
A fogamzásgátló tabletta növeli a szülés utáni depresszió kockázatát?
Az új kutatások szerint azok az anyák, akik a szülés után hormonális fogamzásgátlót szednek, a depresszió megnövekedett kockázatával néznek szembe.
A kutatás – amely egy dániai lakossági vizsgálatból származik – megfigyelésen alapul, ami azt jelenti, hogy egyelőre nem tudják bizonyítani, hogy valóban a hormonális fogamzásgátlás okozta a tüneteket.
A JAMA Network Open című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint azonban az orvosoknak és az anyáknak sem árt tisztában lenniük a depresszió „azonnali” megnövekedett kockázatának lehetőségével. A kutatást Søren Vinther Larsen neurobiológus, a Koppenhágai Egyetemi Kórház – Rigshospitalet munkatársa vezette.
Más negatív hatásai is lehetnek a fogamzásgátló tablettáknak: Minden hormonális fogamzásgátló enyhén növeli a mellrák kockázatát
Egy több mint 600 000 első alkalommal szülő anyát tartalmazó kohorsz adatait mintául véve, a kutatók megállapították, hogy azoknál, akik a szülést követő egy éven belül hormonális fogamzásgátló módszereket használtak, közel másfélszer nagyobb volt a kockázata annak, hogy a kórházban depresszióval diagnosztizálják őket, vagy antidepresszánsokat írnak fel nekik, mint a fogamzásgátlót nem szedőknél.
A kombinált orális fogamzásgátlók, amelyek progeszteront és ösztrogént is tartalmaznak, különösen az újdonsült anyák depressziójára voltak hatással.
A hormonális fogamzásgátlót nem használókhoz képest a kombinált fogamzásgátló tablettát szedő új anyáknál 1,7-szer nagyobb valószínűséggel fordult elő depresszió a szülést követő egy éven belül. Minél hamarabb kezdték el a tablettát szedni a szülés után, annál nagyobb volt a kockázat.
Fotó: Shutterstock
Bár ez aggasztó felismerésnek tűnhet, fontos figyelembe venni az egyénre vonatkozó abszolút kockázatot is, nem csak a csoportok közötti relatív kockázatot. Az abszolút kockázat 1,54 százalék volt a tablettát használóknál és 1,36 százalék a nem használóknál. Ez mindössze 0,18 százalékpontos különbség. John Reynolds-Wright reproduktív egészségkutató pedig egy másik fontos tényezőre is felhívja a figyelmünket:
„Az antidepresszánsokat számos indikációra felírhatják, nem csak depresszióra.”
Tehát a kockázat csekély, különösen, ha a hormonális fogamzásgátlás előnyeihez mérjük, amelyeket sokkal több bizonyíték támaszt alá. Ennek ellenére – ahogy arra a kutatást végző szakemberek is rámutatnak – ezzel a témával eddig „nem foglalkoztak eléggé”.
Ebben a kutatásban a tabletták viselkedésünkre gyakorolt hatásaival foglalkoztak: Megváltoztathatja a viselkedést a fogamzásgátló tabletta?
Tény, hogy a depresszió az egyik leggyakoribb mellékhatás, amelyről a hormonális fogamzásgátlók használói beszámoltak.
Néhány, a közelmúltban végzett megfigyeléses vizsgálat azt találta, hogy a kombinált orális fogamzásgátlók röviddel a bevezetés után a depresszió fokozott kockázatával járnak. Idővel ez a kockázat csökkenni látszik, ami arra utal, hogy a szervezet hozzászokik a hormonokhoz. A depresszió egyéb kockázati tényezőivel rendelkező egyénekre azonban nagyobb hatással lehetnek.
Bár a dániai tanulmány átfogó elemzés, nem vesz figyelembe néhány olyan egyéni tényezőt, amelyek befolyásolhatják az eredményeket. Nem vizsgálták például azokat a nőket, akik korábban szültek, és azokat sem, akiknél a kórtörténetben az anyává válást megelőző két évben depresszió vagy antidepresszánsok használata szerepelt.
Érdekes módon a tanulmány megállapította, hogy az életkor nem befolyásolta a hormonális fogamzásgátlást követő depresszió kockázatát. Korábbi megfigyeléses tanulmányok szerint azonban a serdülőknél megnövekedett a kockázat, de azt egyelőre nem tudni, miért.
Talán a szülés utáni időszak egy „ablak a nagyobb fogékonyságra” – feltételezik Larsen-ék. Ebben a szakaszban az agy mélyreható változásokon ment keresztül, és a szervezet újból alkalmazkodik az új hormonszintekhez.
Nyitókép: Shutterstock