Egészségügyi mítoszok, amiket még mindig sokan elhisznek

Egészségügyi mítoszok, amiket még mindig sokan elhisznek

A legtöbben manapság az internet segítségét kérjük, ha egészségügyi probléma merül fel. Az Egyesült Államokban például a felnőttek 81,5%-a keres online információt egészségügyi kérdésekkel kapcsolatban. Ezen források megbízhatósága azonban igen változó és gyakran tele vannak pontatlan információkkal, amelyek tovább terjesztik a káros egészségügyi tévhiteket.


A szakértők szerint a fiatalok, beleértve a gyerekeket és tizenéveseket is, egyre gyakrabban használják a közösségi médiát öndiagnózisra mentális egészségügyi problémák esetén. Ez azonban rendkívül káros lehet, ha nem biztonságos forrásból sikerül tájékozódni. Ezért is gyűjtöttük össze orvosok és szakértők tanácsait, akik segítenek tisztába tenni az egészségügyi mítoszokat. Lássuk a legnagyobb tévhiteket!

Az antibiotikum kúrát bármikor abba lehet hagyni

Ez az egyik legnagyobb egészségügyi tévhit. Abban az esetben ugyanis, ha antibiotikum-kúrát írnak fel, NEM szabad abbahagyni a gyógyszer szedését, akkor sem, ha már jobban érezzük magunkat. Ekkor azért érezzük jobban magunkat, mert a baktériumok nagy része elpusztult, kivéve néhányat, amelyek természetesen erősebbek. Ha nem szedjük végig a kúrát, akkor ezek az erősebb fajták elszaporodnak és még erősebb fertőzést kaphatunk, amitől nehezebb lesz megszabadulni.

Mentális betegséggel nem kell orvoshoz fordulni

Leginkább hazánkban még mindig nem túl népszerű a mentális betegségekkel foglalkozni, pedig ugyan olyan betegség, akár csak a megfázás. Ezzel is orvoshoz kell fordulni. Ne félj segítséget kérni, ha szükséged van rá. Nagyon sok ember szenved depressziótól, szorongástól évekig, mert túl büszkék ahhoz, hogy segítséget kérjenek.

Ne menj ki a hidegbe, mert megfázol

A fázás nem egyenlő a megfázással. A nátha ugyanis egy vírusfertőzés, aminek semmi köze a fázáshoz. Az azonban valóban igaz, hogy ha sokáig fázol, az legyengítheti az immunrendszeredet, és így fogékonyabbá válhatsz a vírusfertőzésre, valószínűleg innen ered a mondás, de az embereknek ezt már jobban tudniuk kellene mostanra.

Hagyni kell a lázat dolgozni

Ha túl magas lázat túl sokáig hagyunk dolgozni, az nem segít a szervezetnek, hanem éppen, hogy rengeteget ront rajta. Az extrém magas, hosszú ideig elhúzódó lázat az emberi agy nem tudja kezelni és lázgörcsöt okozhat. Ha valaki már kézzel tapinthatóan is forró, akkor adjunk neki lázcsillapítót és állítsuk hideg vizes zuhany alá.

A régi népi gyógymódok nem mindig működnek, és néha többet ártanak, mint használnak. Igen, bár az igaz, hogy a magas hő gyorsabban elpusztítja a fertőzést, de a túl sokáig tartó, nagyon magas hő barátságtalanná teszi a testet a kényes belső alkotóelemei, mint például az agy számára.

Nyitókép: Unsplash

(Boredpanda)