Kislányt naptejjel bekenő kéz

Van különbség a gyerek és a felnőtt fényvédő között?

A fényvédő és naptej használata elengedhetetlen, de vajon tényleg szükség van külön naptejre a gyerekek számára?


Dr. Dendy Engelman, New York-i bőrgyógyász szakorvos szerint egyáltalán nem kell külön készítményeket vásárolni a család különböző tagjai számára, sőt, felnőtt pácienseinek is sokszor a babaváltozatot ajánlja.

Ami a gyerek és a felnőtt naptejeket illeti, nincs számottevő különbség köztük. Sok gyerek fényvédő általában ásványi alapú, mert ezek kisebb valószínűséggel okoznak irritációt.

Fizikai vs. kémiai fényvédő 

A legnagyobb különbség a kémiai és a fizikai vagy ásványi fényvédő között az, hogy hogyan terülnek el a bőrön. Míg a kémiai felszívódik, a fizikai fényvédő a bőr tetején megül. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, de hacsak nincs bőrérzékenység vagy az összetevőkre vonatkozó preferencia, felnőttként általában mindegy, melyiket választjuk.

A gyerekeknek gyakran a fizikai/ásványi fényvédőket ajánlják, mert a kémiai fényvédőtől irritálódhat a bőrük, mivel utóbbi vékonyabb és nedvszívóbb.

Ezzel kapcsolatban a legjobb védelem a kicsik számára, ha korlátozzuk a napon töltött időt, különösen 10 és délután 4 óra között. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint a hat hónaposnál fiatalabb csecsemőket teljesen távol kell tartani a naptól.

Felnőttek számára készült naptej gyerekeknek

Nyugodtan használhatók a felnőtteknek szóló készítmények, de csak akkor, ha az ásványi vagy fizikai formula.

Engelman azt tanácsolja, hogy olyan formulát válasszunk a gyerek számára, amely cink-oxidot, titán-dioxidot vagy a kettő kombinációját tartalmazza.

Emellett győződjünk meg róla, hogy széles spektrumú (vagy UVA/UVB), és legalább 30 faktoros naptejet választottunk.

Sajnos, nem minden gyermekek számára készült napvédő krém felel meg a fenti ajánlásoknak. Egyes naptejek olyan kémiai blokkolókat tartalmaznak, mint az avobenzon, az oxibenzon és az oktinoxát.

Bár az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) még mindig dolgozik a napvédő krémek biztonságára vonatkozó előírások frissítésén, egyelőre csak a cink-oxidot és a titán-dioxidot tekintik biztonságosnak.

(PureWow)

Nyitókép: Shutterstock