Megéri digitális detoxot tartani? Ezt okozza, ha lecsökkented a képernyőidőt
Minden eddiginél nehezebb kivitelezni, ha szeretnénk egy időre elszakadni a készülékeinktől, mivel azok használata teljesen átszövi a mindennapjainkat. Egyáltalán van értelme megpróbálni?
Múlt februárban röppent fel a hír, hogy Marc Benioff, a Salesforce vezérigazgatója „digitális detoxot" tartott: 10 techmentes napot töltött egy francia üdülőhelyen. Az emberek egy kis csoportja számára a készülékektől való visszavonulás megvalósítható álom − de a többség számára ez lehetetlen, különösen mostanában.
A digitális méregtelenítéshez szinte teljesen le kell állítani a technológia használatát: több napra szünetet kell tartani a képernyőktől, a közösségi médiától és a videokonferenciáktól. A célok − a stressz vagy a szorongás csökkentése és a fizikai világgal való újbóli kapcsolatteremtés − pozitívak. És bár tudományosan még nem bizonyított, hogy a technológiai absztinencia milyen előnyökkel jár, a digitális méregtelenítés sokak által áhított kihívás.
Digitális detox 2023-ban: hol kezdd egyáltalán?
A szakértők szerint a digitális detoxikálás a legtöbb ember számára már nem kivitelezhető, hacsak nem menekül el a távoli vadonba néhány telefonmentes napra.
Alkalmazással bankolunk, telefonon olvassuk az éttermi étlapokat, és még az edzőinkkel is képernyőn keresztül izzadunk. Annyira beágyazódott az életünkbe, hogy kudarcra ítéljük magunkat, ha egy hétig telefonmentesen fogunk élni
− mondja Emily Cherkin Seattle-i tanácsadó, aki a képernyőidő-menedzsmentre specializálódott. De lehet, hogy van egy reálisabb megoldás, ami csökkenti a tech-mániánkat, anélkül, hogy arra kényszerítene minket, hogy mindent kikapcsoljunk.
Képernyők megsokszorozva
Fotó: Getty Images
A világjárvány kétségkívül fokozta a képernyőidőt, különösen a kapcsolatteremtés online-ná válása miatt. De ezek a szokások megmaradtak azután is, hogy az emberek szabadon szocializálódhattak.
A dolog nehézsége az, hogy a digitális méregtelenítéskor nem csak a főnökünkkel folytatott Slack-csevegésektől mentesülnénk, hanem egy időre meg kellene szakítanunk a kapcsolatot a legközelebbi és legkedvesebb embereinkkel, családtagjainkkal is, akikkel ma már szintén videóhívással vagy WhatsApp-csoportokban beszélgetünk.
Perspektívaváltás
A hibrid munka és a hibrid kapcsolatok felé történő együttes elmozdulás nemcsak elavulttá, hanem szinte lehetetlenné teszi a digitális detoxikálás hagyományos elképzelését, mivel a kapcsolat megszakításának idealizálása végül még több szorongást okozhat, ha nem tudjuk elérni. Sina Joneidy, a brit Teesside Egyetem digitális vállalkozásokkal foglalkozó vezető oktatója ezért inkább a digitális tudatosságot gyakorolja.
Ügyelek arra, hogy a technológiát céltudatosan használjam
− mondja. A digitális odafigyelés egyesek számára praktikusabb lehet a teljes méregtelenítés helyett: kevesebb aggodalom a technológia teljes kiiktatása miatt, és nagyobb hangsúlyt kell fektetni arra, hogy szándékosan használjuk azt.
Amber Case oregoni antropológus azt javasolja, hogy szokjunk le arról a szokásról, hogy szünetként a telefonunkat görgetjük, és azt javasolja, hogy hasznos lehet, ha a telefont máshol hagyjuk, amikor nincs rá szükségünk. Ehelyett szerinte „pihenj a semmibe bámulva, engedd meg magadnak, hogy egy percig unatkozz”.
Végső soron, mondják a szakértők, a cél nem lehet a technológia teljes kikapcsolása. Az embereknek továbbra is el kell küldeniük egy e-mailt vagy el kell küldeniük egy sms-t, de ezt megtehetik anélkül, hogy az online tartalmak különböző féregjáratai elterelnék a figyelmüket.
Forrás: BBC Worklife
Nyitókép: Getty Images