Vízböjt kúra a fogyásért: Működik és biztonságos?
A vízböjt egyfajta diétás terv, amelyet azok az emberek vállalnak, akik gyorsan szeretnének nagyobb súlyt leadni. Öt napig vagy tovább tarthat, ez alatt az idő alatt az illető nem eszik semmit, csak vizet és természetes, kalóriamentes italokat iszik.
A tudósok áttekintették a vízböjt és a Buchinger-féle böjt bizonyítékait, amely egy orvosilag felügyelt diétás terápia, amely abból áll, hogy néhány napig, majdnem három hétig nagyon kevés ételt veszünk magunkhoz.
A kutatásból kiderül, hogy az 5-20 nap közötti böjtölés növeli a ketonok termelését, mivel a szervezet a zsírt energiaként bontja le, és elősegíti a testsúly akár tíz százalékos fogyását.
Négy hónappal a böjt befejezése után azonban az anyagcsere-előnyök, például a vérnyomás csökkenése, az LDL (rossz) koleszterin és a trigliceridek csökkenése, az inzulinérzékenység és a vércukorszint javulása elhalványulni látszik.
A káros hatások a metabolikus acidózis (túl sok sav a szervezetben), álmatlanság, éhségérzet és fejfájás voltak.
Egyébként a vízböjt vagy egy hasonló diétás terápia, ahol az ember naponta nagyon kevés kalóriát fogyaszt, nem okozott súlyos károsodást.
Krista Varady professzor, a tanulmány vezető szerzőjének általános következtetése szerint ki lehet próbálni a vízböjtöt, de úgy tűnik, hogy rengeteg munkával jár, és az összes anyagcsere-előny eltűnik. Azt tanácsolja azonban, hogy orvosi felügyelet nélkül ne alkalmazzuk öt napnál tovább az ilyen típusú böjtöket.
Az áttekintés nyolc tanulmányt elemzett a hosszan tartó vízböjtről vagy Buchinger-böjtről, ahol a böjtölők orvosi felügyelet mellett kis mennyiségű zöldséglevest, gyümölcslevet, teát és vizet fogyasztottak.
Az eredmények azt mutatják, hogy a fogyás hatása már rövid idő után látható volt.
Öt nap alatt a résztvevők 4-6 százalékot veszítettek súlyukból, a hét-tíz napos böjtöt tartók 2-10 százalékot, a tizenöt-húsz napos böjtöt tartók pedig 7-10 százalékot fogytak.
A böjti időszak végeztével a résztvevők megtartották fogyásukat, ha korlátozó kalóriabevitelt követtek, ellenkező esetben három hónap alatt visszahíztak. A fogyás körülbelül egyharmada volt zsírtömeg, kétharmada pedig sovány tömeg, ami arra utal, hogy az extrém böjtök hatására az emberek több izmot veszítenek, mint testzsírt.
„A szervezetnek állandó fehérjebevitelre van szüksége. Ha ez nincs meg, akkor az izmokból merít”
– fogalmazott Varady.
Hozzátette, hogy a fogyni vágyóknak a vízböjt helyett inkább az időszakos böjtöt ajánlja, mivel sokkal több adat van arra vonatkozóan, hogy utóbbi segíthet a testsúlycsökkentésben.
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock