Vajon szándékosan idegesít a párom? Innen tudhatod
Honnan tudjuk biztosra, hogy a párunknak tényleg problémája van-e velünk, vagy csak szándékosan idegesít minket és provokálja a balhét? Sajnos az utóbbi is megeshet ezért jó, ha tudod, hogyan állapítsd meg, melyikkel is van dolgod.
Gyakran a múltbéli fájdalomra való emlékeztető érzetek váltanak ki belőlünk erős érzelmeket. Ezek általában olyan helyzetek, események és kiváltó okok, melyek érzékennyé tesznek minket az új kapcsolatainkban az új párunkkal szemben.
A triggerekre, azaz idegesítő faktorokra érdemes úgy gondolnunk, mint a régi sérelmeink emlékeztetőire, melyeket akaratlanul magunkkal cipelünk az új kapcsolatainkba is. A kiváltó okok gyakran a külvilágban lévő ingerek, például emberek, helyek vagy dolgok, de lehetnek az elmédben és a testedben lévő gondolatok, érzések és érzetek is.
Például, ha a jelenlegi párod elmegy a barátaival szórakozni az éjszakába, az kiválthat egy erős érzelmi emléket a múltból, ha az exed egy ilyen estén megcsalt téged. A baj ezzel csak az, hogy a múltból származó terhet behozod az új kapcsolatodba is. Ilyenkor sokszor tévesen azt feltételezhetjük, hogy a jelenlegi párunk szándékosan bosszant minket cselekedeteivel.
Jelek, amik arra utalnak, hogy bizalmatlan vagy az új kapcsolatodban:
Ha a párod nem szándékosan idegesít és bosszant cselekedeteivel, hanem a múltbéli rossz tapasztalataid miatt érzékenyebben reagálsz teljesen hétköznapi eseményekre is, azt így veheted észre:
- Erős érzelmekkel reagálsz bármire, ami a múltadra emlékeztet.
- Nehezen bízol meg az új randipartnerekben.
- Garanciát és biztosítékot akarsz az új párodtól, hogy ő nem fog úgy bántani, ahogy az exed tette.
- Szeretnél közel kerülni és kötődni az új partneredhez, de képtelen vagy beengedni őt igazán.
- Pánik vagy szorongás érzése, ha az új társad nincs veled.
- Úgy érzed, hogy a partnered tetteivel és megjegyzéseivel szándékosan idegesít.
Ezek az érzelmileg erős reakcióink azonban zavaróak lehetnek az új partnerünk számára. Lehet, hogy megdöbbennek az érzelmeidtől, nem tudják, miért vagy feldúlt, és nem tudják, hogyan reagáljanak. Idővel az új társad olyan dolgokkal válaszolhat neked, mint például:
- „Mi bajod van?”
- „Úgy tűnik, mintha túlreagálnád a dolgot.”
- „Nem értem, mi a baj, vagy miért vagy ennyire feldúlt.”
- „Úgy viselkedsz, mint egy őrült.”
Az új párunktól érkező összes ilyen megjegyzés szándékos idegesítésnek és triggerelésnek tűnhet, akár bántani akarnak minket, akár nem. Pszichológiai értelemben ez egy manipulatív taktika, amelyet arra használnak, hogy megkérdőjelezzék valakinek az épelméjűségét vagy a valóság érzékelésének képességét (American Psychological Association).
Ha az új partnered azonban nem akar manipulálni, bántani és nem gondolkoztat el azon, hogy valóban őrült vagy-e, akkor nem szándékosan triggerel és idegesít. Innen már könnyen megállapíthatod, hogy szándékos bosszantásról van-e szó, vagy valódi manipuláció nélküli vitáról.
Hogyan kezeljük a szándékos idegesítést?
Ha olyasvalakivel kezdesz randizni, aki szándékosan idegesít, lealacsonyít, manipulál és miatta megkérdőjelezed önmagad, fontos, hogy egészséges határokat szabj annak érdekében, hogy ez neked ne fájjon. Az is lehet, hogy érdemes megfontolnod, hogy kiszállj a kapcsolatból. Az ilyen manipulatív kapcsolatok ugyanis súlyosan árthatnak az önbecsülésednek és az önbizalmadnak.
Ha azonban úgy véled, hogy a párod bosszantásai nem szándékosak akkor ezeket érdemes tenned:
Nyíltan meséld el az új párodnak a korábban szerzett rossz tapasztalataidról, amik erős érzéseket váltanak ki belőled, hogy megértse, miért történik ez veled bizonyos helyzetekben.
Kérd meg az új társadat, hogy segítsen neked egészséges kapcsolatban maradni vele olyan dolgokkal, amik téged boldoggá tesznek. Legyen az egy extra ölelés, egy sms, vagy bármi, ami neked segít az erős érzelmi szituációkban.
Nyitókép: Shutterstock