Minden, amit a felnőttkori pattanásokról tudnod kell
A felnőttkori pattanások okai és megelőzése
- Stressz: a stressz és az alváshiány az androgén hormon túltermelését idézi elő, ami arra ösztönzi faggyúmirigyeinket, hogy több olajat termeljenek. Ez az oka annak, hogy stresszes időszakokban a pattanások számának növekedését tapasztaló embereknél több gyulladt, gennyes, úgynevezett papula keletkezik, mint egyszerű fehér- vagy mitesszer.
- Hormonok: a fogamzásgátló megváltoztatása vagy elhagyása felboríthatja a hormonális egyensúlyt, ami pattanásokhoz vezethet. Emellett a hormonszintek ingadozása közvetlenül a fiatal nők menstruációja előtt és alatt a faggyúmirigyeket túlzott olajtermelésre serkentheti, ami havi kiütéseket eredményezhet.
- Étrend: a magas glikémiás indexű ételeket összefüggésbe hozták a pattanások kialakulásával. Ezek a magas cukortartalmú élelmiszerek, amelyekről úgy gondolják, hogy elősegítik a gyulladást a bőrben. Ugyanez igaz a tehéntejre, különösen a sovány tejre.
Kezelés: 1. Étrendbeli változtatások
Korlátozzuk a sült és cukros, feldolgozott ételeket, amelyek hosszan tartó inzulinszint-emelkedést okoznak, ami hozzájárulhat a hormonális akné kialakulásához. Ha cisztás aknéval küzdünk, a tejtermékek kerülése segíthet.
Mivel a legtöbb tejelő tehén növekedési hormonokat kap, a tej, a sajt és a joghurt fogyasztása befolyásolják az endogén hormonokat, és utánozzák azokat a hormonokat, amelyek a bőrben olajtermelést indítanak be, hogy begyújtsák az akne folyamatát.
Érdemes kísérletet végeznünk: két hétre hagyjuk el az összes tejterméket az étrendünkből, hogy lássuk, valóban ez az oka a cisztás kiütéseinknek. Addig is vezessünk be néhány bőrbarát, tejmentes zsírt az étrendünkbe. Ha egy kicsit kényeztetni szeretnénk magunkat, maradjunk az étcsokoládál (mértékkel), amely kevesebb gyulladáskeltő összetevőt (pl. cukrot és tejterméket) tartalmaz, mint a tejcsokoládé. A magas rosttartalmú étrend és az egészséges bélrendszer szintén elősegíti a bőr állapotának javulását.
2. Vitaminbevitel
Egyszerű megoldás, amely talán az étrendet, a hormonokat és a stresszt is kezeli? Szedjünk B6-vitamint. Ez a kiegészítő segíthet enyhíteni a PMS tüneteit azáltal, hogy javítja az anyagcsere-funkciókat és a hormonanyagcserét, na, meg az indokolatlan hormonális kiütéseket.
Ezenkívül a B6-vitamin segíthet a szervezetnek a neurotranszmitterek, például a szerotonin előállításában, ami segíti a szervezet stresszel való megbirkózást.
3. Külsődleges kezelés
A pattanások külső kezelése is fontos. Nem tudhatjuk, hol fog felbukkanni a következő pattanás, ezért fontos, hogy az egész arcunkat kezeljük. Ahelyett, hogy megvárnánk, amíg a következő pattanás megjelenik az arcunkon, kövessünk olyan bőrápolási rutint, amely segít megelőzni a jövőbeli aknék kialakulását.
A legfontosabb pattanások elleni összetevők közé tartozik a szalicilsav és a benzoil-peroxid. Használjunk szalicilsavas tisztítót, hogy eltávolítsuk a felesleges olajat és az elhalt sejteket a bőrfelszínről, és így tisztán tartsuk a pórusokat. Ügyeljünk arra, hogy szulfátmentes megoldást válasszunk a kiszáradás és az irritáció elkerülése érdekében.
A benzoil-peroxid a pattanásokat okozó baktériumok eltávolításán dolgozik. Ha ez az összetevő túl irritáló ahhoz, hogy az egész arcunkon használjuk, akkor csak a kezelni kívánt területen alkalmazzuk.
Ügyeljünk arra, hogy ne terheljük túl a bőrünket pattanás elleni szerekkel. Különösen a 20-as éveinkben nagyon fontos, hogy csak a bőrtípusunknak megfelelő termékeket használjunk.
4. Receptköteles kezelések
Néha a drogériában vagy áruházban kapható kezelések egyszerűen nem bizonyulnak elégnek, bármilyen jók is legyenek. Ha úgy tűnik, hogy a pattanások nem nagyon akarnak elmúlni, és úgy tűnik, hogy nem tudjuk meghatározni az okát, érdemes bőrgyógyászhoz fordulnunk.
Ők retinoidokat, antibiotikumokat, azelainsavat vagy fogamzásgátló tablettákat írhatnak fel, attól függően, hogy milyen pattanásokkal küzdesz. Akár lézeres kezelést is javasolhatnak, amely drága, de hatékony. Mindezek mellett érdemes nyomon követni a kiütéseket, az étrendet és más, a pattanásokat befolyásoló tényezőket, így ezeket megoszthatjuk a bőrgyógyásszal.
5. Fényterápia
Ha szívesen kipróbáljuk a legújabb és legjobb bőrápolási technológiát, az otthoni fényterápiás kezelés jó lehetőség a pattanások kezelésére. A fényterápiás maszk azért előnyös, mert az egész arcot kezeli, és nem irritál. A maszkot több ezer cső borítja, amelyek az olajmirigyeket a bőr felszínéhez kötik, a fényt kombinálja a hagyományos pattanásos kezelésekkel, hogy még erőteljesebb legyen a megközelítés.
6. Csökkentsük a stresszt
Ez nem csak a pattanások csökkentése miatt fontos, hanem minden szempontból. Korábban már említettük, hogy a stressz ellen segíthet a kiegészítők, például a B6-vitamin szedése, de vannak apró változtatások is, amelyeket az életmódunkban tehetünk.
Keressünk olyan tevékenységeket és gyakorlatokat, amelyek segítenek a stressz kezelésében. Legyen szó jógáról, meditációról, légzőgyakorlatokról, sétáról, szakítsunk időt olyan dolgokra, melyek nyugodtá és összeszedetté tesznek.
(Byrdie)
Nyitókép: Shutterstock