Ágy párnákkal és takaróval a felhők között, felette a Hold

Az álmok ilyen gyönyörű hatással vannak az emlékeidre

Általában amikor érzelmi emlékeket idézünk fel, az agy stresszes neurokémiai anyagokat pumpál ki. A kutatások szerint az álmodás egyik célja, hogy az érzelmi emlékekből levegye a feszültséget.



Álmodás közben, amit alvásunk 20%-a alatt végzünk, a stresszel kapcsolatos agyi kémia leáll. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy az érzelmi emlékeket a félelem és a szorongás okozta lökések nélkül dolgozzuk fel.

Egy új kutatásban részt vevő kísérleti személyek, akik egy különböző érzelmeket kiváltó képsorozatot néztek meg, alvás után sokkal kevésbé érezték magukat zavarva tőlük.

Azok, akik először reggel, majd este, alvás nélkül nézték meg őket, nagyobb érzelmi reakcióról számoltak be.

Az agyi szkennelések szintén alacsonyabb érzelmi reakciókészséget mutattak ki az amygdalában (agy érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában felelős része) azoknál, akik aludtak.

Dr. Matthew Walker, a tanulmány vezetője elmondta, hogy az alvás álomszakasza, annak egyedülálló neurokémiai összetétele alapján, egyfajta éjszakai terápiát biztosít számunkra, egy nyugtató balzsamot, amely eltávolítja az előző napi érzelmi élmények éles széleit.

A kutatást a poszttraumás stresszbetegségben szenvedő háborús veteránok kezelése inspirálta. Ez a fajta álomterápia nem lehet hatékony a veteránoknál, mivel amikor egy...

„...flashbacket vált ki, mondjuk, egy autó hátulról történő kipufogása, újra átélik az egész zsigeri élményt, mert az érzelmeket nem sikerült megfelelően eltávolítani az emlékezetből alvás közben”

– magyarázta Walker.

Dr. Els van der Helm, a tanulmány első szerzője elmondta, hogy a REM-alvás során az emlékek újra aktiválódnak, perspektívába kerülnek, összekapcsolódnak és integrálódnak, de olyan állapotban, ahol a stressz neurokémiai anyagok jótékonyan el vannak nyomva.

A kutatást egy vérnyomáscsökkentő gyógyszer mellékhatása ihlette, mivel csökkentette a noradrenalin szintjét az agyban.

„Tudjuk, hogy a REM alvás során a noradrenalin szintje, a stresszel összefüggésbe hozható agyi kémiai anyag, erőteljesen csökken. Azáltal, hogy a REM-alvás során az alacsony noradrenalinszint neurokémiailag biztonságos környezetében dolgozzuk fel a korábbi érzelmi élményeinket, másnap úgy ébredünk fel, hogy ezek az élmények érzelmi erejükben már enyhültek. Jobban érezzük magunkat velük kapcsolatban, úgy érezzük, hogy meg tudunk birkózni velük”

– fogalmazott Walker.

(PsyBlog)

Nyitókép: Shutterstock