A szalonos hajmosás komoly egészségügyi veszélyt jelenthet
Kutatások szerint sok szalonban a hajmosáshoz használt hátmosó medencéknél kényelmetlen szögben való ülés nyaki fájdalmat, sérülést és nagyon ritka esetben akár életveszélyes sztrókot is okozhat.
A szépségszalon-szélütés szindrómát (BPSS) Michael Weintraub amerikai neurológus azonosította 1993-ban, aki azt tapasztalta, hogy néhány páciensénél súlyos, agyvérzéssel összefüggő tünetek jelentkeztek, miután fodrászlátogatás közben megmosdatták a hajukat.
A sztrók olyan agyi roham, amelyet az agy vérellátásának hirtelen csökkenése okoz. Általában egy vérrög okozta elzáródás vagy egy nagyobb agyi ér elszakadása és elpattanása következtében csökken az oxigén, a glükóz és a tápanyagok mennyisége, ami károsítja és elpusztítja az agysejteket.
A hajmosás során az ügyfeleket általában arra kérik, hogy üljenek le, és lógassák hátra a fejüket a mosdókagyló szélére. A kutatások szerint a fej és a nyak túlnyújtása a mosdókagyló merev pereme fölött a BPSS elsődleges oka.
A szokatlan nyakpozíció, a nyak elforgatása vagy az erőteljes hajmosás közbeni hirtelen rángatózó mozdulatok hatására a nyak környéki magasabb gerincoszlop gerinccsigolyái nekinyomódhatnak az agy hátsó és alsó részének vérellátását biztosító egyik fő érnek.
A BPSS egyes eseteit csontsarkantyúk – a gerincoszlopon lévő csomókból származó apró csonttöredékek – is okozzák, amelyek összenyomhatják vagy elszakíthatják a mellettük lévő artériát.
A sztrók gyakran idősebb embereknél és olyan egészségügyi problémákkal küzdőknél fordul elő, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a magas koleszterinszint, de fiatal, egészséges emberek is kaphatnak sztrókot.
Bár a kutatások szerint a BPSS leginkább az 50 év feletti nőknél fordul elő – és az erek korábbi szűkülése vagy elvékonyodása, valamint a nyaki gerincoszlop ízületi gyulladása különleges kockázati tényező –, életkortól vagy kórtörténettől függetlenül bárkivel előfordulhat.
Egy 2016-os svájci tanulmány szerint 2002-2013 között mindössze tíz esetben fordult elő BPSS, így bár az sokkal ritkább, mint a hagyományos sztrók, mégis fontos, hogy tisztában legyünk a tünetekkel. A BPSS jelei közé tartozik a fejfájás, a szédülés, a homályos vagy beszűkült látás, a hányinger, a hányás, a nyaki fájdalom és a test egyik oldalán fellépő bénulás, de egyes betegek az eszméletvesztés közeli állapotról is beszámolnak.
Tanulmányok szerint ezek a tünetek késleltetve jelentkezhetnek, ami megnehezíti az orvosok számára a BPSS diagnosztizálását a hagyományos stroke helyett.
Ha aggódunk a BPSS miatt, vagy fájdalmat és kellemetlen érzést tapasztalunk a fodrásznál hajmosás közben, kérjük, hogy inkább hajoljunk előre a mosdókagyló fölé, minthogy a fejünket hátrafelé, a medence pereme fölé hajtsuk. Ha a szalonban nem lehet elkerülni a ezt a pozitúrát, kérjünk nyaktámaszt hajmosás közben.
A hajmosás sebessége, időtartama, valamint a fejet és a nyakat mosás közben érő erő vagy rángatózó mozgás is mind hozzájárulnak a kockázathoz. Kérjünk kíméletes hajmosást és tájékoztassuk a fodrászt, ha a hajmosás során bármilyen kellemetlenséget tapasztalunk.
Nyitókép: Shutterstock