Egy ígéretes kísérleti gyógyszer rekordfogyást eredményezett
Az Eli Lilly and Company (Lilly) amerikai gyógyszeripari vállalat által kifejlesztett tirzepatid egy hetente egyszer beadott injekció, amely az inkretineknek nevezett természetes hormonok hatását utánozva segíti elő a fogyást – számol be az eredményekről a ScienceAlert.
Az említett hormonok csökkentik a vércukorszintet evés után, emellett szabályozzák az emésztéssel kapcsolatos anyagcsere-folyamatokat.
A tirzepatid további klinikai vizsgálatokig még nem kapható a piacon, de az eredmények mindenképp figyelemre méltóak: a gyógyszer két különleges inkretin, a GLP-1 (glükagonszerű peptid-1) és a GIP (glükózfüggő inzulinotróp polipeptid) szintetikus kombinációja.
Az előbbi hormon, a GLP-1 az alapja a szemaglutid nevű cukorbetegség-ellenes gyógyszernek, amelyet 2021-ben engedélyeztek az Egyesült Államokban súlycsökkentő szerként, ami több év óta az első alkalom volt, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) jóváhagyott egy új kezelést a súlycsökkentésre.
Már a szakértők szerint ez a jóváhagyás is forradalmasította a fogyókúrás szerek piacát, de a mostani tirzepatid injekció formulája – a GLP-1 mellett a GIP hozzáadásának köszönhetően – újabb áttörést jelenthet.
A tirzepatid hatásának vizsgálata jelenleg a klinikai vizsgálatok 3. fázisában van, ahol a kutatók 2539 túlsúlyos vagy elhízott résztvevőt vontak be egy, a testsúlyhoz kapcsolódó társbetegséggel, de 2-es típusú cukorbetegség nélkül.
A résztvevők 72 héten keresztül kaptak tirzepatidot vagy placebót, valamint különböző tanácsokat a csökkentett kalóriatartalmú étrendhez és a fizikai aktivitásuk növeléséhez.
A tirzepatidot három különböző dózisban adták be (5, 10 vagy 15 milligramm a heti injekcióban), de még így is az összes csoportban jelentős súlycsökkenést tapasztaltak a vizsgálat során.
A legmagasabb dózis (15 mg) mellett a résztvevők átlagosan 22,5 százalékos testsúlycsökkenést tapasztaltak (24 kg), míg a 10 mg-os dózis 21,4 százalékos testsúlycsökkenést ért el (22 kg), de még az 5 mg-os is 16 százalékos fogyást eredményezett (16 kg).
Összehasonlításképpen, a placebocsoport a testsúlyának mindössze 2,4 százalékát veszítette el (2 kg). Korábban a fentebb említett szemaglutiddal végzett vizsgálatok átlagosan nagyjából 17 százalékos testsúlycsökkenést mutattak – így az eredmények tényleg jobbak.
Ezzel a tirzepatid az első olyan vizsgálati gyógyszer, amely átlagosan több mint 20 százalékos súlycsökkenést ért el egy 3. fázisú vizsgálatban.
Hogy legyen egy kis negatívum is: mint kiderült, a tirzepatid nem mindenkinek felelt meg. Bár az átlagolt súlycsökkentési eredmények úgy tűnik, hogy felülmúlják a szemaglutiddal történő kezelést, és nagyjából megegyeznek azzal a súlycsökkenéssel, amelyet a betegek a bariátriai műtéttől (az elhízás sebészi kezelése - a szerk.) várhatnak, a vizsgálatban részt vevők egy része mellékhatásokat is tapasztalt.
A dózistól függően a tirzepatidot kapó csoport akár egyharmadánál is fellépett hányinger, és viszonylag gyakori volt a hasmenés is (a résztvevők 18,7-23 százalékánál). Néhányan hányást és székrekedést is tapasztaltak, bár érdemes megjegyezni, hogy a résztvevőknek csak kis százaléka hagyta el a vizsgálatot ezen hatások miatt.
A tirzepatid másik lehetséges akadálya az ára lehet, ha az FDA a jövőben engedélyezi a gyógyszert: beszédes, hogy a szemaglutidot havonta több mint 1300 dollárért, nagyjából 480 ezer forintért árulják, amit csak kevés beteg engedhet majd meg magának.
Ettől függetlenül az eredmények azt sugallják, hogy a tudomány hamarosan képes lehet az elhízás drasztikus kezelésére, amely a kutatók szerint milliók egészségét tehetné jobbá.
Fotó. Shutterstock
- Ez a különbség a fogyás és a zsírégetés között - IN ›
- Ez a 4 teafajta garantáltan elősegíti a fogyást - IN ›
- Jól nézett ki, de problémás Kim Kardashian Met-gálás fogyása - IN ›
- Valóban hatékony a böjt, ha a fogyás a cél? - IN ›
- Nem álom a gyors, de biztonságos fogyás - IN ›
- Fogyás kisokos: ennyi kilót lehet leadni egy hónap alatt - IN ›