült Államokban minden harmadik személy ember nem alszik eleget, mint sokatmondó, amely sokatmondó és fő ok, amiért a vizsgálatban résztvevők több mint fele szundikáló volt.
„Kritikus, hogy ezek a statisztikák csak egy kis populációra nézve reprezentatívak, amely valószínűleg a legjobb helyzetben van az alvási szokások tekintetében. Fogalmunk sincs a különböző korcsoportokról, például a tinédzserekről, az alacsonyabb jövedelmű háztartásokról vagy bármely olyan népességről, amely történelmileg sokkal alváshiányosabb, mint a tanulmány válaszadói”
– fogalmazott Mattingly.
A vizsgálatot végző kutatócsoport nem mondta ki, hogy a szundi jó vagy rossz számunkra, ehelyett azt hangsúlyozta, hogy az ébresztés szükségessége valószínűleg nem tesz jót általános egészségi állapotunknak.
Vagyis, a több alvás a kulcs, mint a szundi gomb többszörös nyomogatása – a megfelelő hosszúsága és rendszeres menetrendje, valamint a lehető legnyugodtabb, zavartalan alvás.
Ami a szundikálást illeti, a kutatók részletesebb tanulmányokat szeretnének látni annak hatásairól nagyobb embercsoportokon, nemcsak azért, hogy megismerjék a szundi gomb megnyomásának lehetséges negatívumait, hanem a pozitívumokat is.
„Ha szundikálsz és éberebb vagy, amikor a volán mögé ülsz, hogy munkába indulj, az előnyös és hasznos lehet. Ha csökkenti a koffeinfüggőséget, az más. Nem egyformán rossz – hasonlóan a stresszhez. Néhány stressz jó – ezért van az üss vagy fuss válaszunk. Vannak idők és helyek, amikor és ahol ez bekövetkezik. Lehetnek olyan esetek, amikor a szundi gomb megnyomása valóban előnyös”
– tette hozzá Mattingly.
Nyitókép: Shutterstock