Különböző gyümölcsök fehér háttéren

Soha nem mossuk meg ezt a gyümölcsöt, pedig muszáj lenne

Valószínűleg nem harapnánk bele egy almába, vagy ennénk meg néhány szem szőlőt anélkül, hogy előtte megmosnánk őket. Megesszük a gyümölcs héját, és ki tudja, mi rejtőzik benne. De mi a helyzet a banánnal és az avokádóval, a vastag héjú gyümölcsökkel, amelyeket evés előtt meghámozunk? Az élelmiszerbiztonsági szakértők szerint ezeket is meg kell mosni.


„A héjas termékeket tiszta folyóvízzel kell megmosni, még akkor is, ha azt tervezzük, hogy kidobjuk őket.Ez a biztonságos élelmiszer-kezelés legjobb gyakorlata, hogy minimalizáljuk a héjon lévő szennyeződések vagy mikrobák átjutását a belsejében lévő gyümölcsre, amelyet el akarunk fogyasztani”

– mondja Tamika Sims, az International Food Information Council (Nemzetközi Élelmiszerinformációs Tanács) élelmiszer-technológiai kommunikációs vezető igazgatója a HuffPostnak.

Míg a szennyeződés látható lehet a héjon, az elhúzódó peszticidek vagy az olyan mikrobák, mint a szalmonella vagy a campylobacter, amelyek élelmiszer eredetű betegséget okozhatnak, nem feltétlenül láthatóak. Sims szerint minden terméket meg kell mosni, mielőtt megennénk, még a biofajtákat és a hámozott dolgokat is.

Íme, miért, és néhány tipp a termékek hatékony mosásához, tárolásához és elkészítéséhez.

A banán-vagy avokádóhéj és más, vastag külsővel rendelkező termékek ugyanúgy hajlamosak arra, hogy baktériumok legyenek rajtuk, mint a puhább, finomabb héjú gyümölcsökön és zöldségeken.

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) valóban kimutatta a listeriát és a szalmonellát az avokádó külsején. A vastagabb héj megnehezíti a baktériumok és a szennyeződések bejutását a húsba, ami hosszabb eltarthatóságot biztosít. Amikor azonban átvágunk egy avokádót vagy banánt, a kés a héjon lévő bármit az ehető húsra nyomhatja, ami keresztfertőzést okozhat.

A termék megmosása csökkenti ennek valószínűségét. Ez nem egy tökéletes folyamat, és természetesen nem teszi sterillé az ételt, de csökkentheti a kockázatot. A mosás azonban eltávolíthatja a szemcséket, a kártevőket, a növényvédő- vagy gyomirtó szereket, illetve a viaszos bevonatot.

Joshua Resnick, az Institute of Culinary Education vezető szakács-oktatója a HuffPostnak elmondta, hogy minden terméket megmos, amit felvág, még az olyan dolgokat is, amelyeket meghámoz, mint a sárgarépa vagy a hagyma.

„A nap végén nem tudhatod, min ment keresztül a terméked. Még akkor is, ha csak úgy kijött a földből, és egy ládába tették, majd elszállították a termelői piacra, a termék mindenféle szennyeződéssel vagy szennyező anyaggal érintkezhetett az útja során.”

Sims szerint bármilyen termék mosásához elegendő a tiszta folyóvíz. Nem kell speciális mosószert vagy szappant használni. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) is arra figyelmeztet, hogy ne használjunk klórt vagy fertőtlenítőszereket a gyümölcsökön és zöldségeken.

„Ha igazán bele akarunk vágni, akkor egy rész ecetből és négy rész tiszta vízből álló hígított ecetes oldattal permetezhetjük be az élelmiszereket. Ez segít elpusztítani néhány baktériumot, és nem hagy rossz ízt vagy esetlegesen veszélyes vegyi anyagokat az ételeken”

– tanácsolja Craig.

Fotó: Unsplash

Ha látható szennyeződést észlelünk a termékeken, például a burgonyán, egy konyharuhával súroljuk meg alaposan. A vastagabb héjú gyümölcsökhöz és zöldségekhez kefét is használhatunk, csak tisztítsuk meg a kefét a használata után. A héjak gyakran texturáltak, és sok hely van bennük olyan dolgoknak, amelyeket nem szeretnénk, ha a késztermékben lennének.

Mielőtt azonban megmosnánk a gyümölcsöket és zöldségeket, mindenképpen mossuk át először a mosogatót és a kezünket.

A vastag héjú termékek megmosásán túl van még néhány dolog, amivel biztosíthatjuk, hogy biztonságosan fogyaszthatóak legyenek.

Sims szerint a gyümölcsöket és zöldségeket a nyers hústól, baromfitól és tenger gyümölcseiről elkülönítve kell tárolni és elkészíteni.

„Ez azt jelenti, hogy az ételek termény- és állati fehérje részeinek elkészítése során használt előkészítő eszközöket, például vágódeszkákat és késeket is külön kell használni.”

Emellett azt tanácsolja, hogy a gyümölcsöket és zöldségeket a vágást, hámozást vagy főzést követő két órán belül zárt tárolóedényekben szintén hűtsük le vagy fagyasszuk le. Arra azonban figyeljünk, hogy mindig tartsuk tisztán az eszközöket, a konyhai munkaterületeket és a kezünket, hogy ne fertőzzünk meg semmit keresztfertőzéssel. A biztonság kedvéért pedig mossunk meg minden terméket.

(HuffPost)

Nyitókép: Shutterstock