A kezed megjósolhatja az ivási szokásaidat
Azok az emberek, akiknek a gyűrűsujja hosszabb, mint a mutatóujjuk, hajlamosak több alkoholt fogyasztani, derül ki egy új kutatásból.
A válasz a nemi különbségek megértésében rejlik. Egyes nemi különbségeket társadalmi tényezők befolyásolnak, mások azonban a biológiánkban gyökereznek. Jelentős különbségek vannak a férfiak és a nők alkoholfogyasztása között – a férfiak sokkal többet fogyasztanak. Ennek és sok más nemi különbségnek az oka a nemi hormonoknak (tesztoszteron és ösztrogén) való kitettségünkben keresendő az anyaméhben.
A férfi magzat a heréiből választja ki a tesztoszteront, míg az anya véráramából kisebb mennyiségben mind a férfi, mind a női magzatba kerül.
Ugyanakkor az anya ösztrogénje is eljut a férfi és a női magzatba. A férfiaknál tehát az ösztrogénhez képest magasabb a születés előtti tesztoszteronszint, mint a nőknél.
A tesztoszteron úgynevezett „szervezeti” változásokat okoz a magzat agyában és más szerveiben, mely változásokat aztán a fiúknál a pubertáskor bekövetkező tesztoszteron-emelkedés tovább aktiválja.
Úgy gondolják, hogy a tesztoszteron- és ösztrogénkülönbségünket a mutató- és gyűrűsujjunk relatív hosszában találjuk meg.
Vagyis az ujjak aránya tükrözi a nemi hormonoknak való kitettséget az anyaméhben, így a hosszú gyűrűsujjak magas tesztoszteronszintet és alacsony ösztrogénszintet jeleznek.
Számos ötujjas végtaggal rendelkező faj összehasonlítása kimutatta, hogy az ujjak arányában a nemek közötti különbségek széles körben elterjedtek. Azokban az állatkísérletekben, ahol a magzati szakaszban tesztoszteront adtak hozzá, ez egereknél, patkányoknál és majmoknál az ujjarány hímnemű utódokat eredményezett. Ez azonban továbbra is vita tárgyát képezi, mivel az ilyen jellegű kísérleteket embereken nem etikus elvégezni.
Fotó: Unsplash
A nőkhöz képest a férfiaknál nagyobb az alkoholfogyasztás és több az alkoholfogyasztással összefüggő haláleset. Lehet, hogy ezt a nemi különbséget a magzatban a tesztoszteron és az ösztrogén által előidézett „szervezeti” változások befolyásolják?
Egy John Manning, a walesi Swansea University m sport- és testmozgástudományi professzora és kollégáival végzett tanulmány ezt a kérdést vizsgálta, a számjegyarányok és az alkoholfogyasztási szokások összefüggésbe hozásával.
A résztvevők a lengyelországi Lodzi Orvosi Egyetem hallgatói voltak. Az alkoholfogyasztás egyre növekvő halálozási ok Lengyelországban. Az esetek száma évente 4,6-ról 7,0-ra nőtt 100 000 főre vetítve az évtized eleje óta, a férfiak pedig kilencszer nagyobb valószínűséggel halnak meg alkohollal kapcsolatos okok miatt, mint a nők.
Tanulmányukban Manning-ék 169 nőt és 89 férfit kértek arra, hogy töltsék ki az Alkoholfogyasztási zavarok azonosítási tesztjét (AUDIT), amely az emberek ivási szokásairól tesz fel kérdéseket.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akiknek a mutatóujjukhoz képest hosszú volt a gyűrűsujjuk, magasabb Audit-pontszámról és nagyobb heti alkoholfogyasztásról számoltak be. Az összefüggés férfiaknál és nőknél egyaránt fennállt, de a férfiaknál erősebb volt.
Mostanra több tanulmány is összefüggést talált a mutatóujjakhoz viszonyított hosszú gyűrűsujjak és az alkoholfogyasztás között. Egy önbevallásos alapon történt, mért ujjhosszról készített nagyszabású webes felmérés szerint az ujjak arányának országos átlagai és egyéni értékei előre jelezték az alkoholfogyasztást.
Az Európában és Ázsiában végzett vizsgálatok szerint az alkoholfüggő betegek gyűrűsujjai nagyon hosszúak a mutatóujjakhoz képest. Manning-ék adatai alátámasztják ezeket az eredményeket, és kiterjesztik azokat az alkoholfüggőségtől nem függő emberekre is.
Az ujjarány-jelentések ablakot nyújtanak a nagyon korai fejlődésünkre. Pozitívum, hogy a hosszabb gyűrűsujj (a mutatóujjhoz képest) összefügg az egészséges szívvel és a magas teljesítménnyel a távfutásban, a futballban, a rögbiben, a kosárlabdában, a síelésben és a szörfözésben. A negatív oldalon az autizmus, az ADHD és az internetfüggőség, valamint a prosztatarák áll.
Nyitókép: Unsplash