Anya és fia, köztük malacpersely

Így tanítsuk meg a gyereknek, hogyan bánjon a pénzzel

Ha azt szeretnénk, hogy gyermekeink pénzügyi biztonságban és sikeresek legyenek, érdemes az alábbi lépéseket tennünk.

Akár zsebpénzt adunk a gyerekeinknek, akár megengedjük nekik, hogy pénzt keressenek a háztartási munkák elvégzésével, akár rokonoktól kapnak készpénzes ajándékokat, máris gyakorolják a pénzkezelés egy részét. Már annak megértése is, hogy meg kell kérniük minket, hogy megvásárolhassanak valamit, amit szeretnének, bizonyítja, hogy alapvetően értik, hogyan működik a pénz.

Néha a szülők azért halogatják, hogy beszéljenek a gyerekeikkel a pénzről, mert azt gondolják, hogy még túl kicsik ahhoz, hogy megértsék a pénzügyeket. Mások kényelmetlenül érzik magukat, ha általában a pénzről kell beszélniük, ezért kerülik a témát. Bár nem kell elmagyarázni a kamatos kamatot egy óvodásnak, sok olyan fogalom van, amelyet gyerekbarát módon is be lehet mutatni.

Az alábbiakban pénzügyi szakértők adnak tippeket, mi az, amit szerintük a gyerekeknek már korán meg kell tanulniuk ahhoz, hogy jól bánjanak a pénzükkel.

A pénz értéke

A pénz értékének megértése azt jelenti, hogy megértjük, mi kell ahhoz, hogy megkeressük, kezeljük és gyarapítsuk, mondja Bola Sokunbi, a Clever Girl Finance alapítója és vezérigazgatója a HuffPostnak. Hogy ezt megtanítsa a saját gyermekeinek, Sokunbi hagyja, hogy saját kis pénzügyi hibákat kövessenek el a pénzzel, amit ő ad nekik.

„Ha például az első napon az összes zsebpénzként kapott pénzt édességre költik el, akkor nem marad semmi, amit megtakaríthatnak olyan dolgokra, amiket szeretnének (pl. egy új játékra), vagy befektethetnek az őket érdeklő márkákba (cégekbe), hogy a pénzük gyarapodjon.”

Sokunbi szerint az ilyen, kis mennyiségekkel való gyakorlás szükséges ahhoz, hogy a gyerekek a jövőben, amikor nagyobb mennyiségekkel foglalkoznak, jó döntéseket hozzanak. Hozzáteszi, hogy a pénzügyi oktatás nem csak a jómódúaknak szól.

Nem kell, hogy a pénzügyeink tökéletesek legyenek ahhoz, hogy megtanítsuk a gyerekeinket.

Amikor Sokunbi a gyerekeivel együtt vásárol élelmiszereket, azt kéri tőlük, próbálják meg kitalálni, hogy hány tételt tudnak megvenni a bevásárlólistán a rendelkezésünkre álló költségvetésből, valamint, hogy keressenek megtakarításokat, például akciókat, alternatív vagy olcsóbb termékeket, hogy teljesíteni tudjuk a bevásárlólistát, és még mindig maradjon némi készpénz, amit felhasználhatnak valamilyen élvezetre, vagy amit a megtakarításokra fordíthatnak.

Ramona Ortega, a WealthBuild mesterséges intelligencia alapú pénzügyi tanácsadó megalkotója szintén azt javasolja, hogy a bevásárlási kirándulások és a családi költségvetésről való beszélgetés segítségével tanítsuk meg a gyerekeknek, hogyan működik a pénz.

„A pénzügyi korlátokról való őszinteség kulcsfontosságú, különösen, ha a család szűkös költségvetéssel rendelkezik.”

A szülőknek azzal a kihívást jelentő feladattal kell szembenézniük, hogy segítsenek gyermekeiknek megérteni, hogy a pénz milyen hatással van az életükre, és azt is, hogy nem a pénz felhalmozása a legfontosabb cél.

„A pénz csak eszköz a cél eléréséhez. Ha meghatározzuk a végső céljainkat, hatékonyan tudjuk kezelni a pénzügyeinket. Prioritásként kell kezelnünk, hogy a gyerekeknek egészséges kapcsolatot neveljünk a pénzzel, biztosítva, hogy felfogják annak értékét az álmaik megvalósításában.”

Tanulás

A pénzügyi hozzáértés egy szerzett képesség, nem pedig veleszületett. A pénz egy eszköz, amelynek használatában fejleszthetjük jártasságunkat.

„Ez egy olyan eszköz, amelynek működéséhez tudás szükséges; senki sem születik úgy, hogy ismeri a 401-es nyugdíjpénztár működésének részleteit. De mindenkinek meg kell tanulnia, és ez azt jelenti, hogy ön is megteheti”

– mondja Kara Perez, pénzügyi oktató és a Bravely Go pénzügyi oktatási cég alapítója.

„Megtanulhatunk a pénzről, majd ezt a tudást felhasználhatjuk arra, hogy megváltoztassuk az életünket.”

A gyerekek tanítása olyan egyszerű lehet, mint párbeszédet nyitni arról, hogyan szeretnék elkölteni a pénzüket.

„Ha beszélünk arról, hogy mennyi pénzük van, mire költik, és honnan származik a pénz, az nagyszerű kiindulópont a megértésükhöz, és megnyitja az ajtót az egész életen át tartó pénzzel kapcsolatos beszélgetések előtt.”

A pénznek támogatnia kell az örömöt és a jóllétet

Rita-Soledad Fernández Paulino, a Wealth Para Todos pénzügyi oktatási közösség alapítója szerint a legfontosabb lecke, amit a saját gyermekeinek szeretne megtanítani, az, hogy a pénz egy eszköz, amely támogatja a teljességünket, ami magában foglalja az örömünket és a jóllétünket is, a jelenben, a közeljövőben és a nyugdíjba vonulásunk után is.

A költségvetés elkészítése azt jelenti, hogy meg kell vizsgálni az adósságok kifizetését és más állandó és változó kiadásokat, beleértve a jelenlegi jólétre való öngondoskodást és a befektetéseket is, mert utóbbi segít, hogy a későbbiekben legyen pénzünk, amit a jóllétünkre költhetünk.

A pénz nem tabutéma

Shang Saavedra pénzügyi tanácsadó azt tapasztalja, hogy a személyes pénzügyeik terén gyakran azok az emberek érzik magukat a legkevésbé felkészültnek, akik olyan családból származnak, ahol tabu volt a pénzről beszélni vagy a szüleik sosem foglalkoztak ezzel igazán.

Saavedra azt ajánlja, hogy a szülők korán kezdjék az edukálást, és ragaszkodjanak az életkornak megfelelő témákhoz.

A megtakarítás fontossága

A megtakarítás kritikus fontosságú, ha vészhelyzetre vagy hosszú távú célok elérésére szeretnénk felkészülni, de a mindennapi élethez is takarékoskodnunk kell, mindeközben élvezni is a pénzköltést és megengedni magunknak.

Ha nagyon fiatalok még a gyerekeink, de már van zsebpénzük, akkor félretehetnek egy kis pénzt, hogy megtakarítsanak. A kamaszok akár már képesek megérteni, hogyan gyarapíthatják a pénzüket a kamatos kamatok segítségével, és bátorítani kell őket, hogy gondolkodjanak a megtakarítások kialakításán.

Nyitókép: Shutterstock