Ugyanaz a nő, baloldalt akne nélkül, jobb oldalt aknékkal az arcán

4 életmódbeli tipp, ami segít az akne leküzdésében

A stressz okozta pattanás sokakat érintő probléma, mégsem mindig olyan könnyű a kezelése. Ha valami belsőleg nincs rendben, akár hormonális egyensúlyhiány vagy a magas kortizolszint miatt, nem elég, sőt néha nem is kell a bőrápolási rutinunkon változtatni, sokkal inkább az életmódunkon.


A stressz hatása a bőrre

A stresszt és a különböző érzelmi feszültségeket, mint a negatív hangulat, a szorongás, a stressz és az adrenalin az agyunk az érzelmi distressz jelének tekinti, ami aktiválja a kortizolt felszabadító HPA tengelyt, magyarázza Dr. Alia Ahmed, a La Roche-Posay pszichodermatológus tanácsadója. Ez más dolgokat is csinál, de a kortizol az, ami a fő probléma.

Bár a szervezetünknek sok mindenhez szüksége van a kortizolra, főleg ha gyorsan kell cselekednünk, annak túlzott felszabadulásával hátrányok is járnak.

„Nagyon gyulladáskeltő. Így ha már meglévő bőrbetegséged van, akkor súlyosbíthatja azt. Ha nincs bőrbetegséged, akkor is előidézheti, mert a bőrgát diszfunkcióját okozza. Megváltoztatja a bőr immunrendszerének reakcióját, így a bőr kevésbé képes megvédeni magát, befolyásolja a sebgyógyulást, és olyan problémákat is okozhat, mint a szárazság, viszketés és pigmentáció, emellett fokozza az olajtermelést, ami a pattanások egyik kiváltó oka”

– teszi hozzá Ahmed.

Bár a bőrápolás fontos a pattanások megelőzésében és a már meglévők kezelésében, az életmódbeli tényezők is fontosak. Az alábbiakban összeszedtük, miket ajánl Ahmed.

1. Rendszeres meditáció

A meditáció lényege, hogy tudatosak legyünk. Ez lehet akár csak egy séta, aminek során rákoncentrálunk arra, amit látunk vagy az, ahogy a lépteinket a földhöz érintjük. Ugyanezt a tudatosságot bevihetjük a napkezdő rutinjainkba is, például a reggeli kávézásba, amikor annak az ízére és az illatára koncentrálunk.

Ha ennél többre is nyitottabbak vagyunk, számos meditációs alkalmazás áll rendelkezére, töltsük le ezek valamelyikét a telefonunkra és naponta meditáljunk. Nem kell hosszan, főleg nem az elején, a lényeg sokkal inkább a rendszeresség.

2. Végezzünk minden nap egy örömteli tevékenységet

Minden egyes nap csináljunk valami olyat, amit igazán élvezünk. Ez lehet egy egyszerű dolog, például kávézni vagy beszélgetni egy barátunkkal. Ezek teljesíthetőnek tűnő dolgok, de a szoros időbeosztás és a napi stressz sokak számára ezeket a tevékenységeket az utolsó helyre sorolja, így esetleg már nem marad energiájuk ezekre.

Fontos itt is a tudatosság, főleg a kezdetekkor. Tudatosan figyeljünk arra, hogy minden nap megtegyük azt a dolgot, amit élvezünk: hívjuk fel egy barátunkat vagy családtagunkat, és beszélgessünk vagy üljünk ki a teraszra egy bögre kávéval vagy a kádba egy pohár borral, és csak relaxáljunk. Néhány hét után már nem is kell külön figyelni ezekre, mert ugyanolyan automatizmussá fognak válni, mint más, rutinszerű tevékenységek.

3. Bőrápolás mint öngondoskás

A bőrápolási rutin elvégzése sokak számára relaxáló tevékenység és kifejezetten jó formája az öngondoskodásnak. Ha már úgyis foglalkozunk a vele, élvezzük ki ezt a 10-15 percet. Aki kifejezetten nem szereti a bőrápolást, annak azt ajánljuk, üljön be egy kád meleg vízbe, szórjon bele nyugtató fürdősót és olvasson egy jó könyvet vagy magazint, esetleg hallgasson podcastot.

4. Minőségi alvás

A szervezeted cirkadián ritmusának köszönhetpen a kortizolszint csökken éjszaka, de csak bizonyos órákban. Nem elég a nyolc óra alvás, az is gontos, hogy mettől meddig történt ez, ha hajnali 2-kor fekszünk le és 10-kor ébredünk, a kortizolszintünk addigra már rég elkezd újra emelkedni. A bőrünk is javítja önmagát, így az összes regeneráló, helyreállító folyamat éjszaka zajlik.

Nem könnyű feladat, de itt is a tudatosságra lesz szükség. Próbéljunk meg minden nap éjfél előtt lefeküdni, körülbelül ugyanakkor mindig, ha pedig nem megy, iktassuk be a sportot vagy valamilyen mozgást, akár csak egy gosszabb sétát a mindennapjainkba.

(Marie Claire)

Nyitókép: Shutterstock