Ágyban ülő nő és férfi, kezében reggelivel

A reggeli másképp befolyásolja a fogyást a férfiaknál és a nőknél

A kutatók szerint a férfiak és a nők másképp reagálnak a reggeli választására. Míg a férfiak jobban teljesítenek a magas szénhidráttartalmú reggelik fogyasztása után, a nők anyagcseréje jobban reagál a magasabb zsírtartalmú reggelikre. Ebben szerepet játszhatnak az izomzat, a hormonok és a tápanyag szükségletek közötti különbségek.

Egy, a Computers in Biology and Medicine című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerint az, hogy a férfiak és a nők mit esznek reggelire, nagyon eltérő módon befolyásolhatja őket.

A kutatók megállapítása szerint a férfiak a szénhidrátban gazdag reggelivel teljesítenek a legjobban, míg a nők jobban reagáltak az anyagcserére a zsírban gazdag reggelivel. A kutatók szerint ezeket a különbségeket fel lehetne használni arra, hogy az emberek étrendjét az igényeikhez igazítsák, így segítve a fogyást és az energiaellátás javítását.

A kutatócsoport ennek megállapításához elkészítette az anyagcsere matematikai modelljét a férfiak és nők esetében is, mely az egészséges fiatalok táplálkozási és koplalási forgatókönyveit tartalmazta. Emellett a magas szénhidrát- és magas zsírtartalmú étkezésekre adott anyagcsere-válaszokkal is foglalkozott szervi és egész test szinten.

A tanulmány célja annak vizsgálata volt, hogyan metabolizálódnak a szénhidrátok és a zsírok az egész szervezetben és a különböző szervekben, valamint, hogy mi lehet az oka az anyagcsere-különbségeknek.

Miért hatnak a reggeli választások másképp a férfiakra és a nőkre?

Az anyagcsere nemi különbségeinek vizsgálata segíthet többet megtudni a táplálkozási ajánlásoknak a nők egyedi igényeihez való igazításáról.

Catherine Gervacio táplálkozási tanácsadó-dietetikus a Healthline-nak elmondta, hogy a férfiak és a nők eltérő reakciójának egyik oka, hogy a férfiak általában több izomtömeggel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy a férfiak hajlamosak a szénhidrátokat gyors energiaként felhasználni, míg a nők inkább a testzsírt használják.

Gervacio szerint ennek az az eredménye, hogy a nők hosszú távú energiatartaléka hatékonyabban égeti el a zsírokat.

„Ez azt jelenti, hogy a férfiak általában a szénhidrátokra támaszkodnak az energiához, különösen a tevékenységek során, míg a nők szervezete jobban használja a zsírt, különösen pihenés vagy böjt idején”

– magyarázta.

Hozzátette, hogy a hormonális különbségek is szerepet játszhatnak.

„A nőknél az ösztrogénhez hasonló hormonok elősegítik a zsírraktározást és a zsírégetést, különösen koplaláskor, vagy amikor hosszabb időn keresztül energiára van szükség. Másrészt a férfiak hormonjai, például a tesztoszteron, több izomnövekedést támogatnak, így az anyagcseréjük inkább a szénhidrátok lebontására irányul az azonnali energia érdekében.”

Gervacio továbbá rámutatott a férfiak és a nők eltérő energia- és tápanyag szükségletére.

„Az eltérő izom-zsír arány és a szervek energiafelhasználásának módja miatt a férfiak és a nők szervezete más-más tápanyagokat helyez előtérbe. Ez azt eredményezi, hogy a nők hatékonyabban konzerválják és használják a zsírokat energiaként, míg a férfiak szervezete gyorsabban égeti el a szénhidrátokat a gyors energiakitörésekhez.”

Akanksha Kulkarni dietetikus-táplálkozási szakértő szerint a biológiai nem, a hormonok, az életkor és a fizikai aktivitás közötti különbségeket mind figyelembe kell venni, akár fogyni szeretnénk, akár egyszerűen csak több energiát és jobb egészséget szeretnénk.

A férfiak fogyókúrája például több összetett szénhidrátot tartalmazhat, míg a nők esetében a fogyókúra több egészséges olajat tartalmazhat.

Nyitókép: Shutterstock