Ricinusolajat a kezében tartó nő

Így használd a ricinusolajat a bőrápolásban

Egy olyan összetevő, amelyet egykor versenyautók motorjának kenőanyagaként használtak, nem hangzik túl vonzónak a szépségápolási termékekben. De a ricinusolaj pontosan az a dolog lehet, ami a téli hónapokban hiányzik a bőrünknek.

A YouTube tele van a ricinusolaj hajra gyakorolt hatalmáról szóló beszámolókkal. Ősrégi haj- és fejbőrhidratáló, de újabban a ricinusolaj a főáramba került, és csodaszerként emlegetik, amely megakadályozza a hajhagymák gyulladását, fokozza a fényt és elősegíti a haj növekedését, legyen szó a fejről, a szempillákról vagy a szemöldökről.

Kevesebbet tudunk azonban a bőrápoló hatásáról. Nézzük, vajon ott is ugyanolyan jól tud-e szerepelni, mint a hajápolásban?

A ricinus communis néven az összetevők listáján gyakran szereplő ricinusolaj a trópusi éghajlaton, például Kelet-Afrikában, Indiában és a Földközi-tenger medencéjében található ricinusolaj növény magjának préseléséből származó növényi olaj.

A tiszta vagy halványsárga színű ricinusolaj sokkal sűrűbb, mint más, kozmetikai és gyógyászati célokra gyakran használt olajok, például a kókuszolaj vagy az argánolaj. Pozitívum viszont, hogy sokkal gazdagabb E-vitaminban és zsírsavakban, mint más növényi olajok.

Bár nincsenek valódi tudományos vizsgálatok, amelyek bizonyítják, hogy a ricinusolaj segít a haj növekedésében, úgy gondolják, hogy az olajban található hidratáló aminosav, a ricinolsav javítja a haj állapotát. Ez viszont jobb környezetet teremt az új haj növekedéséhez.

A csipkebogyó- vagy argánolajjal ellentétben a ricinusolaj inkább háttérszereplő a bőrápoló formulákban, mintsem a show sztárja. Tehát lehet, hogy már használunk ricinusolajat tartalmazó terméket, anélkül, hogy észrevennénk. Nagyon jó például az ajkak bőrének táplálására, így a ricinusolaj sok rúzsban és ajakbalzsamban megtalálható.

A ricinusolaj alapvetően zsírsavakból áll, amelyek jól táplálják és hidratálják a száraz, öregedő bőrt. Az olaj triglicerideket is tartalmaz, amelyek segíthetnek a bőrnek megőrizni a nedvességet, ráadásul humektánsként működik, ami azt jelenti, hogy vizet vonz a levegőből, és a bőrben tartja, megakadályozva ezzel a nedvesség elpárolgását. Ez különösen előnyös télen, amikor a bőrünk a kinti csípős hideg és a beltéri központi fűtés váltakozásával szembesül.

Bár a ricinusolajjal kapcsolatos tanulmányok egyelőre kevéssé ismertek, az egyik szerint a ricinolsav a ricinusolajban antimikrobiális hatású lehet. Emiatt a ricinusolaj hatékony összetevő a bőrhibák és szennyeződések elleni küzdelemben és megelőzésében; még a súlyos pattanások esetében is.

Egy másik tanulmány szerint a ricinusolaj gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Az olyan bőrpanaszokkal küzdők, mint a dermatitis, az ekcéma, a rosacea, a pikkelysömör és a keratosis pilaris, szintén profitálhatnak a ricinusolajból, mivel kettős hatású megközelítése enyhíti a viszketést és küzd a baktériumok ellen.

Amellett, hogy gyulladáscsökkentő, a ricinusolaj vízhajtó is, így valóban segít a puffadás megszüntetésében. Végül a ricinusolaj magas antioxidáns-tartalmú, így segít kivédeni a környezetszennyezés és az UV-sugarak okozta károkat.

Kinek érdemes ricinusolajat használni?

Elméletileg a ricinusolaj áldásként hangzik a pattanásokban szenvedők számára, de nem érdemes vastag réteget kenni a zsíros, foltokra hajlamos bőrre, mivel sűrű, és eltömítheti a pórusokat. Ha zsírosabb a bőrünk, használjuk a ricinusolajat takarékosan. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt csökkenti a pattanásokra hajlamos bőr kipirosodását, de ez is egy nehezebb olaj, ezért maradjunk a heti egyszeri vagy kétszeri használatánál, hogy meglássuk, hogyan reagál a bőrünk.

Mint minden bőrápolásnál, itt is a készítményen múlik a dolog. A ricinusolaj kis dózisban bárki számára biztonságos a bőrön. Például az ásványi testápoló készítményünk 1,5%-a ricinusolaj. Mint minden összetevőnél, itt is mindig csak mértékkel érdemes használni. Ennek ellenére a ricinusolajban található zsírsavak ellátják a száraz bőrt a tápanyagokkal és fehérjékkel, hogy telt és rugalmas maradjon.

Két dologra figyeljünk azonban: mindig ajánlatos 24 órás folttesztet végezni úgy, hogy egy kevés ricinusolajat kenünk a belső alkarunkra, mielőtt használnánk az arcunkon, és ha irritáció lép fel, hagyjuk abba a használatát. Emellett a ricinusolajat legjobb kerülni a terhesség alatt, mivel úgy gondolják, hogy megindíthatja a szülést.

(Glamour)

Nyitókép: Shutterstock