Megszabadulhatunk valaha az egyenetlen bőrtónustól?
„Az egyenetlen bőrtónus egy gyűjtőfogalom az olyan bőrre, amely valamilyen formában elszíneződött, és foltokban, sötétebb bőrben, fakó, világosabb vagy vörös bőrben nyilvánulhat meg. A bőr elszíneződésének számos kiváltó oka van, és a valóságban a bőrgyógyászok nem szokták használni az egyenetlen bőrszín kifejezést, mivel az homályos és nem utal a kiváltó okokra. Ezt a kifejezést inkább a kozmetikai ipar használja, hogy a termékeket az egyenetlen bőrtónus kezelésére tudják megcélozni”
– magyarázza Dr. Jason Thomson bőrgyógyász, a Skin + Me bőrszakértője.
Függetlenül attól, hogy bőrelszíneződésnek vagy egyenetlennek nevezzük, a probléma lényegében azt jelenti, hogy a bőr színe és textúrája ingadozik. Ezt a melanin túltermelődése okozza, melynek következtében a bőr bizonyos területei sötétebbnek vagy világosabbnak tűnhetnek a szokásosnál. Ezt a túltermelést különböző tényezők okozhatják, mint például a napozás, hormonális változások, bőrtraumák, száraz bőr és olyan állapotok, mint a melaszma, amely a terhesség alatt vagy után általában a nőknél jelentkezik. Mindezek a tényezők együttesen hozzájárulnak a bőr egyenetlen arcszínéhez és textúrájához.
Az egyenetlen bőrszín legárulkodóbb jele a természetes bőrápolásnál sötétebb foltok vagy bőrfoltok, amelyek általában az arcon, a nyakon vagy a kézen jelennek meg, vagyis azokon a helyeken, amelyek a legtöbb napfénynek vannak kitéve. További jelek lehetnek az arcbőr általános fakósága, világosabb foltok vagy piros bőrfoltok.
Thompson szerint a hiperpigmentáció a leggyakoribb ok, de a bőrben gyulladást okozó állapotok, mint például az akne, az ekcéma és a rosacea mind-mind bőrpírt eredményezhetnek, ami egyenetlenné teszi a bőrt.
„Hogy még bonyolultabbá tegyük a helyzetet, a bőr textúrájával kapcsolatos problémák is hozzájárulhatnak, és az olyan dolgok által érintett száraz, dehidratált bőr, mint az ekcéma, érdes bőrt eredményezhet, amely másképp veri vissza a fényt, mint a normál, sima bőrfelületek, ami a fakóság megjelenését eredményezi”
– magyarázza.
Ráadásként az aknés hegek, a finom vonalak és a foltosság is mind az egyenetlen bőrtónus diagnózisa alá tartoznak.
Az egyenetlen bőrtónus kezelése
A legfontosabb, hogy kiderítsük a kiváltó okokat, ehhez érdemes szakértőket bevonni, aki meghatározza az adott bőrtípusnak legmegfelelőbb termékeket, és személyre szabott kezelési tervet dolgoz ki.
A helyi termékek, különösen az orvosi minőségű bőrápoló szerek, segíthetnek csökkenteni az egyenetlen bőrtónus megjelenését azáltal, hogy gátolják a melanin termelődését, hámlasztják a bőrt, hogy a bőr alatt frissebb, ragyogóbb bőrt fedezzenek fel, és erősítik a bőrgátat.
Thompson szerint az azelainsav, a niacinamid, a C-vitamin (L-aszkorbinsav), az édesgyökér-kivonat és a kojinsav tudományos vizsgálatokban kimutatták, hogy a hiperpigmentáció megjelenésének javítása érdekében a melanin termelését célozzák. A retinoidok szintén gátolhatják a melanin termelődését, de fokozzák a sejtek forgalmát is, ami segít felgyorsítani a pigmentvesztést.
Az alfa-hidroxisavak, mint a glikolsav, a tejsav és a mandulasav hámlasztják a bőrt és növelik a bőr sejtforgalmát, így javítják a hiperpigmentáció megjelenését és összességében ragyogóbbá teszik a bőrt. A melaszma kezelésére olyan vényköteles gyógyszereket is javasol, mint a tretinoin, a hidrokinon és egy helyi szteroid kombinációja.
Az olyan összetevők, mint a körömvirágolaj, az aloe vera, a zöld tea és a C-vitamin mind segíthetnek az egészséges bőr elősegítésében és az egyenetlen bőrtónus kezelésében, de sajnos a természetes gyógymódok nem nyújtanak jelentős vagy tartós eredményt a professzionális kezelésekhez és a célzott bőrápoláshoz képest.
A bőr napfénytől való védelme és széles spektrumú (legalább SPF50) fényvédő krém használata szintén elengedhetetlen.
A helyileg alkalmazható termékek mellett bizonyos kezelések, például a lézer és a LED-terápia is segíthet a hiperpigmentáció leküzdésében, melyek rendkívül hatékonyak lehetnek a hosszú távú eredmények elérésében.
A LED-terápia különböző hullámhosszúságú fényt használ, amely behatol a bőrbe, és serkenti a sejtek aktivitását, szabályozza a melanintermelést, csökkenti a hiperpigmentációt, és idővel egyenletesebb bőrtónust eredményez. A LED-kezelések általában biztonságosak, nem invazívak és különböző bőrtípusok esetében is alkalmasak.
Egy másik lehetőség az IPL (Intenzív villanófényes technológia) vagy a frakcionált lézeres felszínmegújítás lenne. A LED-nél intenzívebb, a lézerenergiát a pigmentált sejtek elnyelik, aminek hatására azok lebomlanak, és a szervezet természetes módon eltávolítja őket, bár a lézerterápia nem mindenki és nem minden bőrtípus számára alkalmas. A kezelések drágák is lehetnek, és az eredmények fenntartásához rendszeres karbantartásra és utókezelésekre lehet szükség.
(Glamour)
Nyitókép: Shutterstock