Ezeket érdemes enni és inni közvetlen edzés után
Egyes ételek és italok lassíthatják az emésztést, gyulladást okozhatnak, akadályozhatják az izmok helyreállítását vagy nem kívánt súlygyarapodáshoz vezethetnek. Így aztán nem árt tudni, hogy milyen ételek támogatják az izzasztó munkánk gyümölcsét.
Élelmiszerek, amik segítenek az izomépítésben
Isa Kujawski dietetikus a HuffPostnak elmagyarázta, hogy az edzést követő időszakot „anabolikus ablaknak” nevezik, amikor is a szervezet a megnövekedett inzulinérzékenység miatt felkészült a tápanyagfelvételre.
„Az inzulin, egy kulcsfontosságú hormon, segít az aminosavak és a glükóz bejuttatásában az izomsejtekbe, hogy a mikrorepedéseket helyreállítsák és a glikogénraktárakat feltöltsék”
– magyarázta Kujawski.
„A teljes értékű fehérjék és az összetett szénhidrátok biológiailag elérhető tápanyagokat kínálnak, amelyek optimalizálják ezt a folyamatot, miközben támogatják az izmok hosszú távú egészségét.”
Kujawski a jó minőségű fehérjék és szénhidrátok kombinációját ajánlja az izomjavítás és a glikogén feltöltésének maximalizálása érdekében.
„Grillezett csirke sült édesburgonyával, lazac quinoával, vagy egy fehérjeporból, fagyasztott bogyós gyümölcsökből és dióvajból készült turmix - mind nagyszerű választás az izmok építésére és helyreállítására”
– mondta Kujawski.
Dr. Peter Brukner, táplálkozási szakértő szerint az edzést követő regenerációs idő létfontosságú. Ilyenkor a testünk úgy viselkedik, mint egy szivacs, készen állva arra, hogy felvegye a tápanyagokat, amelyekre az izmok helyreállításához és az energia visszaszerzéséhez szüksége van.
A szakértő azt javasolja, hogy igyekezzünk ekkor 20-30 gramm jó minőségű fehérjét – például tojást, grillezett csirkét, görög joghurtot vagy fehérjeturmixot fogyasztani.
Amie Parry-Jones táplálkozási szakértő a növényi fehérjefajták közül a lencsét, a babot, a csicseriborsót, a dióféléket és a magvakat ajánlja fogyasztani.
Élelmiszerek, amiket inkább kerüljünk el edzés után
A lap által megkérdezett szakértők között általános volt az egyetértés a testmozgással és a táplálkozással kapcsolatban: az egészséges étrend és test fenntartása érdekében kerüljük azokat az ételeket és italokat, amelyeket csak mértékkel ajánlott fogyasztani. Ilyen például az alkohol, a zsíros gyorséttermi hamburgerek és a magas cukortartalmú, kevés tápértékkel bíró finomságok.
Ha szeretjük a csípős ételeket, akkor jó ha tudjuk, hogy azzal is érdemes várni néhány órát.
„Hagyjuk ki a nagyon fűszeres ételeket és a magas rosttartalmú ételeket közvetlenül az edzés után, mivel ezek felboríthatják a gyomrunkat vagy emésztési zavarokat okozhatnak”
– tanácsolta a szakértő.
Nyitókép: Shutterstock