Lehet, hogy valóban van igazi magyarázat a férfi influenzára
Hasonlóságok
A férfi influenza számos légúti fertőzésre utalhat – megfázás, influenza, akár egy enyhe COVID is lehet, így nehéz összehasonlítani a hagyományos influenzával.
Ha azt feltételezzük, hogy a férfi influenza valójában megfázás, akkor jó néhány hasonlóságot lehet felfedezni közte és az influenza között. Mindkettőt vírusok okozzák (de különbözőek), javíthatók pihenéssel, folyadékkal, és szükség esetén fájdalomcsillapítókkal, torokfertőtlenítőkkel a tünetek kezelésére.
Mindkettőnél hasonló tünetek jelentkezhetnek: jellemzően az influenzánál gyakoribbak a súlyosabb tünetek, mint a láz, a testfájdalom, a heves reszketés és a fejfájás (de néha a megfázásnál is előfordulnak). Eközben a torokfájás, orrfolyás, torokdugulás és tüsszögés a megfázásnál gyakoribb, míg a köhögés mindkettőnél gyakori.
Különbségek
Az influenza egy súlyosabb és néha halálos kimenetelű légúti fertőzés, amelyet az influenzavírus okoz. A megfázást különböző vírusok, például a rhinovírusok, adenovírusok és a nátha koronavírusok okozzák, és csak ritkán súlyos.
A megfázás általában fokozatosan, míg az influenza általában hirtelen kezdődik, és laboratóriumi vagy otthoni tesztekkel kimutatható (a férfi influenza nem hivatalos diagnózis).
A súlyos influenzaszerű tünetek vakcinával megelőzhetők, míg a megfázás tünetei nem, ami pedig a kezelést illeti, a súlyos influenzafertőzések vírusellenes gyógyszerekkel is megelőzhetők vagy kezelhetők, a megfázás ellen azonban nincsenek vírusellenes gyógyszerek.
A férfi influenza valód betegség?
Ismét tegyük fel, hogy az emberinfluenza egy megfázás – de a férfiaknál valóban súlyosabb tünetekkel jár a betegség, mint a nőknél?
Egy, A férfiinfluenza nem létezik című tanulmány, valóban kimutatta, hogy a férfiak és a nők tünetei között különbségek tapasztalhatók. A tanulmány az akut orrmelléküreggyulladás tüneteit vizsgálta, ami megmagyarázza az orrfolyást vagy orrdugulást, az orrmelléküregek fejfájását vagy az arcfájdalmat.
A vizsgálat kezdetén a férfiak és a nők hasonló tüneteket mutattak, a vizsgálat ötödik és nyolcadik napján azonban a nőknek már kevesebb vagy kevésbé súlyos tünetük volt, vagyis a nők gyorsabban gyógyultak.
Amikor azonban a résztvevők saját tüneteiket értékelték, a nők rosszabbnak ítélték a tüneteiket, mint ahogy a kutatók tették azt a kezdetekkor, de azt mondták, hogy gyorsabban gyógyultak.
Mindez arra utal, hogy a férfiak nem túlozták el a tüneteiket, és valóban lassabban gyógyultak, valamint azt is mutatja, hogy a nők kezdetben erősebben érzik a tüneteiket.
A kutatók számára nem világos, hogy biológiailag mi történik. A férfiak és a nők immunválasza között különbségek vannak, amelyek valószínűsíthető okot adnak a férfiak rosszabb tüneteinek kialakulására. A nők például általában hatékonyabban termelnek antitesteket, így hatékonyabban reagálnak a védőoltásra. Úgy tűnik, hogy a nők immunrendszerének más aspektusai is erősebben működnek.
Miért van tehát az, hogy a nők általában erősebb immunválaszokkal rendelkeznek? Valószínűleg részben azért, mert a nőknek két X-kromoszómájuk van, míg a férfiaknak egy. Az X-kromoszómák fontos immunfunkciós géneket hordoznak, így a nők két különböző kromoszómából származó, immunrendszerrel kapcsolatos génekkel rendelkeznek.
Úgy tűnik, hogy az ösztrogén (a női nemi hormon) szintén erősíti az immunválaszt, és ahogy az ösztrogén szintje az élet során változik, úgy változik a nők immunrendszerének ereje is. A férfiak minden bizonnyal nagyobb valószínűséggel halnak meg bizonyos fertőző betegségekben, például a COVID-ben. Más fertőzések, például az influenza esetében azonban kevésbé egyértelmű a kép, ahol a férfiak és nők közötti előfordulási és halálozási arányok országonként és az egyes influenza altípusok és járványkitörések között nagy eltéréseket mutatnak.
A férfiak és nők fertőzési aránya és kimenetele függhet a vírus átvitelének módjától, a személy életkorától, valamint társadalmi és viselkedési tényezőktől is. Úgy tűnik például, hogy a nők nagyobb valószínűséggel gyakorolnak védekező magatartást, például kezet mosnak, maszkot viselnek vagy kerülik a zsúfolt beltéri helyiségeket és nagyobb valószínűséggel fordulnak orvoshoz is megbetegedés esetén.
Nyitókép: Shutterstock