Vízbe eső friss gyümölcsök és zöldségek

A #1 dolog, ami lemossa a rovarirtókat a gyümölcsökről és zöldségekről

Amellett, hogy a finom nyári gyümölcsökről és zöldségekről eltávolítjuk a talajmaradványokat és a kerti bogarakat, sokan szeretnénk meggyőződni arról is, hogy a növényvédő szerek maradványai is távoznak.

Sok fajta növényvédő szer (peszticid) létezik, melyek lenyelésének emberi hatásai a szer típusától függően változhatnak, mondja Dr. Kelly Johnson-Arbor, a washingtoni National Capital Poison Center toxikológus orvosa és igazgatója.

„Egyes peszticidek neurológiai károsodást okozhatnak, míg mások krónikus egészségi állapotokkal, például rákos megbetegedésekkel hozhatók összefüggésbe.”

Hozzáteszi, hogy a peszticidekkel kapcsolatos egyéb aggályok közé tartoznak a reprodukcióra vagy fejlődésre gyakorolt hatások, amelyeket gyakran endokrin zavaroknak neveznek.

Ezek az aggodalmak sokakat arra késztetnek, hogy elkerülje a peszticideknek való szükségtelen kitettséget. Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) szerint az emberek valószínűleg csak nagyon kis mennyiségű peszticidnek vannak kitéve – túl kicsinek ahhoz, hogy kockázatot jelentsenek.

Johnson-Arbor szerint sok esetben az emberi egészségre káros hatások kiváltásához szükséges expozíció pontos dózisa és időzítése továbbra sem ismert.

Az alábbiakban szakértői tanácsokat gyűjtöttünk össze, amelyekkel a nyári terménytermelés közel peszticidmentes lesz.

A csapvíz a legjobb tisztítószer a gyümölcsök és zöldségek számára

Johnson-Arbor szakmai becslése szerint a csapvíz is elég hatékonyan tisztítja a terményeket.

„A sima folyó csapvíz továbbra is a legegyszerűbb és legbiztonságosabb módszer a baktériumok és a növényvédő szerek eltávolítására a terményekről.”

Az Egyesült Államok járványmegelőzési központja (CDC) és Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) egyaránt azt ajánlja, hogy a termékeket folyó vízzel mossuk, és ne más megoldásokkal, például ecettel vagy kereskedelmi forgalomban kaphatómosószerekkel.

Ne használjunk szappant, mosószert vagy boltban kapható termékmosót

A gyümölcsök és zöldségek természetüknél fogva nedvszívók, ezért általában nem ajánlott semmilyen szappant, mosószert vagy tisztítószert használni rajtuk.

„Az FDA szerint a friss termékek szappannal, mosószerrel vagy kereskedelmi forgalomban kapható termék mosóval történő mosása nem ajánlott, mivel ezek biztonságosságát és hatékonyságát nem vizsgálták megfelelően. Mivel a termékek porózusak, a szappanok és a mosószerek még alapos öblítés mellett is felszívódhatnak, és ez megbetegedésekhez vezethet”

– magyarázza Emma Laing, a University of Georgia dietetikai igazgatója.

Ne áztassuk be a terményeket

A gyümölcsök és zöldségek tiszta vízben való áztatása hatékony módszernek tűnhet az evés előtti mélytisztításhoz. Bár ez segíthet eltávolítani a növényvédőszer-maradványokat a termények felületéről, Johnson-Arbor óva int ettől a módszertől, mert valójában a baktériumok fokozott terjedéséhez vezethet az áztatóvízen keresztül, ami magasabb szintű szennyeződést okoz.

Johnson-Arbor hozzáteszi, hogy a mosott termékeket ne engedjük a mosogatóhoz érni, mert az piszkosabb, mint gondolnánk.

A résekkel, durva felületekkel és levelekkel rendelkező termékek alaposabb tisztítást igényelnek

A nyári termények skálája a robosztus és kemény héjú termékektől (görögdinnye) a nagyon érzékenyig (bogyós gyümölcsök) terjed. Ha pedig olyan gyümölcsöt vagy zöldséget mosunk, amelynek sok bemélyedést és rést tartalmaz, nem biztos, hogy minden szennyeződést és növényvédőszer-maradványt el tudunk távolítani.

Chris Young, kaliforniai kertész azt ajánlja, hogy az ilyen terményeket először óvatosan öblítsük le őket folyó hideg víz alatt.

„A bogyós gyümölcsök esetében vigyázzunk, hogy ne mossuk őket túl erősen, mert pépessé válhatnak. A leveles zöldségek esetében válasszuk szét a leveleket, és öblítsük le őket egyenként, ügyelve arra, hogy minden oldalukat alaposan megtisztítsuk. A durva felületű vagy résekkel rendelkező termékek, például a dinnye vagy a karfiol esetében súrolja le a szennyeződéseket és törmelékeket egy kefével. Fogyasztás előtt törölje szárazra, vagy használjon tiszta papírtörlőt.”

Fontos, hogy a kefe tiszta legyen, hogy megakadályozza a baktériumok terjedését, valamint a megmaradt szennyeződések és növényvédőszer-maradványok esetleges átvitelét.

A vastag héjú termékeket (mint a görögdinnye és a sárgadinnye) is mossuk meg

A vastag héjú termékek megmosása is ugyanolyan fontos, mint az olyan gyümölcsök és zöldségeké, amelyekből hiányzik ez a természetes pajzs, de Laing szerint itt is fontos ez a lépés.

„A hámozott és héj nélkül fogyasztott nyári termékek, például a mézédes dinnye vagy a mangó mosása ugyanolyan figyelmet igényel, mint az egészben fogyasztott gyümölcsök és zöldségeké. Még ha nem is tervezzük, hogy bizonyos termékek héját megesszük, a mosás azért fontos, hogy minimálisra csökkentsük a szennyeződéseket és baktériumokat, amelyek a felszínről magára a gyümölcsre kerülhetnek a hámozás vagy vágás során.”

Bio minősítésű termékek

Bár ezeknek a termékeknek az ára magasabb, mint a hagyományos módon termesztett gyümölcsöké és zöldségeké, ez a legjobb módja a növényvédő szerek elkerülésének.

Az öblítést és a súrolást a biotermékek esetében se hagyjuk ki, hogy lemosható legyen a szennyeződés és a természetes baktériumok.

(Huffpost)

Nyitókép: Shutterstock