Komoly veszélyt hordoz, ha nem mosod el a vágódeszkát használat után
Amikor nyers hússal bánunk, általában óvatosak vagyunk; kezet mosunk, külön eszközöket használunk hozzá, és a vágódeszkát azonnal a mosogatógépbe tesszük utána. De általában ugyanez nem mondható el a zöldségek előkészítésekor. Jó ez így?
A szakácsok és az élelmiszerbiztonsági szakértők szerint egyáltalán nem. A felületek, az eszközök és a termékek tisztítása mind kulcsfontosságú a biztonság megőrzéséhez, még egy ártalmatlan burgonya elkészítésekor is.
A HuffPost élelmiszerbiztonsági szakértőkkel beszélgetett arról, hogyan okozhatnak a termékek keresztszennyeződés révén ételmérgezést, és hogyan kell megfelelően elkészíteni a gyümölcsöket és zöldségeket.
Bár mindannyian tisztában vagyunk a nyers és a nem kellően átsütött hús veszélyeivel, az Egyesült Államokban a gyümölcsök és zöldségek is számos élelmiszer eredetű megbetegedést okoznak. Bár a fertőzött termékek ritkán fordulnak elő, a járványok minden évben előfordulnak.
Mi marad meg a termékeken, ami veszélyes lehet?
Donald Schaffner, a Rutgers Egyetem élelmiszertudományi tanszékének vezetője szerint „az elsődleges aggódást keltő kórokozók a spóraképző kórokozók, mint a Bacillus cereus, a Clostridium botulinum és a Clostridium perfringens”.
Ezek a kórokozók természetes módon a talajban vagy a helytelenül komposztált állati trágya eredményeként fordulnak elő, és gyomor-bélrendszeri zavarokat és hasmenést okozhatnak. Schaffner szerint szerencsére sok ilyen kórokozót kell megenni ahhoz, hogy megbetegedjünk. Általában ezek a magas számok csak akkor fordulnak elő, ha az élelmiszer támogatja ezeknek a kórokozóknak a növekedését, és a körülmények megfelelőek. Szerencsére a nyers burgonya nem jó táplálékforrás a mikroorganizmusok számára.
Az olyan veszélyes és gyakran halálos járványok, mint a szalmonella, az E. coli vagy a Campylobacter alacsony dózisú kórokozók, vagyis egy kevés is okozhat fertőzést. Darin Detweiller, a Northeastern University docense szerint a megfelelő főzés az egyetlen módja annak, hogy elpusztítsuk ezeket a kórokozókat.
Milyen gyakran kell elmosni a vágódeszkát és a késeket főzés közben?
Fotó: Getty Images
Mielőtt elhagynád a zöldségeket, és húsevő diétára váltanál, van néhány egyszerű lépés, amellyel biztonságban tudhatod magad. Gondolj úgy a gyümölcsökre és a zöldségekre, mint kényes vendégekre. Adj nekik egy gyengéd wellnesst a hideg folyóvíz alatt. A makacs foltok megtisztításához használd az ujjaidat vagy egy puha kefét. A termények mosásával eltávolíthatók a mikroorganizmusok, és csökkenthető a keresztszennyeződés kockázata.
Még a kemény külső héjú gyümölcsöket és zöldségeket is érdemes alaposan átöblíteni, mivel a kórokozók és baktériumok a héjról átkerülhetnek a kezünkre vagy a vágódeszkára.
Az egyik legfontosabb dolog, amit a világjárvány megtanított nekünk, hogy sokkal többet kellene kezet mosnunk.
A keresztszennyeződés elkerülése érdekében a fogyasztásra kész termékekhez (például a nassolnivaló almákhoz) külön, tiszta vágódeszkát használjon. A legjobb gyakorlat az, hogy csak olyan tiszta vágódeszkán készítjük el a fogyasztásra kész, apróra vágott zöldségeket, amely korábban nem érintkezett nyers termékkel.
A fából készült vágódeszka a legjobb megoldás, mivel természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segíthetnek biztonságosabban tartani a termékeket. Ráadásul kíméletesek a késpengékhez, megőrizve azok élességét. Csak ne felejtsd el használat után alaposan megtisztítani és megszárítgatni őket, hogy megakadályozd, hogy a baktériumok letáborozzanak rajtuk.
Nyitókép: Getty Images