Egy gondolatnyi baba a tenyérben

A fogantatásunk időpontjától függhet a testzsírszázalékunk – állítja egy kutatás

Egy friss kutatás arra világít rá, hogy a testzsírszázalékunkat nemcsak az életmódunk, hanem a fogantatásunk időpontja is befolyásolhatja. A kutatás szerint a fogantatás évszaka hatással lehet a metabolizmusra és a testzsír eloszlására.


Egy japán tanulmány megállapította, hogy azok, akik hideg hónapokban fogantak, magasabb barna zsírszövet-aktivitást mutattak, ami jobb metabolikus egészséget jelez.

A barna zsír kulcsszerepet játszik az energiabevitelben, segít melegen tartani a testet, égeti a kalóriákat, és szabályozza a vércukrot. Az első kutatásban 356 fiatal férfi vett részt, és az eredmények azt mutatták, hogy a hideg évszakban fogantak azok a résztvevők, akik kevesebb zsírt halmoztak fel, alacsonyabb volt a BMI-jük, és jobb metabolizmusuk volt, mint azoknak, akik melegebb évszakokban fogantak.

A kutatás második fázisában 286 férfit és nőt vizsgáltak, és az eredmények tovább erősítették a kapcsolatot a hideg évszakban történő fogantatás és a jobb metabolikus eredmények között, például a csökkent BMI. A kutatók szerint a barna zsír aktivitásának növekedése kulcsfontosságú tényező a jobb anyagcserében.

Ezt is olvasd el! A kései apaság hatással van a gyermekek egészségére

j\u00e9gcsapok

Illusztráció

Fotó: Unsplash

„A kutatásunk egyik központi témája a barna zsír (BAT) alapos vizsgálata, amit az egészséges résztvevőktől nyert minták elemzésével végeztünk el”

– mondják a kutatás vezetői, Takeshi Yoneshiro, a Tokiói Egyetem biomedikai tudósa vezetésével.

A kutatók azt is felvetették, hogy a hideg időjárás hatással lehet a hímivarsejtekre és petesejtekre, és ez a hatás öröklődhet is. A kutatást először egereken végezték, és az állatoknál azt tapasztalták, hogy a környezeti tényezők, mint például a hideg, hatással vannak az utódok metabolizmusára.

A kutatás nem talált jelentős összefüggést a születési dátum és a metabolikus egészség között, azonban a szakemberek azt észlelték, hogy azok, akik a hideg hónapokban fogantak, 3,2%-kal nagyobb valószínűséggel rendelkeznek aktív barna zsírszövettel, míg azok, akik melegebb hónapokban fogantak, kisebb valószínűséggel mutattak aktív barna zsírszövetet.

A kutatók az időjárási adatokat is figyelembe vették, és hasonló összefüggéseket találtak a fogantatás időszakában tapasztalt nappali hőmérsékletek és a barna zsír aktivitása között.

Yoneshiro és kollégái szerint további kutatások szükségesek ahhoz, hogy jobban megértsük, hogyan befolyásolják a környezeti tényezők, például a hideg idő, a testmozgás vagy a táplálkozás a hímivarsejtek és a petesejtek minőségét és a következő generációk egészségét.

Ezt is olvasd el! A terhesség alatti extrém hőség problémákat okozhat a gyereknek

A kutatás eredményeit a Nature Metabolism folyóiratban publikálták, és kiemelték, hogy a jövőbeni kutatások segíthetnek jobban feltárni, hogyan hatnak a környezeti hatások a spermára, petesejtekre és az utódok egészségére.

(Sciencealert)

Borítókép: Shutterstock