egy lány kólát iszik pohárból

A nyár kedvenc itala veszélyesebb lehet, mint gondoltuk

Az elmúlt napokban ismét sokat lehetett olvasni az aszpartám nevű édesítőszerről.


A Reuter's ugyanis kiszivárogtatott egy jelentést, amely szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megváltoztatja az aszpartám − az üdítőitalokban használt édesítőszer − besorolását. A jelentés szerint az aszpartám egy szinttel feljebb kerül a rákkeltő hatása tekintetében. Vajon ez azt jelenti, hogy be kellene tiltani a kedvenc édesített italunkat, vagy hagyjuk figyelmen kívül?

Az aszpartámot az 1980-as években engedélyezték fogyasztásra, és azóta az egyik legelterjedtebb édesítőszer a „diétás" italokban – írja a Marie Claire.

Körülbelül 200-szor édesebb, mint a cukor

− magyarázza Farzanah Nasser, táplálkozási terapeuta és okleveles funkcionális orvoslással foglalkozó szakember. Szóval valóban kis mennyiségre van szükség belőle az ételek és italok édesítéséhez. Arról nem is beszélve, hogy gyakorlatilag nulla kalóriát tartalmaz.

Az utóbbi időben azonban egyre nagyobb aggodalomra adnak okot az olyan összetevők, mint az édesítőszerek és az ízesítők, különösen amiatt, hogy nincs elegendő kutatás arra vonatkozóan, hogy ezek hosszú távon milyen hatással lehetnek az egészségre.

Most a WHO által működtetett Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) kijelentette, hogy az aszpartám lehetséges rákkeltő anyag.

Amióta az aszpartámot engedélyezték a fogyasztásra, számos tanulmány bizonyította, hogy az élelmiszerekben és italokban való felhasználása biztonságos − egy 2013-as felülvizsgálat szerint a jelenlegi beviteli szintek nem károsak. Ugyanakkor folyamatos aggodalmak is felmerültek: egy másik, az 1990-es években készült tanulmány szerint az aszpartám összefüggésbe hozható az agydaganattal.

Coca Cola Zero

Fotó: Unsplash

Ennek ellenére az IARC az aszpartámot mindig is a rákkeltő anyagok 3. osztályába sorolta. Ez a legalacsonyabb osztály, és azt jelenti, hogy az állatoknál kevesebb, mint elegendő bizonyíték van arra, hogy rákot okozhat, az embereknél pedig nincs elegendő bizonyíték erre. Csak összehasonlításképpen: ebbe a csoportba tartoznak még a fénycsövek és a kávé.

A skála másik végén az 1. osztályba sorolt tételek esetében elegendő bizonyíték van arra, hogy rákkeltő hatásúak. Az 1. osztályba olyan dolgok tartoznak, mint a dohány és az alkohol.

Az aszpartám július közepétől a 2B karcinogén kategóriába fog kerülni, amely azt jelenti, hogy „korlátozott bizonyítékok vannak az emberekre gyakorolt rákkeltő hatásra vonatkozóan". Összehasonlításképpen: jelenleg a 2B kategóriába tartozik az aloe vera, a vegytisztítás és a HPV.

Az emberekre gyakorolt rákkeltő hatásról még mindig csak korlátozott bizonyítékok állnak rendelkezésre, és az aszpartámról csak akkor derült ki, hogy rákkeltő, amikor patkányoknak az ember által elfogyasztott dózis 200-szorosát adták

− mondja Nasser.

Ha diétás kóla után sóvárogsz, a szakértők megerősítik, hogy az aszpartám bármely ételben és italban található szintje nem jelenthet kockázatot. Azonban még ha nem is károsítja az egészséget, valószínűleg nem is használ neki. Próbáld meg lecserélni valami másra, például Kombuchára vagy a szénsavas vízre.

Nyitókép: Unsplash