A terhesség alatti koronavírus-oltás segít megvédeni a babákat születésük után
Számos gyermekkórház és az Egyesült Államokbeli Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) kutatói hat hónaposnál fiatalabb gyermekeket vizsgáltak 2021 júliusa és 2022 januárja között. A tanulmány 379 kórházba került csecsemő adatait elemezte – 176 koronavírusos beteget és 203, egyéb probléma miatt bekerült beteget.
Megállapították, hogy a COVID-19 elleni oltások összességében 61 százalékban hatékonyak voltak az olyan gyermekek kórházi kezelésének megelőzésében, akiknek anyja a terhesség alatt kapott védőoltást, írja a Reuters.
Ez a védettség 80 százalékra nőtt, amikor az anyákat a 21. héttől a szülés előtt 14 napig oltották be. A vakcina hatékonysága 32 százalékra esett azoknál a csecsemőknél, akiknek az anyját a terhesség koraibb szakaszában oltották be.
A tanulmány szerzői arra figyelmeztettek, hogy a terhesség korai szakaszában a hatékonyságra vonatkozó becsléseket óvatosan kell értelmezni a kis mintaméret miatt.
„Jelenleg azt szeretnénk biztosítani, hogy megvédjük az anyát és a csecsemőt is. Tehát amint hajlandó beoltani magát egy terhes nő, tegye meg ezt”
– mondta Dana Meaney-Delman, a CDC munkatársa.
A CDC szerint a várandós nők fokozottan ki vannak téve a koronavírus okozta súlyos megbetegedések kockázatának, és a terhesség alatti COVID növelheti a koraszülés, a halvaszületés és más terhességi szövődmények kockázatát. A CDC azt javasolja, hogy azok a nők, akik várandósak, szoptatnak, teherbe akarnak esni, vagy a jövőben teherbe eshetnek, oltassák be magukat, és maradjanak naprakészek a COVID-19 oltásokkal kapcsolatban.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a terhesség alatti COVID-19 elleni védőoltás nem járt együtt koraszülöttséggel vagy alultáplált újszülöttekkel.
Nyitókép: Shutterstock / Prostock-studio