Barna homokon fekvő fóka

Újabb fontos okot találtak, miért kellene többet aludnunk

Mindannyian éreztük már magányosnak magunkat valamikor, bár egyeseknél ez az érzés tartósabb. Az újabb kutatások szerint azonban meglepő módon lehet enyhíteni ezt az érzést.

Egy júniusban publikáét tanulmány 2297 amerikai felnőtt körében elemezte az alvás egészsége és a magányosság közötti kapcsolatot. Az eredmények azt mutatták, hogy a jó éjszakai pihenés összefügésben állt a magányosság érzésének csökkenésével (a felnőttek számára ajánlott napi alvásmennyiség hét és kilenc óra között van).

A vizsgálatban résztvevő személyeknek egy online alvás-kérdőívet kellett kitölteniük, és a De Jong Gierveld magányossági skálán értékelték az érzelmi és szociális magányukat. Az érzelmi magányt a tanulmány úgy definálta, hogy hiányzik egy intim, például a partnerrel való kapcsolat, míg a szociális magány egy szélesebb társadalmi hálózat hiánya.

A jobb alvás és az alacsonyabb magányosság, különösen az érzelmi magányosság, között erősebb volt az összefüggés a fiatalabb felnőttek esetében, bár a kutatók számára nem volt világos, hogy miért. Az alvás egészségét az alvás rendszerességének, elégedettségének, időzítésének, időtartamának, hatékonyságának és napközbeni éberségének felmérésével mérték.

Ahhoz, hogy megértsük, miért erősítheti a fiatalabb életkor az alvás és a magányosság közötti kapcsolatot, további kutatásokra van szükség.

„Szeretnék több tanulmányt látni, amelyek alátámasztják ezt a megállapítást, mert vannak olyan ellentmondásos tanulmányok a múltban, amelyek szerint az életkornak semmi köze ehhez az összefüggéshez”

– mondta Nicole Moshfegh klinikai alváspszichológus a HuffPostnak, aki nem vett részt az új tanulmányban.

Egyes korábbi tanulmányok szerint a magányosság hatással lehet az ember alvására, míg mások azt mutatták, hogy a rossz alvás magányérzethez vezethet. Moshfegh szerint kétirányú kapcsolatról van szó.

Bár a rossz alvás nem feltétlenül vezet érzelmi problémához, de néha ez is hozzájárulhat. Egy személyt kevésbé érdekelheti a másokkal való interakció, és visszahúzódhat a társas interakcióktól, ha nem eléggé kipihent.

Ráadásul, ha nem alszunk eleget, fokozott hangulati és szorongásos problémákat tapasztalhatunk. Tehetetlennek érezhetjük magunkat, alacsonyabb lehet az önértékelésünk vagy önbecsülésünk, majd elkezdhetjük magunkat egyedül és elszigetelten érezni.

Lehet, hogy valaki ingerlékenyebb vagy kevésbé empatikus, és negatívan értelmezi, amit mások tesznek vagy mondanak neki. Ilyenkor úgy érzik, hogy mások nem értik vagy nem kedvelik őket.

Ennek egyik oka, hogy az agy alvás közben konszolidálja a napközbeni gondolatokat és emlékeket – például az alvás gyors szemmozgási szakaszában az agy feldolgozza azokat az érzelmi emlékeket, amelyeket ébrenlét közben rögzített. Ha valaki ebben a REM-szakaszban folyamatos megszakításokat tapasztal, az agyának nem lesz elég ideje erre a feldolgozásra, és emiatt ébren nagyobb valószínűséggel lesznek hangulati problémái.

Nyitókép: Unsplash