Téli anyagcsere felturbózás: 5 orvosi tanács, amit érdemes megfogadnod
Alapvető problémánk van azzal, hogy a szervezetünk hogyan állít elő energiát a táplálékból − vallja a Stanfordon végzett orvos, Dr. Casey Means, akinek nemrég megjelent könyve, a Good Energy (Jó energia) az anyagcsere és a betegségek közötti kapcsolatot vizsgálja.
Az anyagcserénk egészsége kihat a tágabb értelemben vett jólétünkre, és „szinte bármilyen egészségügyi állapothoz köthető, az aknétól az irritábilis bél szindrómáig, a depressziótól a migrénig, a ráktól az Alzheimer-kórig és a demenciáig, az elhízástól a 2-es típusú cukorbetegségig és a rossz klimaxos tünetekig”. Itt az ideje, hogy ezt tudomásul vegyük.
Az egészségünk e tétele körüli oktatás hiányát „a nyugati hagyományos egészségügyi rendszer legnagyobb vakfoltjának” nevezve Dr. Means elmagyarázza, hogy az anyagcsere az emberi lét minden aspektusa mögött ott áll − alapvetően arról van szó, hogy a testünk hogyan látja el magát energiával. Mintegy 40 trillió sejtből állunk, és mindegyiknek energiára van szüksége ahhoz, hogy elvégezze a munkáját − minden, amit teszünk, mondunk, gondolunk vagy érzünk, tudat alatt és tudatosan is, a sejtjeinkben a nap minden egyes másodpercében lejátszódó kémiai reakciók eredménye. A probléma az, hogy a sejtjeink „alultápláltak", ami azt jelenti, hogy nem úgy működnek, ahogyan kellene. Ilyenkor a dolgok elromolhatnak.
Ha egy érburkoló sejt alulműködik, az magas vérnyomást vagy elzáródást okozhat, ami stroke-hoz vagy szívrohamhoz vezethet, míg egy petefészek theca-sejtnél ez policisztás petefészek szindrómához vezethet. Egy immunrendszeri sejtben pedig autoimmun betegségeket hozhat létre
− magyarázza Dr. Means. Amikor a sejtek nem kapják meg azt, amire szükségük van a megfelelő működéshez, szorongani kezdenek, és ezt követően toborozzák az immunrendszert, amely védekező üzemmódba kapcsol. Ez a védekező üzemmód pedig széles körű gyulladást eredményez.
A betegségek, például az autoimmun betegségek − amelyek a legújabb tanulmányok szerint egyre gyakoribbak − valódi okainak tényleges kezelése segíthet átalakítani a kollektív egészségünket, miközben enyhíti a feszült egészségügyi rendszerekre nehezedő nyomást.
Mi okozza a rossz anyagcsere-egészséget?
Ez abban gyökerezik, hogy a környezetünk és a világ változásai az étkezés, a mozgás, az alvás, a stressz és a toxinok terén összezúzzák a szervezet alapvető anyagcsere-mechanizmusát. Alapvető eltérés van aközött, amire a sejtjeinknek szükségük van és amit elvárnak a megfelelő működéshez, és amit a modern világ jelenlegi valósága ad nekik
− mondja.
Példaként említhetjük, hogy kalóriáink kétharmada ma már ultrafeldolgozott és iparilag előállított, tápanyagokban szegény élelmiszerekből származik, miközben átlagosan 25%-kal kevesebbet alszunk, mint 100 évvel ezelőtt. Elszigeteltebbek vagyunk, mint valaha, és közel minden negyedik ember arról számol be, hogy naponta magányosnak érzi magát. A nyugati világban pedig a mozgásszegény életmód a norma, a legtöbben a nap 80%-át ülve töltjük.
Emellett több mint 80 000 szintetikus toxin és vegyi anyag került az élelmiszereinkbe, a vízbe, a levegőbe, a test- és lakásápolási termékekbe, a bútorokba és az elektronikai eszközökbe az elmúlt 100 év során, amelyek közül sok közvetlen anyagcserezavaró hatású
− mondja Dr. Means.
Fotó: Shutterstock
Megjegyzi azt is, hogy a fényhez való viszonyunk − nappal nagyon kevés napfényt kapunk, éjszaka pedig rengeteg kék fényt a készülékeinkből − megzavarta a cirkadián ritmusunkat, amely meghatározza az anyagcsere útjainkat nappal és éjszaka, és ezt követően összezavarja a szervezetünket.
Nem csoda hát, hogy sokunk az anyagcserezavar valamilyen formájától szenved, de Dr. Means pozitív marad. Szerinte ha megértjük, hogy van egy központi, mögöttes tényező, amely a legtöbb egészségügyi problémához vezet, akkor tudjuk, hova összpontosítsuk az erőfeszítéseinket. Ehhez adott pár konkrét tanácsot is − mutatjuk is őket lentebb.
Mérd meg biomarkereidet!
Az első lépés az, hogy valóban megismerjük egészségünk alapjait azzal, hogy vérvizsgálatot kérünk orvosunktól a biomarkerek alapvető készletének mérésére. A legfontosabb tudnivalók közé tartozik az éhgyomri glükóz, a hemoglobin, a trigliceridszint, az összkoleszterin és a HDL aránya, a vérnyomás, valamint a derékkörfogat, amelyet otthon is elvégezhetünk.
Így nyomon követheted és megfigyelheted, hogyan javulnak az egyszerű életmódbeli szokásaid alapján, ami már egy hónap alatt megtérülhet.
Kezdd az étrenddel!
A legtöbben már tisztában vagyunk azzal, hogy az étel üzemanyag, de azt sem érdemes elfelejteni, hogy a sejtjeinknek is erre van szükségük ahhoz, hogy újjáépüljenek, regenerálódjanak és jól végezzék a munkájukat. Távolítsuk el az ultrafeldolgozott élelmiszereket a konyhánkból − ez a feldolgozott fehér lisztet, a hozzáadott cukrot, az ipari magolajokat jelenti. Ezután építsük be a metabolikusan egészséges ételek öt elemét minden étkezésbe. Ezek közé tartoznak a rostok, a probiotikumok, az omega-zsírok, az antioxidánsok és az egészséges fehérje. Figyeld meg, mennyire máshogy fogod magad érezni a változtatás hatására!
Alvás
Fotó: ShutterstockAz alvás kiemelkedő fontosságú a sejtjeink egészsége szempontjából, mert éjszaka van, amikor a szervezetünk kiüríti az anyagcsere-hulladékot, és kijavítja a napközben keletkezett összes károsodást. Ha nem alszunk eleget, ezek a regenerációs folyamatok nem mennek végbe olyan jól, így rossz egészségi állapottal kell szembenéznünk, ami idővel rosszabbodhat. Helyezd előtérbe az alvást, és gondoskodj arról, hogy lefekvés előtt néhány órával lehalkítsd a fényeket, hogy jelezd a szervezetednek, hogy itt az ideje a pihenésnek! Hasonlóképpen, próbálj meg gondoskodni arról, hogy az ébredés utáni első 30 percben elegendő fényt kapj!
Gondoskodj érzelmi jólétedről!
Az érzelmi egészségünk sokkal többet számít, mint gondolnánk, ezért kulcsfontosságú, hogy megtaláljuk a módját annak, hogy a testünkhöz hasonlóan a lelkünket és a szellemünket is ápoljuk. Ennek nagy része a közösséggel kezdődik, és azzal, hogy megtaláljuk azokat az embereket, akikkel együtt tölthetjük az időnket. Az elszigeteltség érzése gyulladást generál, és közvetlenül károsíthatja a mitokondriumokat, a sejt energiaközpontját, amely az anyagcsere-folyamatokért felelős. Valóban kifizetődő, ha a való életben találkozunk emberekkel − a sejtjeid is meg fogják köszönni.
Kapcsolódj önmagadhoz és értsd meg a tüneteket!
Az a képességünk, hogy kapcsolódjunk önmagunkhoz, és implicit módon megértsük a testünket, nagyon fontos. Lassulj le, és tölts időt azzal, hogy kapcsolatba lépsz a testeddel és azzal, amit az mondani akar.
Alapvetően kulcsfontosságú megérteni, hogy minden tünet, amit tapasztalunk, egy üzenet, amelyet a testünk próbál küldeni nekünk azzal kapcsolatban, hogy az igényeit valamilyen módon nem elégítjük ki.
Forrás: Vogue
Nyitókép: Shutterstock
- Ez történik a szervezeteddel, ha minden nap vörös húst eszel ›
- Az alkoholfogyasztás megváltoztathatja a bélmikrobákat, de nem úgy, ahogy gondolnánk ›
- 6 egészséges étel, amely fokozza az anyagcserét ›
- A hideg lenne a megoldás az anyagcsere-betegségekre? Ezt vizsgálja egy új kutatás ›
- Más napszakban ideális sportolnia a nőknek és a férfiaknak ›