gyógyszerek szedése

Ezeket a típusú gyógyszereket tilos együtt szedni a szakértő szerint

Ha egyszerre többféle gyógyszert kell szednünk, lehetnek olyan potenciális mellékhatások, amelyekkel mindenképpen tisztában kell lennünk. Egy gyógyszerész most 5 olyan kombinációt osztott meg, amelyeket érdemes elkerülni.


A gyógyszerek kombinálása veszélyeztetheti az egészséget, és fokozhatja a mellékhatásokat, vagy súlyosabb egészségügyi problémákat okozhat. Néha új tünetek jelentkezhetnek a gyógyszerkölcsönhatásokból, amelyeket összetéveszthetőek lesznek akár egy új betegséggel

– fejtette ki Abbas Kanani gyógyszerész.

Arra is kitért, hogy a fentiek ellenkezője is előfordulhat több gyógyszer esetén: azaz, amikor a hatékonyság úgy csökken, hogy nem a megfelelő adagot kapja az állapotához képest a páciens.

1: A vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő gyógyszerek (például az ibuprofen és a naproxen) vérhígítókkal keverve

A szakértő szerint ez fokozott vérzésveszélyhez vezethet:

A nem szteroid gyulladáscsökkentők növelhetik a vérzés kockázatát, ha vérhígítókkal együtt szedik őket. Mindkét gyógyszer befolyásolja a véralvadást, és a nem-szteroid gyulladáscsökkentők szedésekor gyomor-bélrendszeri vérzés léphet fel.

​2. Bizonyos antibiotikumok (például az eritromicin és a klaritromicin) a sztatinok mellett

gy\u00f3gyszerek

Fotó: Shutterstock

A gyógyszerész elárulta, hogy ez esetben jelentősen megnő az izomkárosodás kockázata.

Az antibiotikumok ugyanis növelhetik a sztatinok koncentrációját a vérben.

3. Migréngyógyszerek és antidepresszánsok

Az akut migrén kezelésére használt triptánok és a depresszió kezelésére használt szerotoninvisszavétel-gátlók növelik a szerotoninszintet

- árulta el a Mirrornak Kanini.

A túl sok szerotonin olyan jeleket és tüneteket okozhat, amelyek az enyhétől (reszketés és hasmenés) a súlyosig (izommerevség, láz és görcsök) terjedhetnek.

​4. Szájon át bevehető fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok (például a rifampin)

Ezt a párosítást azért tilos együtt szedni, mivel egyes antibiotikumok jócskán csökkenthetik a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát.

5. Savlekötők és egyes antibiotikumok (például a tetraciklin és a ciprofloxacin)

Az antacidok megakadályozhatják az antibiotikumok felszívódását, mivel kötődnek hozzájuk. Az antibiotikumokat két órával a savlekötő gyógyszerek előtt, vagy négy órával a savlekötő gyógyszerek után vegyük be

– tanácsolta Kanini.

Hozzátette, hogy bármilyen gyógyszereket is szedünk egyszerre, mindig beszéljünk személyesen erről egy háziorvossal vagy egy gyógyszeréssze.

A rendszeres szűrővizsgálatok és vérvizsgálatok segítenek a gyógyszerkombinációk hatásainak nyomon követésében, és szükség esetén az adagok kiigazítása is elvégezhető.

Nyitókép: Shutterstock