Avarban becsukott szemmel fekvő gyerek

Ez az egyszerű tényező csökkentheti a gyerekek IQ-ját

Több mint 900 gyermeket vizsgáltak 1, 5, 10 és 16 éves korban.

A depressziós anyák gyermekeinek IQ-ja alacsonyabb, derült ki egy kutatásból.

Az adatok azt mutatták, hogy a újdonsült anyák akár egynegyedénél is előfordul a szülés utáni depresszió.
Több mint 900 gyermeket vizsgáltak 1, 5, 10 és 16 éves korban, és megállapították, hogy alacsonyabb az IQ-juk, ha az anyjuk depressziós volt.

A tanulmányt vezető Dr. Patricia East elmondta, hogy az erősen depressziós anyák nem fektettek be annyit érzelmileg vagy a gyermeküket támogató tanulási anyagokba, például játékokba és könyvekbe, mint a nem depressziós anyák.

„Ez viszont hatással volt a gyermek IQ-jára 1, 5, 10 és 16 éves korban. Ezeknek az eredményeknek az állandósága és tartóssága arról beszél, hogy a depresszió tartósan befolyásolja az anya szülői magatartását és gyermeke fejlődését.”

A kutatók ötéves időközönként, összesen 15 éven keresztül követték a chilei gyermekeket, melynek eredményeként megállapították, hogy a depressziós anyák gyermekeinek átlagos verbális IQ-értéke 7,3 volt, szemben a nem depressziós anyák gyermekeinek 7,8-as értékével.

„Bár látszólag kicsi, a 7,78 és 7,30 közötti IQ-különbségek igen jelentősek a gyermekek verbális készségei és szókincse szempontjából. Tanulmányunk eredményei rámutatnak, hogy milyen hosszú távú következményei lehetnek a gyermeknek a krónikus anyai depresszió miatt”

– mondta Dr. East.

Körülbelül minden ötödik anya, aki gyermeke születésekor súlyosan depressziós volt, hosszú ideig depressziós maradt.

East elmondta, hogy a a vizsgálatban részt vevő anyák életében számos stresszfaktor volt jelen. Bár többségük írástudó volt, mindössze kilenc éves iskolai végzettséggel rendelkeztek, nem dolgoztak az otthonukon kívül, és gyakran éltek a nagycsaláddal kis, zsúfolt otthonokban – mely tényezők valószínűleg hozzájárultak a depressziójukhoz.

Sok anya a szülés utáni első hat hónapban szenved depressziótól, de néhányuknál a depresszió tartósan fennáll. Az egészségügyi szolgáltatók számára az eredmények azt mutatják, hogy az anyai depresszió korai felismerése, beavatkozása és kezelése kulcsfontosságú. A depressziós anyáknak nyújtott erőforrások segítenek nekik abban, hogy produktív módon kezeljék a tüneteiket, és biztosítsák, hogy gyermekeik teljes mértékben elérjék a bennük rejlő lehetőségeket.”

(PsyBlog)

Nyitókép: Unsplash