![Gyűrű tisztító női kéz, körülötte ékszerek](https://in.hu/media-library/eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJpbWFnZSI6Imh0dHBzOi8vYXNzZXRzLnJibC5tcy81MTcwMzUwMi9vcmlnaW4uanBnIiwiZXhwaXJlc19hdCI6MTc0NzI2MzQzN30.fcbamMaKIFXM1r6QIpuUnkJoquurG75EIdVpL_QbQ8M/image.jpg?width=1200&height=600&quality=85&coordinates=0%2C37%2C0%2C130)
Te milyen gyakran tisztítod az ékszereidet? Ennyiszer kellene
1. Ismerjük az ékszerünket
Sok embernek fogalma sincs arról, hogy kedvenc ékszerük miből készült.
Rachel Akmakjian, a BriteCo ékszerészekkel való kapcsolattartásért felelős igazgatója szerint megfelelő gondozással, ugyanolyan lesz az ékszerünk, mint új korában. A megfelelő ápolás azonban anyagtól függően változik.
A finom ékszerek általában ezüstből, aranyból vagy platinából készülnek. Ezek általában drágábbak és tartósabbak, akár évtizedekig is jó állapotban maradnak és továbbadhatók a következő generációknak, ha megfelelően bánunk velük.
A sterling ezüst rezet tartalmaz, amely zöldre színeződhet, ha vegyi anyagokkal, alkoholokkal és szulfátokkal érintkezik, amelyek olyan gyakori bőrápolási termékekben találhatók, mint a parfümök, olajok, testápolók és fényvédő krémek. Az arany önmagában nem korrodálódik, de rézzel, ezüsttel, palládiummal, cinkkel vagy más ötvözettel keveredve (mint a legtöbb csat, függetlenül attól, hogy mennyire tiszta a lánc), károsodást okozhat.
A drágaköveket és féldrágaköveket tartalmazó ékszereknél a felhalmozódásra érdemes figyelni, amely rosszat tehet a köveknek, de a parfümök és testápolók is károsíthatnak egyes drágaköveket. Az opálon például pókhálót utánzó repedések keletkezhetnek, a gyöngyöknél pedig a pergamen (belső réteg) lekophat.
A divatékszerek viszont olcsóbb, közönséges fémekből, például sárgarézből és acélból készülnek, így sokkal érzékenyebbek és hajlamosabbak a megfakulásra. Az aranyozott darabok (nem nemesfémek, amelyeket vékony aranybevonatú réteggel borítanak) és az aranyozott ezüst ebbe a kategóriába tartoznak, mivel nem kell sok ahhoz, hogy ezt a vékony aranyréteget eltávolítsák.
Az ékszerek károsodásának leggyakoribb okai
Néhány mindennapi tevékenység könnyen árthat az ékszerek tartósságának, például ha nem vesszük le azokat fürdéskor. A finom ékszereknél ez nem jelent problémát, de egy divatékszer vízbe merítése elég ahhoz, hogy az elszíneződjön, ami visszafordíthatatlan.
Ha uszodába megyünk, minden ékszert hagyjunk az öltözőben, mivel a vízben lévő klór nemcsak a hajunkra, hanem az ékszereinkre nézve is káros, különösen, ha kapocs van rajtuk. Még ha egy-egy darab 18 karátos aranyból vagy platinából készült is, azok a kapcsok más fémek lehetnek, és elkezdhetnek rozsdásodni.
A már említett, illatosított krémek és parfümök olyan alkoholokat tartalmazhatnak, amelyek kopást okoznak a divatékszereken.
Alvás közben sem érdemes viselni az ékszereket, mert a test izzadtsága megtapadhat azokon, ami mattít, kifakít, a forgolódás miatt pedig meglazulhatnak vagy beakadhatnak a kövek.
Mivel edzés közben is megizzadunk, aközben se viseljünk ékszert. Az izzadság savas kémhatású, és reakciót okozhat a fémmel, például színváltozást és kopást. Ez leginkább a divat- vagy sterlingezüst ékszereket érinti.
Az ékszereid tisztán tartása
Ha épp nem viseljük őket, tároljuk puha, például bársony- vagy bőrtálcán az ékszereinket. Üvegben semmiképp, különösen, ha drágakő van az ékszerben, mert a kőtől függően az üveg megkarcolhatja azt, vagy fordítva.
A finom ékszereknek több tisztításra van szükségük, hogy ragyogóak maradjanak. A mindennapi darabok esetében a havi tisztítás az ideális, míg a különleges alkalmakra szánt finom ékszereket ritkábban is lehet tisztítani, mivel – megfelelő tárolás esetén valószínűleg nincsenek kitéve sérüléseknek.
Finom ékszerek tisztítása: Áztassuk őket 5-10 percre, mosogatószerrel összekevert, meleg vízbe, hogy a szennyeződések és a törmelékek fellazuljanak (egyszerre csak egy darabot, hogy az ékszerek ne karcolják meg egymást. Finoman súroljuk meg egy puha fogkefével, hogy eltávolítsuk a törmeléket, majd öblítsük le tiszta vízzel.
Divatékszerek: Semmiképp se áztassuk őket vízbe, mivel az kopáshoz vezethet. Ehelyett egy fogkefe segít eltávolítani a törmeléket, és egy enyhén nedves, puha ruhával, például egy régi pólóval vagy mikroszálas törülközővel enyhén le lehet polírozni.
A házi tisztítás mellett is érdemes évente szakemberhez vinni a finom ékszereket, akik forró gőzt használnak, és ultrahangos tisztítóba helyezik az ékszereket, amely speciális oldatot és rezgést használ a mélyebb tisztítás érdekében.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock
- Így jutnak a sztárok gyémántokhoz az Oscar-díjátadóra — nem egyszerű a folyamat ›
- Miért változtatta meg Katalin hercegné a Diánától örökölt jegygyűrűjét? ›
- Ez Marilyn Monroe különleges, elveszett eljegyzési gyűrűjének története ›
- Az 5 legdrágább eljegyzési gyűrű, amivel világsztárok kezét kérték meg ›