Kutya piros háttér előtt

Ezeket a kutyafajtákat akár több órára is egyedül hagyhatjuk

Nem minden kutyának van szüksége egész napos társaságra.

Bár a legtöbb kölyökkutya kétségtelenül társas állat, vannak olyan kutyák, amelyeket hosszabb időre egyedül lehet hagyni, mint másokat, derül ki a Nature című szaklapban nemrég megjelent tanulmányból.

Ennek ellenére egyetlen kutyát sem szabad túl sokáig egyedül hagyni, és ha hosszabb időre maradunk távol, gondoskodjunk arról, hogy a kölyökkutyát mentálisan stimuláló játékokkal lássuk el, emellett pedig érdemes megfontolni egy kutyasétáltató felfogadását. Bizonyos kutyák azonban észszerű időn belül és megfelelő kiképzéssel képesek alkalmazkodni az egyedül töltött időt is magában foglaló napirendhez, sőt némelyikük még élvezheti is a nyugalmat és a csendet.

A Reader's Digest fajtaspecifikus tanulmányokat kutatott, hogy kiderítse, mely kutyafajták bírják jól az egyedüllétet.

Ne feledjük azonban, hogy nem szabad csak úgy magára hagyni a kutyát. A kiképzés és a szocializáció elengedhetetlen, ha egyedül hagyjuk kedvencünket, függetlenül attól, hogy milyen fajta.

Az Amerikai Állatorvosi Egyesület szerint a szeparációs szorongás az egyik leggyakoribb viselkedési probléma a kutyáknál, az észak-amerikai állat-viselkedési rendelőkbe utalt kutyák 20-40%-ánál diagnosztizálják ezt a rendellenességet.

„Akár menhelyről, mentőhelyről vagy tenyésztőtől kapja a kutyáját, fel kell készítenie az egyedül töltött időre”

– mondja Jill Goldman, okleveles alkalmazott állatviselkedés-szakértő.

A legjobb megközelítés a szeparáció gyakorlása nem sokkal azután, hogy hozzánk került a kutyánk, még akkor is, ha ez olyan apró lépések, mint például az, hogy egyedül hagyjuk egy másik szobában. Goldman azt javasolja, hogy váltogassuk távollétünk hosszát a rövid és a hosszabb távollétek között, hogy a kutya ne gondolja azt, hogy minden egyes alkalommal, amikor nem vagyunk otthon, egyre hosszabb és hosszabb ideig leszünk távol.

A rutin azért is fontos az első naptól kezdve, mert a kutyáknak ez adja meg az irányítás érzését. Az egyik nagy hiba, hogy nem fárasztjuk le kutyusunkat, mielőtt elindulunk.

„Éheztessük meg őket, hogy akkor is egyenek egy kicsit, amikor nem vagy ott. Mozgassuk ki őket rendesen, hogy nagyobb valószínűséggel aludjanak, és biztosítsunk nekik némi gazdagítást, hogy ha aktívak, legyen mivel lefoglalniuk magukat.”

Amikor a leginkább egyedül hagyható kutyákat keresi, vegyük figyelembe a következőket:

  • Kerüljük a kölyökkutyákat. Ha azt tervezzük, hogy sok időt töltünk otthonától távol, fogadjunk örökbe idősebb kutyát. Az idősebb kutyáknak általában kevesebb mozgásra van szükségük.

Agár

Ag\u00e1r

Fotó: Unsplash

Az idősebb agát remek választás lehet azoknak, akik hosszabb ideig távol vannak otthonuktól, mivel szeretnek szundikálni, és átlagosan napi 20 órát alszanak.

Ezek a nyugodt kutyusok elégedettek egy-két laza sétával naponta (összesen körülbelül 60 perc), és sokkal kevesebb mozgásra van szükségük. Ráadásul az Amerikai Kennel Klub (AKC) szerint az agár különösen szelíd és kedves társ.

Csaucsau

Csaucsau a szabadban

Fotó: Shutterstock

Nem arra tenyésztették ki, hogy ölelgessék őket, éppen önellátó természetük teszi őket ideális társsá a zsúfolt napirenddel rendelkezők számára. Az AKC szerint a csaucsauk nem hajlamosak sokat ugatni.

Kínai shar-pei

Shar Pei k\u00f6ly\u00f6kkutya

Fotó: Shutterstock

A shar-peik jól illeszkedhetnek az elfoglalt szülőkhöz. Bár egyetlen kutya sem teljesen immunis a szeparációs szorongásra, a független vonásokkal rendelkező fajták, mint például a shar-pei, általában jobban tűrik az egyedül töltött időt. Sok ráncukról azonnal felismerhetők, és bár ezek a játékos kutyusok nem szívesen bújnak össze mindenkivel, a korai szocializáció segíthet abban, hogy társaságkedvelőbbé váljanak.

Az AKC szerint a shar-pei fajta mentális stimulációs igénye valahol a pihenésre kész és a munkát vagy tevékenységet igénylő között helyezkedik el.

Nyitókép: Unsplash