Időszakos böjtölés - tányér körül ételek órát kirajzolva

Ilyenkor kell enni, ha fogyni szeretnénk – éhezés nélkül

Az ablakos étkezés jobban működik a nap bizonyos szakában, állapítja meg a táplálkozási szakértő.

Sokféle fogyókúrás módszer létezik, ezért nehéz eldönteni, melyik a leghatásosabb, és hogy ki melyiket próbálja ki. Az időszakos böjt (intermittent fasting) olyan az egyik legújabb módszer, mely különböző időtartamú koplalási és étkezési időszakokat váltogat.

A legtöbb egészségügyi és fitneszszakértő egyetért abban, hogy az időszakos böjtnek komoly előnyei vannak. A fogyás mellett ezek közé tartozik a jobb alvás, a jobb koncentráció és még a 2-es típusú cukorbetegség visszafordítása is.

Míg sok diéta arra összpontosít, hogy mit együnk, az időszakos böjt lényege, hogy mikor tesszük ezt. Több lehetőség is fennáll – a 16/8-as módszer során napi nyolcórás ablakban étkezünk, míg a 14/10-es módszer során tíz órában ehetünk.

Felmerül a kérdés, hogy mikor a legjobb napközben enni, legalábbis a fogyás szempontjából. Amerikai tudósok legújabb kutatásukban azt javasolják, hogy a maximális fogyás érdekében minden nap délután 3 órakor hagyjuk abba az evést – és ez magában foglalja az esti nassolnivalók elhagyását is.

A diétás szakértők 250 olyan tanulmányt elemeztek, amelyekben a résztvevők legalább napi 14 órát böjtöltek. Azt találták, hogy a legjobb módszer a fogyáshoz, ha naponta 6 és 15 óra között korlátozzuk az ételfogyasztást. A felülvizsgálat során megállapították, hogy az ilyen étkezési móddal könnyebben stabilizálódik a vércukorszint, és az emberek könnyebben veszítik el a makacs zsírszövetet a csípőjük és a hasuk körül.

Megállapították továbbá, hogy ez a módszer illeszkedik a legjobban az ember természetes testórájához és hogy ez jobban megfelel annak, ahogyan vadászó-gyűjtögető őseink étkeztek. A jelentés szerint a napi 15 órakor történő étkezés abbahagyása a gyulladáscsökkentés szempontjából is a legnagyobb hatással járt.

Has\u00e1n m\u00e9r\u0151szalagot k\u00f6r\u00fclteker\u0151 k\u00e9z

Fotó: Shutterstock

Azzal, hogy a nap korábbi szakaszában evett valaki, szemben a későbbiekkel, a bélrendszer egészségesebb baktériumokat is biztosított. Ez azért fontos, mert segíti a szervezet immunrendszerét, valamint segít a betegségek és a betegségek leküzdésében.

„Az emberiséget nem lehet csak úgy megölni: Az adatok arra utalnak, hogy a nap korábbi szakaszában történő étkezés javítja a fogyást, a glikémiás kontrollt, az étvágyat, az inzulinrezisztenciát és a termékenységet”

– mondta az időszakos böjt egyik legelismertebb kutatója Dr. Courtney Peterson.

A Nature Communications című folyóiratban közzétett hasonló tanulmány is alátámasztotta ezt az álláspontot.

„A nyugati típusú étrend, amely zsírban gazdag ételeket és nassolnivalókat tartalmaz, amelyeket éjjel-nappal fogyasztanak, okozó szerepet játszik egyes krónikus betegségek kialakulásában. Ezzel szemben emberi őseinknek nem volt folyamatos hozzáférése az élelemhez”

– olvasható a jelentésben.

Peterson megcáfolta az „együnk keveset és gyakran” tanácsot, szerinte az egész napos nassolás valójában 57 százalékkal növeli az elhízás esélyét. Hozzátette, hogy ha korábban esznek és ragaszkodnak a rendszeres étkezési időhöz, a fogyókúrázók csökkenthetik az általa „metabolikus jetlagnek” nevezett állapotot.

„A legtöbb ember egy 12 órás ablakon belül eszik, de ez az időablak napról napra változik. Így egyeseknél ez az étkezési ablak 14 vagy 15 óra is lehet, mert egyik nap reggeliznek, másik nap pedig nagyon későn esznek. Úgy gondoljuk, hogy az előnyök akkor jelentkeznek, ha minden nap ugyanaz az étkezési időablak van. Ennek oka, hogy van egy belső biológiai óránk, az úgynevezett cirkadián rendszer. Ez az óra teszi, hogy a nap különböző időszakaiban jobban tudsz különböző dolgokat csinálni.”

Peterson szerint ez az elv összefügg az általános egészséggel és fittséggel.

„Így például a legjobb izomerőd, a legnagyobb reakcióidőd és a legjobb koordinációd délután van. A legnagyobb éberség, a tesztoszterontermelés és a legtöbb embernél a legjobb vércukorszint-szabályozás reggel van. Így az anyagcseréd optimalizálódik. A tested arra van optimalizálva, hogy a nap különböző időszakaiban különböző dolgokat tegyen. Az egyik dolog, ami nagyon fontos ezekkel az optimális cirkadián ritmusokkal kapcsolatban, hogy ugyanazt a dolgot egy következetes napszakban végezzük”

– mondta.

(Daily Record)

Nyitókép: Shutterstock