Mi az az „alapalvás”, és honnan tudod, hogy eleget alszol-e?
Több alvás, jobb alvás, mélyebb alvás! Mindannyian erre vágyunk, nem igaz? Ha az újévi fogadalmad az, hogy megpróbálsz jobban aludni, ez a cikk neked szól.
Míg egyesek számára könnyen megy a nyolc óra megszakítás nélküli pihenés minden este, mások késő éjszakáig a plafont bámulják, az éjszaka folyamán többször felébrednek, vagy még egy hosszú alvás után is kimerültnek érzik magukat.
Ha még mindig nem sikerült megfejtened az alvásod problémáit, érdemes lehet megvizsgálnia az alvási ciklus egyes szakaszait, hogy kiderítsd, hol rontod el. Vitathatatlanul a legfontosabb fázis, amelyet meg kell vizsgálni, a core sleep, azaz az „alapalvás”, vagy más néven lassú hullámú alvás, amely a ciklus első három szakaszát foglalja magában − enélkül egyáltalán nem élvezheted az alvás előnyeit. Tehát mi ez, miért olyan fontos, és ami a legfontosabb, hogyan tudunk belőle többet szerezni?
Mi az az „alapalvás”?
Az az alvási ciklus első három fázisára utal, a nem-REM alvásra:
- Az első szakasz: Az a fázis, amikor álomországba merülünk. A köztes fázis.
- A második szakasz: Az a fázis, amikor jobban elszakadunk a való világtól, és felkészülünk a mélyalvásra.
- Harmadik fázis: Mély alvás. Itt kezdődnek a jó dolgok, mint például az izmok helyreállítása és az immunrendszer erősítése.
- Negyedik szakasz: REM alvás. Az a fázis, amikor álmodunk − ez nem tekinthető az „alapalvás” részének.
Ez a ciklus többször ismétlődik − ideális esetben négyszer-hatszor − egy éjszakai alvás során.
Más szóval az „alapalvás” az alvás minden szakaszában megmutatkozik, mielőtt álmodni kezdünk. Bár az alvásszakértők azt javasolják, hogy az éjszakai alvás mind a négy szakaszon végigmenjen ciklikusan, az első három szakaszról gondolják azt, hogy a normális működéshez a nap folyamán elengedhetetlen.
Miért fontos az „alapalvás”?
Az „alapalvás” az alvási ciklus lényeges része − ilyenkor a testünk a nap utáni helyreállításra készül. Ez az a szakasz, amely segít abban, hogy fizikailag megfiatalodva ébredjünk, mivel hozzájárul az éberséghez, a hangulathoz, a hormonszabályozáshoz és az egészséges immunrendszer működéséhez. „Alapalvás” nélkül szinte lehetetlen lehet másnap normálisan működni.
Mivel az „alapalvás” kifejezés az alvási ciklusok közepén és végén bekövetkező alvási fázisok kombinációjára utal, azok az emberek, akiknek az alvása állandóan megszakított, nem kapnak lehetőséget arra, hogy kihasználják annak gyógyító előnyeit
− figyelmeztet Moore.
Ez azt jelentheti, hogy a szervezet nem gyógyítja meg önmagát. Ha megtagadjuk a testtől és az elmétől a gyógyulás lehetőségét, az a fizikai és mentális egészségi problémák hatalmas skálájához vezethet. Kezdetben észrevehetjük, hogy kevésbé tűnünk frissnek, a sötét karikák, a fakó tónusok és a gyulladás bőrbetegségek mind látható jelei annak, hogy a szervezetének nincs ideje a javításra. Ha ez hosszabban folytatódik, a tünetek a rossz hangulattól, a koncentrációs nehézségektől és az alacsony libidótól kezdve a súlygyarapodásig, a cukorbetegségig, a gyenge immunitásig és a hormonális problémákig vezethetnek.
Hány óra „alapalvásra” van szükségünk?
Az első ciklusban az „alapalvás” általában rövidebb − körülbelül 10-25 perc −, majd minden egyes ciklusban egyre hosszabb lesz a mélyalvásban töltött idő. Egy egészséges 7-9 órás alvás során az „alapalvásnak” körülbelül 3-4 órát kell kitennie.
Természetesen ez csak egy iránymutatás. Attól függően, hogy milyen hosszú az alvási ciklusod, változhat az az időtartam, amire szükséged van ahhoz, hogy felfrissültnek érezd magad. Kezdetben valószínűleg könnyebben felébredsz, és ahogy egyre mélyebb alvásba csúszol. Ahogy a REM-alvás felé haladsz, elmédnek lehetősége van arra, hogy megszilárdítsa az emlékeket és átválogassa a mentális stresszt.
Hogyan optimalizálhatod az „alapalvást”?
A jó alváshigiénia kialakítása nagyszerű módja annak, hogy a tested az alapalvási szakaszba való belehelyezkedésre ösztönözd.
Mindazok a dolgok, amelyek klasszikusan felkészítenek a jó alvásra, segítenek a core alvás elérésében is. Az ébredés pillanatától kezdve figyelned kell arra, hogy az életmódod hogyan befolyásolja az alvás minőséged
− mondja Moore.
Ide tartozik a kék fény kerülése lefekvés előtt, sötét, nyugodt szobában való alvás, egészséges táplálkozás és emésztés lefekvés előtt, a koffein esti kerülése, és esetleg meditáció gyakorlása vagy néhány gyengéd nyújtás lefekvés előtt.
Az alapalvás nyomon követése
Az alváskövető eszközök nagyszerű módot kínálnak annak, hogy lásd, hogy minden este megfelelő mennyiségű alapalvást kaptál-e. Idővel nyomon tudod követni az adatokat, és mintákat vehetsz bennük észre Próbáld meg összehasonlítani ezeket az adatokat azzal, hogy hogyan érzed magad reggel!
Forrás: Glamour UK
Nyitókép: Shutterstock
- Kellemes a délutáni alvás, de vajon miért kelünk fel fáradtabban? ›
- Semmibe se kerülnek ezek a szokások, és elhozzák a tökéletes alvást ›
- Mi az a REM-alvás, és miért olyan fontos nekünk? ›
- Nem mindegy, milyen sötétben alszunk ›
- Ezért van gyors szemmozgásunk alvás közben ›
- Állandóan ásítasz? Ezt üzeni vele a szervezeted ›