Beágyazó nő a hálószobában

A legtöbben nem tisztítjuk a hálószoba legpiszkosabb részét

A hálószobád legkoszosabb tárgya lehet az, amire a legkevésbé számítasz.

Köztudott, mennyire fontos, hogy hetente kimossuk az ágyneműt, vagy mi történik, ha nem tisztítjuk ki a párnahuzatot –a baktériumok és a poratkák felhalmozódhatnak. Mégis, minden erőfeszítésünk ellenére, van az ágyunknak egy része, amely ugyanannyi baktériumot halmozhat fel, és kevésbé valószínű, hogy ugyanolyan gyakran tisztítjuk, ha egyáltalán tisztítjuk.

Ez pedig a fejtámla.

A fejtámla idővel nem csak porosodik, hanem a baktériumok táptalaja is lehet. A Mattress Clarity és Amy-May Pointer mikrobiológus tanulmánya elemezte a baktériumokat egy tipikus ágyban, és megállapította, hogy a fejtámla a legnagyobb bűnös.

A fejtámlán változatos baktériumkészletet találtak, köztük „gombák [és] penészgomba-kolóniákat, valamint baktériumtelepeket”. Hajlamos a baktériumok táptalaja lenni még az ágyneműn vagy a matracon túl is, valószínűleg azért, mert ez az ágynak az a része, amelyről nem gondolnánk, hogy rendszeresen tisztítani kell.

A fejtámlák éjszakánként érintkeznek a bőrrel és a hajjal, amelyek izzadságot, olajokat, elhalt bőrfelületeket, valamint smink- és hajszermaradványokat hagynak maguk után. Emellett por is felhalmozódik rajtuk, amely az egész szobában kering. A környezeti körülmények, például a magas hőmérsékletből származó nedvesség és hő, valamint a tisztátalan lepedők és matracok szintén hozzájárulnak a fejtámla baktériumainak terjedéséhez.

Elemzése során Pointer Staphylococcus aureus spp-t talált a fejtámlán, a staphylococcus baktérium egy veszélyes törzsét, amelyről ismert, hogy a bőrön egy bizonyos típusú staphylococcus fertőzést okoz. Ez a fajta fertőzés fertőző, és helyi antibiotikummal kezelhető, de ha nem kezelik, végzetes lehet.

Tekintettel azonban arra, hogy az egész ház a staphylococcus fertőzést okozó baktériumok tenyészhelyévé válhat, nem ritka, hogy néhány háztartási tárgy, beleértve az ágy fejtámláját is, otthont ad nekik. Megfelelő tisztítással és gondoskodással ez olyan probléma, ami miatt soha nem kell aggódnunk.

Hogyan tartsuk tisztán?

A fejtámla tisztításával rendszeresen foglalkozni kell, ugyanúgy, ahogyan a párnáinkat is kimossuk időnként és a matracot is mélytisztítjuk. Íme, hogyan tisztítsuk meg legjobban a fejtámlát:

  • Hetente egyszer porszívózzuk: Érdemes először egy kézi porszívóval eltávolítani a port. Ügyeljünk arra, hogy alaposan porszívózzunk, különösen, ha kárpitozott fejtámlája van az ágynak, mivel az anyag porózus lehet. Ezt a fajta tisztítást legalább hetente egyszer el kell végezni, a baktériumok terjedésének elkerülése érdekében.
  • Kezeljük elő a foltokat: A folteltávolítás attól függ, hogy milyen anyagból készült a fejtámla. A „W” feliratú fejtámlákat vízbázisú tisztítószerrel kell kezelni, míg az „S” feliratúakat száraz tisztítószerrel (ha mindkét jelölést látjuk, akkor bármelyiket használhatjuk). Bizonyos esetekben szódabikarbóna és ecet segíthet a folteltávolításban.
  • Tisztítsuk meg a fejtámlát: Miután megszabadultunk a portól és a foltoktól megszabadult, válasszunk egy, az anyaghoz jóváhagyott tisztítási módszert. A bőrből készült fejtámlák könnyen letörölhetők, míg az olyan szövetekből, mint a pamut, a vászon vagy a poliészter, kicsit több törődést igényelnek. Egy mikroszálas kendővel és az általunk választott tisztítószerrel haladjunk felülről lefelé, minimális nyomással dörzsölve a kárpitszövetet.
  • Hagyjuk megszáradni: Fontos, hogy minden maradék nedvességet eltávolítsunk.