Haját mosó nő hátulnézetből

Mi történik, ha nem mosod meg a hajad edzés után?

Biztosan veled is előfordult már, hogy egy igazán izzasztó edzés után azon vitatkoztál magaddal, hogy megmosd-e a hajadat, vagy sem. A fejünkben talán úgy él, hogy izzadás után nem ártana hajat mosni, de tényleg szükséges? Egy szakértő segítésével most vázoljuk, hogy mit érdemes kezdeni az edzés utáni hajjal.


Tényleg minden edzés után hajat kell mosni?

Dr. Fahs bőrgyógyász szerint nem feltétlenül szükséges minden edzés után hajat mosnunk.

„Ezeket a dolgokat azonban érdemes figyelembe vennünk: a hajunk textúrája és típusa, valamint az edzés típusa, amit végzünk. A durvább, göndör hajnak általában nincs szüksége olyan gyakori hajmosásra, mint a finom, egyenes hajnak, és az olyan alacsony terhelésű, minimális izzadással járó gyakorlatok, mint a pilates vagy az erőnléti edzés, nem igényelnek hajmosást.”

– mondta a szakértő.

Mik azok a jelek, amik mutatják, hogy mindenképp ideje megmosni a hajad?

Ha azt veszed észre, hogy a fejbőröd viszket vagy hámlik, az általában annak a jele, hogy növelned kell a hajmosás gyakoriságát. Ahogy Fahs mondja:

„Az izzadtság felhalmozódása elhalt hámsejtek, olajok, törmelékek felhalmozódásához vezethet a fejbőrünkön és a hajunkon. A fejbőrünk az arcbőrünk meghosszabbítása, így a túl gyakori hajmosási napok kihagyása nagyobb következményekhez vezethet, például gyulladáshoz a hajhagymák körül, ami végül idővel hajhulláshoz vagy ritkuláshoz vezethet.”

Mik a rövid és hosszú távú hatásai annak, ha izzadással járó edzés után nem mosunk hajat?

„A fejbőrben felgyülemlő izzadtság és olaj hozzájárulhat a seborrheás dermatitis nevű fejbőrbetegséghez, ahol viszketést és hámlást látunk, amit az élesztőgombák elszaporodása okoz a fejbőrön”

– magyarázza Fahs.

„Ez az élesztőgomba nem fertőző, de elszaporodása a fejbőrön problémát okozhat. A fejbőrön kezdődő seborrheás dermatitis például az arcra is átterjedhet, és érintheti a homlokot, valamint a szemöldök és az orrlyukak körüli gyulladást is okozhat. A hosszú ideje fennálló, kezeletlen seborrheás dermatitis hozzájárulhat a hajhulláshoz és a hajtöredezéshez is.”

Milyen praktikákkal őrizhetjük meg fejbőrünk és hajszálaink egészségét edzés után?

A szakértő azt javasolja, hogy hajtsd előre a fejed és hideg fokozaton szárítsd meg a fejbőrödet közvetlenül edzés után, hogy az izzadtságot elpárologtasd.

„Az izzadságban lévő só szinte úgy működik, mint egy textúrázó sóspray, és ha megfordítjuk a fejünket a hajszárításhoz, az segít növelni a volument. Végül fújd be a hajtöveidet szárazsamponnal, hogy segítsd felszívni a felesleges zsírosodást.”

Ezen kívül érdemes arra odafigyelni, hogy copfot viseljünk edzés közben. Ez a hajviselet ugyanis segít védeni a hajszálakat, miközben a fejbőröd levegőhöz is jut. Érdemes selyem anyagból készült hajgumit használni, a selyem ugyanis segít felszívni az izzadtságot a hajszálaidból, miközben bezárja a nedvességet, és a hajszálak hámrétegét síkban tartja. Ez segít megőrizni a hajszálak simaságát, és minimálisra csökkenti annak szükségességét, hogy bármilyen fűtőeszközt használj a hajad szárításához vagy formázásához edzés után.

Mi az, amit tilos csinálni az izzadt hajjal?

„Láttam már nőket, akik edzés után rögtön kontyba húzták a nedves hajukat, de a fejbőr és a hajszálak ismétlődő feszülése idővel hozzájárulhat a haj töredezéséhez. Ezt mechanikus törésnek nevezzük, ami a haj valamilyen fizikai manipulációja miatt bekövetkező károsodás”

– figyelmeztet a szakértő.

Ha edzés után mindenképp össze szeretnéd fogni a hajad, hagyd először megszáradni (vagy gyorsítsd fel a dolgot egy hideg fokozatú hajszárítóval), és használj selyem hajgumit, hogy laza lófarokba vagy kontyba rögzítsd.

Nyitókép: Shutterstock

(PureWow)