
Rengeteg mikroműanyagot juttathatunk a szervezetünkbe a folyamatos rágózással
Az American Chemical Society kutatása szerint a rágógumi minden egyes grammja több száz, akár ezer mikroműanyagot is képes a szervezetünkbe juttatni.
„A célunk nem az, hogy bárkit is megijesszünk. A tudósok egyelőre még nem tudják, hogy a mikroműanyagok veszélyesek-e ránk nézve vagy sem. De tudjuk, hogy a mindennapi életben ki vagyunk téve a műanyagoknak, és ezt akartuk közelebbről megvizsgálni”
– mondta Sanjay Mohanty, a projekt vezető kutatója, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) mérnökprofesszora sajtónyilatkozatában.
„A laboratóriumom főként a mikroműanyagok vízben és talajban való jelenlétével foglalkozott.
– tette hozzá Mohanty, aki kiemelte, hogy a mikrómüanyagok lenyeléssel és belégzéssel kerülhetnek be a szervezetünkbe.
A rágógumit ízesítőkből, édesítőszerekből, gumialapból és egyéb összetevőkből készítik.
A természetes rágógumikban növényi alapú polimerek, mint például a fa nedve, biztosítják a rágógumi rágósságát. A szintetikus rágógumik szintetikus gumialapokat használnak, amelyek kőolajalapú polimerek (műanyag).
A kutatók ötféle szintetikus és természetes rágógumit vizsgáltak, amelyek kereskedelmi forgalomban kaphatók. A kísérlet részeként egy személy mindegyik márkából 7-7 darab rágógumit rágott el. Erre azért volt szükség, hogy a kutatók megvizsgálják a különböző rágási mintákat és nyáltermelést.
Olvasd el ezt is! Már egyetlen szál cigaretta ennyit rövidít az életünkön
Bár a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt hosszú távú hatásai még nem teljesen ismertek, az eddigi kutatások arra utalnak, hogy károsak lehetnek a légzőrendszerre, az emésztésre és a reproduktív képességünkre, valamint összefüggésbe hozhatók a vastagbél- és tüdőrákkal is.
A kutatás szerint egy gramm rágógumi átlagosan 100 mikroműanyagot bocsát ki, de egyes darabok akár 600 mikroműanyagot is tartalmazhatnak.
Tracey Woodruff, a UCSF szülészet-nőgyógyászati professzora, aki a mikroműanyagok egészségügyi hatásait tanulmányozza, ugyan nem vett részt a kutatásban, ám elmondta nem meglepő, hogy a rágógumi mikroműanyagokat tartalmaz.
(...) szomorú és meglepő, hogy ezek a dolgok, amelyek az életünk mindennapjaiban jelen vannak, vagy amit a szánkba teszünk mikroműanyagokat engedhetnek ki”
– mondta Woodruff.
Figyelmedbe ajánljuk! Mindennap rágózol? − 5 hatás, amit a rágógumi okoz a testedben
A szakértők azt tanácsolják, hogy akik csökkenteni szeretnék a mikroműanyagokkal való érintkezést, fontolják meg a rágógumi fogyasztásának csökkentését vagy teljes elkerülését.
Borítókép: Shutterstock