Így jelentkezhet az arcodon a B-vitamin hiány
A B12-vitamin szintje növelhető olyan élelmiszerek fogyasztásával, mint a tejtermékek, a máj, a lazac és a tojás, a hiánya azonban könnyen megmutatkozhat az arcunkon.
A száj körüli fekélyek a kutatások szerint a B12-vitamin hiányának jelei lehetnek. Ezek a sebek a száj belsejében is előfordulhatnak, és fájdalmassá tehetik az evést.
A B12-vitaminhiány egyéb, gyakoribb jelei közé tartozik a fáradtságérzet, az izomgyengeség és a székrekedés.
A következtetések egy 58 ember bevonásával készült tanulmányból származnak, akiknek visszatérő szájfekélyük volt.
A résztvevők mintegy fele B12-pótlást kapott, akiket egy kontrollcsoporttal hasonlítottak össze.
Az eredmények azt mutatták, hogy az emberek háromnegyedénél a B12 szedése után megszűnt a fekély, és a legtöbbjüknél a fájdalom is csökkent.
„A vizsgálat első négy hónapjában mindkét csoportban csökkent a kitörés átlagos időtartama és a fekélyek átlagos száma havonta. A kitörések időtartama, a fekélyek száma és a fájdalom mértéke azonban a B12-vitamin-kezelés öt és hat hónapjában jelentősen csökkent, függetlenül a vér kezdeti B12-vitamin-szintjétől. A kezelés utolsó hónapjában a beavatkozási csoportban a résztvevők jelentős része elérte a „nincs aftás fekély” állapotot”
– írták a szerzők.
A B12-vitamin jó étrendi forrásai közé tartozik a hal, a baromfi, a tojás és az alacsony zsírtartalmú tej, és a dúsított reggelizőpelyhek is tartalmaznak B12-vitamint. Azok közé az emberek közé, akiknek nehézséget okozhat az elegendő B12-vitamin bevitele, tartoznak a vegetáriánusok, az idősek és azok, akik bizonyos emésztési rendellenességekben, például Crohn-betegségben szenvednek.
Dr. Ilia Volkov, a tanulmány első szerzője elmondta, hogy a RAS (szájfekély) gyakorisága eléri a 25 százalékot az általános népességben, azonban mindeddig nem volt optimális terápiás megközelítés.
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock