egy nő és egy férfi összeölelkezve alszik

Tényleg több alvásra van szüksége a nőknek, mint a férfiaknak?

Gyakran felmerül az alvás témája különböző kontextusokban, most éppen a nemek kapcsán: a férfiaknak vagy a nőknek van szükségük több alvásra? A téma körül egyre nagyobb a felhajtás − a pletykák szerint a nőknek többre van szükségük −, de vajon mi az igazság?


Általánosságban elmondható, hogy az alvás, akár túl kevés, akár túl sok, kihat az egész napodra a hangulatváltozások, a fejfájás és a rossz koncentráció csak néhány a közvetlen hatások közül. A hosszú ideig tartó rossz alvás azonban sokkal komolyabb egészségügyi problémákhoz vezethet. Bár a minőségi alvás fontosságát mindenki elismeri, az alvás optimális időtartamáról továbbra is viták folynak.

A széles körben elfogadott ajánlás az éjszakai hét-kilenc óra, de vajon ez az irányelv mindenkire egyformán érvényes?

​A nőknek több alvásra van szükségük, mint a férfiaknak?

A közelmúltban sok vita alakult ki a közösségi médiában arról, hogy a nőknek több alvásra van-e szükségük, mint a férfiaknak. Dr. Christine Blume, a Bázeli Egyetem alváskutatója kifejti álláspontját:

Arra a kérdésre, hogy a férfiak és a nők alvásigénye különbözik-e, a jelenleg rendelkezésre álló kutatások alapján nincs végleges válasz.

Dr. Blume rámutat, hogy a legtöbb alvással kapcsolatos tanulmány azt méri, hogy az emberek mit nyilatkoznak, és nem a tényleges szükségleteiket.

Amikor a férfiakat és a nőket megkérdezték arról, hogy mennyi alvásra van szükségük, a nők átlagosan körülbelül 12 perccel több alvásigényről számoltak be, ami aligha jelentős különbség

− magyarázza. És érdekes módon, ahogy az emberek öregszenek, a férfiaknak gyakran több alvásra van szükségük, mint a nőknek.

​Az alvás és az életszakaszok

Az életkor és az életkörülmények jelentősen befolyásolják az alvás időtartamát. A gyerekeknek és a tinédzsereknek természetesen több alvásra van szükségük, míg az idősebb felnőttek gyakran kevesebbet alszanak éjszaka, és néha napközbeni alvással egészítik ki. A nők esetében az alvást megzavarhatják az olyan életesemények, mint a szülői szerepvállalás.

Az anyák, különösen a kisgyermekes anyák gyakran kevesebbet alszanak, mivel éjszaka gyakran felébrednek, hogy gondoskodjanak a gyerekeikről

− jegyzi meg Dr. Blume. A szoptatós anyák további kihívásokkal szembesülnek, mivel alvási ritmusukat a baba igényei diktálják. A hormonális ingadozások is szerepet játszhatnak az alvás megváltozásában, sok nő például a menstruációs ciklusa alatt változást észlel az alvásában.

egy n\u0151 \u00e9s egy f\u00e9rfi fel\u00e9bred reggel

Fotó: Shutterstock

A ciklus első szakasza, különösen az ovuláció környékén, a nők hajlamosabbak a mélyebb, pihentetőbb alvásra. A második fázisban azonban romolhat az alvás minősége, különösen azoknál, akiknél premenstruációs tünetek jelentkeznek

− mondja Dr. Blume.

A menopauza egy másik jelentős kihívást jelent. Az éjszakai izzadás és a menopauza alatti hormonális változások megzavarhatják az alvást, bár az élet ezen szakaszára vonatkozó kutatások még mindig korlátozottak.

​Mennyi alvásra van szükségünk valójában?

Bár hét-kilenc óra az általános ajánlás, de Dr. Blume hangsúlyozza, hogy az egyéni szükségletek eltérőek lehetnek. Ami azonban egyértelmű, az az elégtelen alvás hatása.

​A rossz alvás ára

A túl kevés alvás komoly terhet róhat mind a fizikai, mind a mentális egészségre. Az alváshiány gyengíti az immunrendszert, így fogékonyabbak leszünk a fertőzésekre. A krónikus alváshiány növeli az olyan anyagcserezavarok kockázatát, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás. A mentális egészségre gyakorolt hatások ugyanilyen súlyosak lehetnek.

A rossz alvás hatására romlik a hangulat, és ez idővel olyan súlyos állapotokhoz vezethet, mint a depresszió

− jegyzi meg Blume. A nők, akik statisztikailag hajlamosabbak a depresszióra, gyakran tapasztalják az alvászavarokat tünetként, ami ördögi kört hoz létre.


Forrás: Vogue

Nyitókép: Shutterstock