egy nő krémmel keni az arcát

10 bőrápolási mítosz, amit jobb lenne elfelejtenünk

Amikor egy társaságban felbukkan egy bőrgyógyász, egyből röpködni kezdenek a bőrápolással kapcsolatos kérdések: Mit gondolsz a retinolról? Melyik SPF a legjobb? Veszélyesnek találod ezt az anyajegyet?


Úgy tűnik, mindenkinek van valamilyen kérdése a bőrével kapcsolatban − és mindenki elhisz legalább egy gyakori bőrápolási mítoszt. Anne Gürtler, a müncheni Ludwig Maximilians Egyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika és Poliklinika bőrgyógyász szakorvosa szerint ezeknek a kérdéseknek és mítoszoknak sokszor egyszerű magyarázata van. Az alábbiakban a leggyakoribb bőrápolási mítoszok közül válogattunk.

1. A bőr „hozzászokik" a napi hidratáló krémhez?

Nem, a bőr nem hagyja abba a saját zsírtermelését csak azért, mert kívülről krémezzük. Ha azonban a nagyon száraz bőrt a krém következetes használata után megfelelően ápolják, akkor szubjektíven csökkenhet a szükséges krémmennyiség iránti igény, ami megszokási hatást sugall.

− magyarázza Gürtler. Más szóval, a kiszáradt bőrt hidratálóval gyógyíthatod, de az egészséges bőr nem fogja abbahagyni a saját olajtermelését.

2. A retinol vékonyabbá teszi a bőrt?

Nem. A retinolt, az A-vitamin egy formáját azért használják sok bőrápoló termékben, mert képes serkenteni a kollagéntermelést, csökkentve a finom vonalakat és ráncokat. Az az elképzelés, hogy a retinol vékonyabbá teszi a bőrt, azon alapul, hogy hámlasztja a felső szaruréteget és felgyorsítja a sejtek megújulását. Emiatt a bőr átmenetileg vékonyabbnak tűnhet, különösen, ha a retinol használatának kezdetekor irritált vagy száraz. Vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a retinol használata után a bőr valójában vastagabbá válik.

− mondja Gürtler, megjegyezve, hogy ez az egyik legelterjedtebb bőrápolási mítosz.

zuhanyz\u00f3 n\u0151 f\u00fcrd\u0151ruh\u00e1ban

Fotó: Unsplash

3. A mindennapos zuhanyzás árt a bőrödnek?

Nem, amíg nem maradsz benne túl sokáig, és a víz nem túl forró

− mondja Gürtler, aki azt javasolja, hogy öt percnél tovább ne zuhanyozz, és ragaszkodj a saját testeddel nagyjából azonos hőmérsékletű vízhez. Javasolja, hogy zuhanyozzunk, majd azonnal kenjük be magunkat hidratáló testápolóval. A nagyon száraz bőrű és neurodermitiszes embereknek nem szabad klasszikus szappanokat használniuk zuhanyzáskor, hanem inkább tusolóolajokat, hogy ne okozzanak további károkat a bőrgátban.

4. Leéghetnek az ajkak a napon?

Igen, ráadásul a legfelső réteg (stratum corneum) nagyon vékony, és a bőr többi részéhez képest itt kevesebb a védelmet biztosító pigment (melanin). Az alsó ajak felülről közvetlen napfénynek van kitéve, ezért fontos, hogy védjük az ajkainkat a naptól

− tájékoztat Gürtler. Emellett azt is elmondja, hogy az ajkak formája miatt különösen érzékenyek lehetnek a leégésre.

5. Az ajakápoló függőséget okoz?

Nem. Az ajakbalzsamok hidratáló összetevőket tartalmaznak, amelyek megnyugtatják a száraz vagy kicserepesedett ajkakat, így a rendszeres használat szokássá válhat, de nem függőséggé

− mondja Gürtler. Azt azonban hozzáteszi, hogy az ízesített változatokat jobb elkerülni, mivel azok gyakori, tudattalan ajaknyalogatáshoz vezethetnek. Az ajkakra jutó nyál az ételek lebontását segítő enzimeknek köszönhetően idővel megtámadhatja az ajkak felszínét, és még több ápolás iránti vágyat kelthet.

6. A naptej alkalmazása okozhat D-vitaminhiányt?

Bár Gürtler szerint a fényvédő krémek alkalmazása rontja a bőr D-vitamin-termelő képességét a napfény hatására, ez nem probléma. Sok felnőttnek van D-vitaminhiánya, amit nem az okoz, hogy naptejet használnak, hanem az, hogy idejük nagy részét beltérben töltik. Mivel a napvédő krém bőrgyógyászati szempontból vitathatatlanul ajánlott, ha D-vitamin hiányban szenvedsz, szedj étrendkiegészítőt, és ragaszkodj a bőr SPF-sel történő védelméhez.

csokit eszik egy sapk\u00e1s l\u00e1ny

Fotó: Unsplash

7. A csokoládé pattanásokat okoz?

Igen, a jelenlegi klinikai vizsgálatok szerint a csokoládé hozzájárulhat a pattanások kialakulásához

− mondja Gürtler. De azt is hozzáteszi, hogy az adatok ellentmondásosak, és további nagyszabású intervenciós vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy erre a kérdésre végleges választ kapjunk. A többi élelmiszerhez hasonlóan a csokoládéra is érvényes a következő: ha a bőröd romlásához vezet, a fogyasztását minimalizálni kell, más különben a mérsékelt élvezetben nincs semmi rossz.

8. A botoxtól természetellenes lesz az arc?

Ez attól függ, mondja Gürtler:

A botulinum toxinnal végzett kezelés célja a finom vonalak és ráncok kisimítása az izmok célzott és átmeneti ellazításával. Ha a kezelést tapasztalt és képzett orvos végzi, akkor nagyon biztonságos kezelésről van szó, és az eredmény természetes lesz. A túlbotoxolt megjelenést általában a túl nagy mennyiségű hialuronsav töltőanyag okozza.

9. A fogkrém jó a pattanásokra?

Nem

− mondja Gürtler. Bár a fogkrém szárító hatású lehet, és az egyes fogkrémekben található cink gyulladáscsökkentő hatású, de más összetevők, például a fluor vagy a mentol tovább irritálhatják a gyulladt bőrt.

10. A sok vízivás segít a ráncok elleni harcban?

A szervezet extrém folyadékhiánya fokozhatja a bőrráncok megjelenését, de a ráncok kialakulására gyakorolt hatása alacsony azokban az országokban, ahol elegendő a vízellátás

− mondja Gürtler, és két liter víz fogyasztását ajánlja a test és a bőr optimális egészségéhez.

Forrás: Vogue

Nyitókép: Unsplash