Sárga kapszulákból kirakott Nap forma, alatt D-vitamin szó fehér kockákon lévő betűkkel kirakva, kék háttéren

D-vitaminszedés: Ha nem így veszed be, nem olyan hatékony

Ez a legjobb időpont a D-vitamin szedésére a maximális felszívódás érdekében az egészségügyi szakértők szerint.


A D-vitamin a négy zsírban oldódó vitamin egyike, egy hormon, amelyet a szervezetünk a minket ért napfény után hoz létre. Bár alapvető fontosságú az általános egészség szempontjából, a kutatások szerint az amerikaiak mintegy 25%-a D-vitaminhiányban szenved. Ennek az egyike oka az lehet, hogy kevés a D-vitamin táplálékforrás, valamint télen viszonylag kevés a napsütéses órák száma.

A felnőttek átlagos ajánlott napi D-vitaminmennyisége 20 mikrogramm (800 NE vagy nemzetközi egység). Összehasonlításképpen, egy tojás és egy 85 grammos tonhalkonzerv egyenként több mint 1 mikrogrammot tartalmaz, 85 gramm vörös lazac körülbelül 12 mikrogrammot.

Hacsak nem fogyasztunk egy kanálnyi csukamáj olajat vagy nem eszünk naponta lazacot vagy pisztrángot, nem könnyű a napi ajánlott D-vitamin mennyiséget kizárólag táplálék útján bejuttatni a szervezetünkbe, mivel a legtöbb D-vitamin-forrás kis mennyiséget kínál.

Ezért sokan szednek D-vitamin-kiegészítőt, de nemcsak a megfelelő mennyiségre kell figyelnünk, hanem arra is, hogy a szervezet megfelelően felszívja azt. Számos tényező befolyásolhatja valakinek a D-vitamin-szintjét vagy szükségletét. Ezek közé tartozik a csontritkulás, a depresszió, a vese- vagy májbetegség, valamint a családban előfordult neurológiai betegség, hogy csak néhányat említsünk.

Különösen fontos, hogy a felszívódási problémákkal, például gyulladásos bélbetegséggel küzdő vagy gyomor-bypass műtét után lévő emberek az orvosukkal együttműködve beállítsák az adagot, és személyre szabott útmutatást kapjanak arról, hogy mikor kell D-vitamint szedniük.

A testméret is megváltoztathatja a felszívódást és az adagolást, ezért mindenképpen konzultáljunk a háziorvossal.

Nem mindegy azonban az sem, mikor vesszük be a vitamint. Zsírban oldódó vitamin lévén, a felszívódás maximalizálása érdekében olyan étkezések közben érdemes bevenni a D-vitamint, amely magas zsírtartalmú ételeket tartalmaz, például avokádót, dióféléket, magvakat, teljes zsírtartalmú tejtermékeket és zsíros tengeri herkentyűket.

A jelenlegi tudományos konszenzus szerint azonban alapvetően mindegy, hogy mikor szedjük a D-vitamint. Sokan praktikusnak találják, ha reggel veszik be a kiegészítőket, hogy ne felejtsék el később, de semmi nem történik, ha csak este jut eszünkbe.

Az viszont fontos, hogy mindig étkezés közben vegyük be a vitamint, mivel az ételek, különösen az egészséges zsírok segítik annak felszívódását.

Kétféle D-vitamin típust különböztetünk meg, a D2-t és D3-at. A D2-t az UV-növények, a gombák és a dúsított élelmiszerek szolgáltatják, míg a D3-at a napfényből és az állati eredetű összetevőkből nyerjük. Bár mindkettő fontos, a D3-vitamin biológiailag jobban hasznosul, mint a D2-vitamin.

Ez azt jelenti, hogy a szervezet hatékonyabban használja fel a D3-vitamint, ezért előfordulhat, hogy nagyobb adag D2-vitaminra van szükségünk ugyanolyan hatás eléréséhez, mint egy csak D3-at tartalmazó étrend-kiegészítővel.