Hasát fogó várandós nő

A terhesség felébresztheti az ősi vírusokat a DNS-ben

Valami ősi dolog ébred fel a DNS-ünkben a terhesség és a vérveszteség pillanataiban, ami a vörösvértestek iránti fokozott igényt indítja el a szervezetben – állapították meg kutatók.


Amerikai és német kutatók új tanulmánya régóta szunnyadó vírusfragmentumokat fedezett fel, amelyek olyan immunválaszt váltanak ki, amely felpörgeti a vörösvértestek termelését, amikor a legnagyobb szükség van rá.

A meglepő felfedezést egerek vérképző őssejtjeinek (vérképző) elemzése során tették, amelyekben a genetikai kód retrotranszpozonként ismert darabjai aktiválódtak a terhesség során.

Úgy tűnik, hogy a vérképző őssejtek egy olyan vírusos folyamatot nyitottak meg, amelyet a sejtek már rég elfelejtettek. Ez azonban nem veszélytelen; ha felébresztik őket, a vírusfragmentumok a genomban egyik helyről a másikra ugorhatnak, és változásokat végezhetnek.

A kutatók várandós és és nem várandós nők vérmintáinak elemzésével megállapították, hogy valószínűleg az egereknél megfigyelt retrotranszpozonok újraaktiválása az emberekben is előfordul. További vizsgálatok kimutatták, hogy amikor egerekben ezt a folyamatot blokkolták, az állatoknál vérszegénység alakult ki. Erre az állapotra, amikor a vörösvértestek hiánya áll fenn, a terhes nők különösen hajlamosak, mivel a szervezetet extra stressz éri.

„Ez az ellenkezője annak, amire számítottunk. Ha van olyan időszak, amikor meg kell védeni a genom integritását és el kell kerülni a mutációkat, akkor az a terhesség alatt van. Több száz ilyen retrotranszpozon szekvencia van a genomunkban. Miért nem inaktiváljuk őket véglegesen, ahogyan egyes fajok tették? Biztosan van valamilyen adaptív értékük számunkra”

– mondta Sean Morrison genetikus és immunológus, a University of Texas Southwestern Medical Center munkatársa.

A retrotranszpozonokat, amelyeket általában „DNS-szemétnek” neveznek, egykor olyan kódrészleteknek tekintették, amelyeknek látszólag nincs jelentősége. Ma már tudjuk, hogy ezek közül a genetikai maradványok közül sokan még mindig képesek működésbe lépni, néha még a javunkra is.

Itt a kutatócsoport azt látta, hogy a retrotranszpozonok aktiválják az interferon nevű jelzőfehérjét, ami viszont fokozza a vérképző őssejtek aktivitását.

„Ez a munka megváltoztatja a szöveti regenerációt szabályozó mechanizmusokról alkotott elképzeléseinket. Eddig csak a vérképző rendszerben mutattuk ki, de feltételezzük, hogy másfajta őssejtek is kooptálják a retrotranszpozonokat és az immunszenzorokat, hogy a szövetregeneráció során aktiválják az őssejteket”

– magyatráza Morrison.

Az új tanulmány amellett, hogy megmutatja, mennyire félrevezető a DNS-szemét kifejezés hanem hozzájárul a terhesség alatt az anya és a baba biztonsága érdekében bevetett természetes védekezés megértéséhez is.

Ami az embereket illeti, az őseink vírusfertőzéseiből átörökített DNS a teljes genomunk mintegy 8 százalékát teszi ki. A tudósok még mindig tanulnak arról, hogy mennyire fontos lehet ez a kódolási forrás.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Unsplash